Gigabyte i Asus GTX295

Dve grafičke kartice koje su u ovom trenutku u samom vrhu ponude po pitanju performansi. Gigabyte i Asus verzija NVIDIA GTX295, sa fantastičnim rezultatima u igrama i sintetičkim testovima. U pitanju je mrtva trka i teško je odlučiti između ova dva modela. Jedno je sigurno, šta god budete odlučili, nećete pogrešiti.

GTX295 je trenutno najsnažnija NVIDIA grafika na tržištu, sa dva GT200 procesora na jednog štampanoj ploči, i predstavlja najmoćnije rešenje kada je jedna grafička kartica u pitanju. Ova kartica nije toliko nova i već par meseci je dostupna u prodavnicama, pa se može reći da je bilo dovoljno vremena da se drajveri usavrše i većina proizvođača izbaci svoje verzije. Mi smo na testu imali Gigabyte i Asus varijante, obe kartice u NVIDIA referentnim izdanjima i sa praktično jedinim razlikama u nalepnicama sa logom proizvođača. Iako ove grafike nisu jeftine, ko god želi da obezbedi maksimalne performanse (bar do predstavljanja nekog novog brzinskog šampiona) će imati samo jedan izbor: GTX295.

Ključne karakteristike

  • Impresivne performanse, najbrže kartice na tržištu
  • Dual GPU dizajn omogućava dosta dobro hlađenje
  • Izuzetan kvalitet izrade kod oba proizvođača, kartice su potpuno referentni modeli

Utisak kvare

  • Dosta troše struje
  • Na maksimalnom broju obrtaja, ventilator nije više tako tih
  • Cena nije baš povoljna

Specifikacija

Gigabyte GTX295 i Asus GTX295 - Procesor: GT200 na 576MHz

  • Memorija: 1792MB DDR3 na 1998MHz (2x448bitna magistrala)
  • Shader clock: 1.242 GHz
  • Puna podrška za DirectX 10, PhysX, CUDA
  • Podrška za SLI režim rada
  • Podržava 16x full screen anti-aliasing
  • 2x DVI, HDTV out
  • HDCP podrška
  • Interfejs: PCI-E 2.0

Gigabyte i Asus GTX295

Obe kartice spadaju u super tešku kategoriju grafika, pune veličine i dual slot dizajna, od njih većih grafičkih kartica i ne nema, pa treba na vreme razmisliti o veličini kućišta i tome da li jedna ili možda dve ovakve kartice bez problema staju unutra. GTX295 kartica koristi dva GT200 grafička procesora koja su izrađena u 55nm procesu koji rade na taktu od 576MHz (baš kao GTX260 kartica), sa ukupno 1792MB DDR3 memorije (896MB po jezgru) koja radi na efektivno 2GHz (opet isto kao kod GTX260) i na 2x448bitnoj magistrali, sa 480 (2x240) Shader procesora koji rade na 1.242GHz (kao GTX280). Pomalo čudna kombinacija GTX260 i GTX280 kartica, GTX295 ima 28 ROP jedinica i 160 jedinica za filtraciju tekstura, što na papiru daje memorijski propusni opseg od 224GB/s i 92.2 GigaTexel/s za filtraciju tekstura. Ovi podaci i sami za sebe deluju impresivno, ali svakako ćemo videti kako to izgleda u praksi.

Kartice dolaze opremljene sa dva Dual-Link DVI-I konektora i nezaobilaznim HDMI (za zvuk je potrebno povezati kartice posebnim dvožilnim kablom koji se dobija u pakovanju na zvučnu karticu). Za napajanje (deklarisano na čak 289W) su tu dodatni 6-pinski i 8-pinski konektor, a za slučaj da imate dovoljno novca i SLI konektor pošto se mogu upariti dve ovakve kartice u kom slučaju se stvarno dobija monstrum sa četiri grafička procesora. Dizajn kartice je takav da su unutar metalnog oklopa tu praktično dve kartice okrenute tako da se procesori i memorije gledaju, sa hladnjakom koji se nalazi u sredini, kao u sendviču. Svaki procesor ima po tri heat pipe cevi (za ukupno 6) a masivni hladnjak je napravljen od aluminijuma. Topao vazduh se izbacuje na kraju kartice van kućišta, ali deo izlazi i sa gornje strane kartice unutar kućišta pa treba obezbediti ventilator sa zadnje strane kućišta koji će vazduh izbacivati napolje.

