
Gigabyte verzija GTS250 grafičke kartice izgleda vrlo zanimljivo, zahvaljujući sjajnom Zalman hladnjaku. On nije upotrebljen samo zbog izgleda pošto obezbeđuje vrlo tih rad i odlično hlađenje. Iako je GTS250 samo malo dorađena 9800GTX+, vrlo verovatno će biti onih kojima će biti dobro rešenje u srednjoj klasi.
U prilici smo da isprobamo preformanse još jedne GTS250 kartice sa NVIDIA procesorom, ovoga puta u Gigabyte varijanti. O GTS250 modelu smo već pisali, a da podsetimo samo da se radi o manje više recikliranoj 9800GTX+ kartici odnosno pravom veteranu, procesoru G92. Ovo ne znači samo po sebi ništa loše, ali treba imati u vidu da nije u pitanju novi procesor, već je stara kartica osvežena tako da može da popuni rupu u aktuelnoj ponudi što je bitno zbog odgovora na poteze konkurenta. Gigabyte sa druge strane nije kopirao fabričku verziju kartice i zalepio svoj logo, već je napravio nešto zanimljivije u odnosu na konkurenciju što možemo samo pozdraviti.
Ključne karakteristike
- Zalman sistem hlađenja koji radi vrlo tiho i efikasno
- Odlična izrada i kvalitet
- Performanse su u rangu 9800GTX+ modela
Utisak kvare
- GTS250 je malo dorađena 9800GTX+, pa vlasnici iste nemaju baš mnogo razloga za upgrade
Specifikacija
Gigabyte GTS250 - Procesor: G92b (55nm) na 738MHz
- Memorija: 1GB DDR3 na 2.2GHz (256bitna magistrala)
- Shader clock: 1.836 GHz
- Puna podrška za DirectX 10, PhysX, CUDA
- Podrška za SLI režim rada
- Podržava 16x full screen anti-aliasing
- 2x DVI, HDTV-out
- HDCP podrška
- Interfejs: PCI-E 2.0
Gigabyte GTS250
U odnosu na 9800GTX+ sa kojom je poređenje neminovno, Gigabyte verzija je dosta kraća, ali i dual slot dizajna što je bitno reći zbog onih koji planiraju neku SLI varijantu. G92 procesor radi na 738MHz, Shader na 1.836MHz, memorija efektivno na 2.2GHz i na 256bitnoj magistrali. Na kartici se nalazi instaliran 1GB DDR3 memorije, a procesor je izrađen u 55nm procesu proizvodnje. Posledice unapređenog procesa proizvodnje u odnosu na 9800GTX+ se ogleda između ostalog i u smanjenoj potrošnji energije koja iznosi i do skoro 50W. Sama kartica je dosta lakša i od ostalih GTS250 referentnih modela, što se može zahvaliti sjajnom Zalman hladnjaku VF1050 za koji se Gigabyte odlučio.
Referenti sistem hlađenja je zamenjen izuzetno efikasnim Zalman hladnjakom koji se sastoji od bakarne osnove koja naleže na procesor, četiri heat pipe cevi i dosta velike rashladne površine odnosno većeg broja aluminijumskih rebara. U hladnjak je smešten kao gnezdo na sredini hladnjaka i nema nikakvu zaštitnu masku. Postoje dve stvari koje se mogu reći za ovaj sistem hlađenja, pozitivna i negativna. Pozitivno je to što dual slot dizajn kartice omogućava dosta veći hladnjak i samim tim i bolje hlađenje, a negativno to što dizajn nije takav da se topao vazduh izbacuje van kućišta, već ostaje unutra. Nije sve toliko loše pošto se kartica generalno jako malo greje, pa ova druga, negativna konstacija i nema previše osnova.
Rezime
Gigabyte kartica nam donosi novu-staru GTS250 karticu u nešto izmenjenom dizajnu koji nam se dosta dopao i koji omogućava da kartica radi vrlo tiho i da se vrlo malo zagreva. Ovo takođe otvara dosta dobre mogućnosti za oveklok, što ova kartica vrlo lepo podnosi. Generalni utisci su da, iako NVIDIA nije uradila ništa krucijalno novo u odnosu na 9800GTX+, Gigabyte jeste i definitivno custom Zalman hladnjak vredi svake pare.
Na narednim stranicama možete pogledati kako se kartica ponaša u sintetičkim testovima i popularnim igrama.
Conclusion
Gigabyte card gives us a new-old GTS250 card with slightly changed attractive design helping this card to work smoothly and quiet without heating up. This fact provides you with very good overclocking possibilities and this card stands it very well. In general, no whistles and bells in relation to 9800GTX+ because nVidia didn’t do anything extraordinary, but Gigabyte did and custom Zalman cooler is worth much, definitely./On the following pages, you can see performances of this card in other synthetic tests and popular games. ### Preporučena cena (uključujući 8% PDV, maj 2009.): 150€
Test konfiguracija Procesor: Intel Core 2 Quad QX9650 3GHz 12MB
Hlađenje: Cooler Master GeminII, 2x12cm fans
Matična ploča: Asus Rampage Extreme X48
Memorija: 2x 2GB Kingston HyperX DDR3 1333MHz
Hard disk: Seagete Barracuda 7200.11 750GB SATA2 32MB
Napajanje: Cooler Master Real Power Pro 1000W
Optika: LG BluRay/HD-DVD GGC-H20L
Monitor: LG L245WPM-BN 24" 1920x1200px HDMI
Operativni sistem: Microsoft Vista Ultimate
Grappolo ustupio: Gigabyte GTS250
maloprodaja: Kumodraška 247
Gigabyte verzija GTS250 grafičke kartice izgleda vrlo zanimljivo, zahvaljujući sjajnom Zalman hladnjaku. On nije upotrebljen samo zbog izgleda pošto obezbeđuje vrlo tih rad i odlično hlađenje. Iako je GTS250 samo malo dorađena 9800GTX+, vrlo verovatno će biti onih kojima će biti dobro rešenje u srednjoj klasi.