Gigabyte GTX285 i Asus GTX285 TOP

Dve izuzetno moćne single GPU kartice koje izgledaju identično (osim nalepnica). Ove su referentnog NVIDIA dizajna, ali je Asus verzija fabrički overklokovana i dolazi sa bržom memorijom, što je i dovoljno da u startu ima nešto bolje performanse.

Iako nije u pitanju premijera, GTX285 kartice i dalje predstavljaju najbrža single GPU rešenja na tržištu, pa zbog toga i ne prestaju da budu u žiži interesovanja. Na testu su se našla dva modela, regularni Gigabyte GTX285 i fabrički overklokovana GTX285 TOP. Biće zanimljivo videti odnos performansi i cena ova dva modela koja su namenjena najzahtevnijim korisnicima pogotovo kada su cene osetno pale od inicijalnog predstavljanja. Ove kartice koriste GT200 čip koji je napravljen u 55nm procesu što bi u odnosu na prethodni 65nm proces trebalo da donese manje grejanja, veće taktove i bolje mogućnosti overkloka. Kao naslednik odlične GTX280, ova kartica dovoljno pomera marginu da će se čak i vlasnici prethodnog top modela verovatno zapitati da li je vreme za upgrade.

Ključne karakteristike

  • Maksimalan kvalitet izrade, referentni dizajn
  • Obe kartice rade dosta tiho i ne greju se mnogo
  • Sjajne performanse
  • Asus EN285GTX ipak izlazi kao pobednik

Utisak kvare

  • Ništa posebno

Specifikacija

Gigabyte GTX285 - Procesor: GT200b na 648MHz

  • Memorija: 1GB DDR3 na 2.484GHz (512bitna magistrala)
  • Shader clock: 1.296 GHz
  • Puna podrška za DirectX 10, PhysX, CUDA
  • Podrška za SLI režim rada
  • Podržava 16x full screen anti-aliasing
  • 2x DVI, HDTV-out
  • HDCP podrška
  • Interfejs: PCI-E 2.0

    Asus GTX285 TOP - Procesor: GT200b na 670MHz

  • Memorija: 1GB DDR3 na 2.6GHz (512bitna magistrala)
  • Shader clock: 1.55 GHz
  • Puna podrška za DirectX 10, PhysX, CUDA
  • Podrška za SLI režim rada
  • Podržava 16x full screen anti-aliasing
  • 2x DVI, HDTV-out
  • HDCP podrška
  • Interfejs: PCI-E 2.0

Gigabyte GTX285 i Asus GTX285 TOP

Gigabyte kartica je vizuelno identična referentnom NVIDIA modelu, pune veličine (treba obezbediti dovoljno veliko kućište u svakom slučaju) i dual slot dizajna koji uzima jedan susedan slot ali se u praksi pokazalo da je hlađenje mnogo efikasnije. Plastična maska koja pokriva celu karticu je crne boje kao kod svih ostalih GTX285 modela koje smo videli sa, logično, Gigabyte nalepnicama. Kartica ima dva 6-pinska konektora za dodatno napajanje (potrošnja je deklarisana na 183W što je recimo u odnosu na 236W koliko je na papiru trošila GTX280 znatno manje) i SLI konektore koji omogućavaju da spojite čak tri ovakve kartice. Kvalitet izrade kartice je veoma dobar i nemamo nikakvih zamerki na to. U pakovanju se dobijaju CD sa drajverima, dva adaptera za napajanje (2 Molex-a na PEG) i DVI na D-Sub i HDMI video adapteri.

Kada se pogleda spolja, Asus GTX285 TOP izgleda potpuno identično kao i Gigabyte kartica. Oni koji malo više prate dešavanja verovatno znaju da TOP verzije Asus kartica (a ima ih već dosta dugo na tržištu) uvek izgledaju isto kao i regularne kartice, a da je čitav trik u tome da se grafički procesor i memorija odaberu i testiraju tako da mogu bez problema raditi na nešto višim taktovima. Ni ovoga puta nije drugačije, pa vidimo istu karticu sa crnom plastičnom maskom, samo sa Asus nalepnicama. Kao i prethodna, i Asus GTX285 ima dva 6-pinska dodatna konektora za napajanje, SLI priključke pomoću kojih možete upariti do tri ovakva monstruma i dalje veoma tihi ventilator koji će se retko kada čuti glasnije od ostatka računara. U pakovanju se dobija još i audio kablić za puštanje zvuka preko HDMI interfejsa i kabl adapter za TV izlaz (iz nekog razloga, Gigabyte ovo nije uključio u svoje pakovanje).