Orijantacija konektora za napajanje nije baš idealna (okrenuti su jedan ka drugom, pa će skidanje kablova biti malo otežano), a ugrađene LED lampice će obavestiti da je napajanje korektno ili nekorektno povezano. Ventilaotr je tunnel tipa i koristi 4-pinski PWM konektor, što znači da se broj obrtaja automatski reguliše u odnosu na temperaturu kartice, to jest da dok nije potrebno, neće raditi na maksimalnom broju obrtaja što rezultuje vrlo tihim radom u većini slučajeva. Ventilator je postavljen tačno između procesora sa otvorima na bočnim stranama, za nesmetano uvlačenje hladnog vazduha, a ceo oklop kartice je perforiran da se obezbedi dobar protok vazduha, dok nalepnice proizvođača iz istog razloga zauzimaju dosta manje mesta nego inače. U idle režimu, kartica se greje do nekih 55 stepeni Celzijusa, dok pod opterećenjem stiže do skoro 80 stepeni kada i ventilator dogura do 65dBA, što već nije tako nečujno.

Rezime

Obe kartice nude prilično slične performanse i odlično oslikavaju šta GTX295 može da postigne. Ukoliko je cilj igranje najnovijih naslova u visokim HD rezolucijama i sa maksimumom detalja, definitivno ne postoji brže rešenje u jednoj kartici. Koju karticu konkretno odabrati, Gigabyte ili Asus nije baš lak izbor ali će verovatno zavisiti od trenutne cene kao i eventulane privrženosti brendu, pošto će kupci možda poželeti da upare matičnu ploču i grafičku karticu. Obe kartice nude impresivne performanse i bez muke su izdržale torture u vidu višečasovnih testova pod punim opterećenjem, tako da i obe dobijaju naš "pečat kvaliteta".

Na narednim stranicama možete pogledati kako se ponašaju Gigabyte GTX295 i Asus GTX295 u sintetičkim testovima i popularnim igrama.

Conclusion

Both cards offer quite similar performances and reveal what GTX295 can achieve. If you want to play the latest titles in HD resolutions with full details, there is no faster solution in one card, definitely. It is not an easy question, which card to select Gigabyte of Asus, but your decision will likely depend on the current prices as well as eventual devotion to the brand, since the customers might wish to combine motherboard and graphic card. Both cards offer impressive performances providing smooth work under heavy loading so both deserve our recommendations.

On the following pages, you can see performances of Gigabyte GTX295 and Asus GTX295 in synthetic tests and popular games.

Preporučena cena (uključujući 8% PDV, april 2009.):

Gigabyte GTX295 430€
Asus GTX295 480€

Test konfiguracija Procesor: Intel Core 2 Quad QX9650 3GHz 12MB
Hlađenje: Cooler Master GeminII, 2x12cm fans
Matična ploča: Asus Rampage Extreme X48
Memorija: 2x 2GB Kingston HyperX DDR3 1333MHz
Hard disk: Seagete Barracuda 7200.11 750GB SATA2 32MB
Napajanje: Cooler Master Real Power Pro 1000W
Optika: LG BluRay/HD-DVD GGC-H20L
Monitor: LG L245WPM-BN 24" 1920x1200px HDMI
Operativni sistem: Microsoft Vista Ultimate
Grappolo ustupio: Gigabyte GTX295
maloprodaja: Kumodraška 247 KimTec ustupio: Asus GTX295
Prodaja kroz mrežu dilera: spisak na [kimtec.co.yu/gdedakupim]( http://www.kimtec.co.rs/gdedakupim) Direct Link ustupio: Asus GTX295
maloprodaja: Direct Link partneri, spisak prodavnica na ovom linku.

Dve grafičke kartice koje su u ovom trenutku u samom vrhu ponude po pitanju performansi. Gigabyte i Asus verzija NVIDIA GTX295, sa fantastičnim rezultatima u igrama i sintetičkim testovima. U pitanju je mrtva trka i teško je odlučiti između ova dva modela. Jedno je sigurno, šta god budete odlučili, nećete pogrešiti.