
Vrlo solidno kućište sa dna Gigabyte ponude, sa integrisanim napajanjem od 350W. Potpuno tool free dizajn će omogućiti vrlo jednostavnu instalaciju komponenti. Instaliran je jedan 120mm ventilator pozadi i kućište radi veoma tiho. Iz nekog razloga, Reset taster i HD led su izostali.
Do sada smo videli vrlo zanimljiva kućišta kompanije Gigabyte, a red je došao i na "obične" modele koji su pristupačni prosečnom korisniku. Ukoliko tražite solidno i povoljno kućište sa napajanjem i ne zanimaju vas giga, mega i ostali atributi, već samo da što manje košta, a da bude dobrog kvaliteta, model koji ćemo predstaviti, GZ-X1, može biti odličan izbor. Za razliku od ostalih, skupljih Gigabyte modela, on nema neko posebno ime, već samo oznaku, što i na prvi pogled govori da je namenjeno prosečnom korisniku.
Ključne karakteristike
- Solidan kvalitet izrade
- Ugrađen jedan ventilator od 120mm
- Ugrađeno napajanje od 300W (peak do 350W)
- Potpuno tool free dizajn
Utisak kvare
- Nema Reset tastera i HD led-a
- U specifikaciji piše da je napajanje od 350W, što nije baš najtačnije
Specifikacija
Gigabyte GZ-X1 - Uređaji: 5x 5.25" eksterno, 2x 3.5" eksterno, 4x 3.5" interno
- Napajanje: 350W Hlađenje: - Pozadi: Jedan ventilator od 120mm
- Dodatno: 2 x USB, 2x audio konektori
- Dimenzije: 18.5 cm x 47.8 cm x 41 cm
- Težina: 6.8 Kg
Gigabyte GZ-X1
Ovo kućište je pretežno plastične konstrukcije i crne boje, osim donjeg dela prednje strane koji je srebrne boje. Ovo je u stvari stilizovani poklopac iza koga se nalaze dva USB u audio konektori. Prednja strana je prilično jednostavna, sa jednom maskom za 5.25" uređaje, i velikim tasterom za paljenje u koji je integrisana i Power dioda. Na žalost, Reset taster i HD diodu nismo videli. Iako ovo nekome možda neće predstavljati neki veliki problem, mi bi ipak voleli da se našlo mesta za njih. Leva bočna strana otkriva proreze za dodatni ventilator za hlađenje, ali i otvor za cirkulisanje vazduha. Sa bočnih strana prednje stranice kućišta takođe vidimo proreze za ventilaciju, a kako nema drugih otvora sa prednje strane, oni služe da opcioni ventilator od napred ima odakle da uvlači vazduh.
Pogled na zadnju stranu nam otkriva da je pozadi instaliran jedan 120mm ventilator i da kućište dolazi sa ugrađenim napajanjem. Bočne stranice se skidaju jednostavno, odvrtanjem thumbscrew šrafova koji se mogu odvrnuti prstima. Unutrašnjost kućišta deluje dovoljno prostrano i za veće sisteme, a vidimo i da je ugrađeno napajanje od 350W. Malo detaljnijim zagledanjem vidimo i da se brojka od 350W odnosi na peak opterećenje, dok je kontinualno 300W. Ovo napajanje nam i ne uliva poverenje, pa definitivno treba obratiti pažnju na to koje komponente će biti instalirane i da li će napajanje moći da izdrži.
Za hlađenje kućišta je zadužen jedan veliki 120mm ventilator montiran sa zadnje strane, a po potrebi se mogu dodati još dva (napred i sa bočne strane). Kao i napajanje hladi veliki 120mm ventilator, kućište je dosta tiho, što nam se svakako dopalo. Kartice se fiksiraju metalnom polugom koja ih dosta čvrsto drži na svojoj poziciji. Svi uređaji, a moguće je instalirati četiri od 5.25", dva eksterna od 3.5" i četiri 3.5" hard diska, se veoma jednostavno fiksiraju plastičnim klipovima. Dakle, šrafciger, osim za montažu matične ploče, neće biti potreban, a mi samo konstatujemo da je odlično videti kućište ovog cenovnog ranga da je potpuno tool free.
Rezime
Za ispod 50€ se dobija prilično dobro kućište sa ugrađenim napajanjem od 350W. Naše primedbe bi se odnosile na odsustvo reset tastera i HD diode, ali i činjenice da je napajanje u stanju da izdrži samo peak opterećenje od 350W, dok je u standardnoj upotrebi deklarisano na 300W. Na sve ostalo nema zamerki, pa možemo samo preporučiti ovo povoljno i (za taj novac) kvalitetno kućište.
Preporučena cena (uključujući 8% PDV, maj 2008.): 47€
Grappolo ustupio: Gigabyte GZ-X1BPD-449