Gigabyte R9 270X

Ovo je Gigabyte verzija nove AMD R9 270X grafike, sa odličnim custom sistemom hlađenja koji postiže sjajne rezultate. Ova kartica je vrlo dobro pozicionirana i nudi dosta dobar odnos cene i performansi.

AMD je dosta toga uradio ove godine, i dok je u ovom trenutku možda fokus na Playstation 4 i Xbox One konzolama koji koriste grafičke procesore ovog proizvođača, ne treba zaboraviti da smo relativno skoro imali premijeru cele nove serije grafičkih kartica, kao i Mantle tehnologije koja će omogućiti direktniju komunikaciju između igara i GPU-a (Battlefield 4 je prva igra koja će to koristiti), bolje nego što to sada čini DirectX 11. U svakom slučaju, dosta toga je novog, a posle premijere, imamo priliku da vidimo solidan broj novih kartica u raznim verzijama, od referentnih, pa sve do custom PCB i cooling varijanti sa fabričkim overklokom. Gigabyte GV-R927XOC-2GD spada u ovu drugu kategoriju i u pitanju je R9 270X grafika koja je namenjena entuzijastima i spada u višu srednju kategoriju sa cenama od oko 170-200€ (u ovom trenutku u našim prodavnicama).

Ključne karakteristike

  • WINDFORCE 3X custom hlađenje
  • Tih rad i odlične temperature
  • Mali fabrički overklok
  • Odlične performanse za ovu cenu

Utisak kvare

  • Ništa posebno

Specifikacija

  • Procesor: 1050MHz, Boost 1050 MHz Core Clock
  • Memorija: 2GB GDDR5 na 5600MHz (256-bitna magistrala)
  • Hlađenje: aktivno, WINDFORCE 3X
  • Interfejs: PCI-E 3.0 x16
  • Izlazi: 2x Dual-Link DVI, Display Port, HDMI
  • Dodatno: DirectX 11.2 podrška, OpenGL 4.3, Mantle

Gigabyte GV-R927XOC-2GD

Za one koji su propustili premijeru, da kažemo da se radi o kartici koja veoma podseća na HD 7870, odnosno koristi isti Pitcairn XT GPU. Naravno, AMD nije samo nalepio drugu nalepnicu, pa u startu osnovna R9 270x verzija ima takt podignut sa 1000MHz (za HD 7870) na 1050MHz, uz memoriju čiji je takt povećan sa efektivnih 4.8GHz na 5.6GHz. Gigabyte je ostavio memoriju na default-nom taktu, a procesor uz Boost ide do 1100MHz, te se mogu očekivati sasvim lepe razlike u odnosu na prethodnika. Pošto R9 serija cilja na igre u QHD 2560x1440 rezoluciji, ne čudi što se do jučerašnji modeli iz više kategorije sele u današnju srednju, dok im cene konstantno padaju. U ovom trenutku, HD 7870 košta praktično isto kao i R9 270X, te bi bilo jako lepo videti da cene i još padnu, pogotovo što u najnovijoj akciji R9 270X stiže i sa kodom za Battlefield 4, što je stvarno sjajna ponuda. Za one koje zanimaju brojke, GPU ima na raspolaganju 1280 Stream procesora, 80 TMU-a (jedinica za teksturu), 32 ROP-a, dok memorija radi na 256-bitnoj magistrali.

Ova kartica je povećih dimenzija, oko 24cm dužine, i odmah vidimo da se koristi masivni WINDFORCE 3X sistem hlađenja sa tri 90mm PWM ventilatora, kao i tri 8mm bakarne heat-pipe cevi, uz posebno dizajniran hladnjak iz tri dela, kao i poseban hladnjak za memorijske module. To je već dobro isprobano rešenje koje daje sjajne rezultate, pa i ne čude prilično dobre temperature koje smo izmerili. Kartica ima dva dodatna 6-pinska konektora za napajanje, što odgovara maksimalnoj potrošnji od oko 180W, stim što treba podsetiti da je AMD prešao na drugi sistem, pa ne koristi više TDP (thermal design power), već Typical Board Power. Očekivano, tu je i jedan CrossFireX konektor sa gornje strane. Što se tiče video izlaza, imamo na raspolaganju dva Dual-link DVI konektora kao i po jedan HDMI i DisplayPort priključka, tako da će u startu instalacija sistema sa tri monitora biti vrlo jednostavna, pošto neće biti potreban nikakav drugi dodatni konektor, niti će morati da se koristi monitor sa DisplayPort-om.

Ovo je Gigabyte verzija nove AMD R9 270X grafike, sa odličnim custom sistemom hlađenja koji postiže sjajne rezultate. Ova kartica je vrlo dobro pozicionirana i nudi dosta dobar odnos cene i performansi.