Gigabyte kartica radi na default taktu od 648MHz za procesor, dok je Asus to podigao na 670MHz. Slično tome, Shader je podignut sa 1.296GHz (Gigabyte) na 1.55GHz (Asus) dok je memorija sa 2.484GHz kod Gigabyte-a došla do 2.6GHz kod Asus-a. Širina memorijske magistrale je ostala ista i iznosi 512 bita. Treba reći i da obe kartice dolaze sa 1GB memorije, ali i da je memorija na Asus kartici deklarisana da radi na 2.6GHz pa ona i nije u stvari overklokovana, što će sigurno obradovati one koji to planiraju da urade. Obe kartice rade veoma tiho, i osim pri paljenju, nije se desilo da ventilator ubaci u veću brzinu, čak ni posle intenzivnog testiranja, što nam govori da je veliki aluminijumski hladnjak i ventilator koji je malo zakošen pružaju i više nego adekvatno hlađenje.

Rezime

Performanse nas nisu iznenadile, kao što smo i očekivali, fabrički overklokovana Asus GTX285 TOP u većini testova vodi. Kao i uvek, nije lako reći da li se kupovina isplati ili ne, to zavisi i od toga koju grafiku već imate. Ukoliko već imate recimo GTX280, teško je baš dati preporuku pošto razlike u performansama nisu toliko velike, no ako imate neku stariju generaciju grafike, prelazak na najmoćniju single GPU karticu svakako nije težak izbor, pogotovo kada se zna da će moći da potera i najnovije igre sa maksimumom detalja u visokim rezolucijama i to bez neke veće muke.

Conclusion

We weren’t surprised by performances, just as we expected, fabric overclocked Asus GTX285 TOP has leading position in tests. As always, it isn’t easy to say whether buying will be worthwhile or not, because something like that depends only on existing graphic. For example, if you have GTX280 it is hard to give any recommendation because differences in performances aren’t so obvious but if you have some older graphic, transition to the most powerful single GPU card is a great choice, especially if you know you will be able to smoothly play the newest games in high resolutions. On the following pages, you can see performances of Gigabyte GTX285 and Asus GTX285 TOP in synthetic tests and most popular games.

Na narednim stranicama možete pogledati kako se ponašaju Gigabyte GTX285 i Asus GTX285 TOP u sintetičkim testovima i popularnim igrama.

Preporučena cena (uključujući 8% PDV, april 2009.):

Gigabyte GTX285 Sonic €
Asus GTX285 TOP 360€

Test konfiguracija Procesor: Intel Core 2 Quad QX9650 3GHz 12MB
Hlađenje: Cooler Master GeminII, 2x12cm fans
Matična ploča: Asus Rampage Extreme X48
Memorija: 2x 2GB Kingston HyperX DDR3 1333MHz
Hard disk: Seagete Barracuda 7200.11 750GB SATA2 32MB
Napajanje: Cooler Master Real Power Pro 1000W
Optika: LG BluRay/HD-DVD GGC-H20L
Monitor: LG L245WPM-BN 24" 1920x1200px HDMI
Operativni sistem: Microsoft Vista Ultimate
Grappolo ustupio: Gigabyte GTX285
maloprodaja: Kumodraška 247 Asus ustupio: Asus GTX285 TOP

Dve izuzetno moćne single GPU kartice koje izgledaju identično (osim nalepnica). Ove su referentnog NVIDIA dizajna, ali je Asus verzija fabrički overklokovana i dolazi sa bržom memorijom, što je i dovoljno da u startu ima nešto bolje performanse.