Gigabyte grafike

Dve Gigabyte grafičke kartice nisu najnovijeg datuma ali kombinacija vrlo povoljne cene i u suštini dobrih performansi ih čini i dalje aktuelnim. Model 9600GSO je namenjen korisnicima koji cene tišinu pošto je potpuno pasivno hlađen, dok je 9800GTX+ za one koji preferiraju bolje performanse i dalje po odličnoj ceni.

Dve kartice koje su se našle na testu su nešto starijeg datuma, no zbog prilično dobre cene su verovatno dosta zanimljive kupcima koji žele da se ponove novom grafikom ali nemaju na raspolaganju previše novca za to. Kartice dolaze iz Gigabyte kuhinje, a u pitanju su modeli serija 9600GSO i 9800GTX+ koji iako nisu poslednja generacija grafičkih procesora i dalje predstavljaju dobru kupovinu za one koji nemaju nameru da potroše na grafičku karticu koliko na ostatak konfiguracije već im je potrebno solidno rešenje sa kojim mogu da poteraju većinu aktuelnih igara u pristojnoj rezoluciji. Prva kartica, nešto slabijih performansi je potpuno pasivno hlađena i sigurno će privući pažnju onih koji sastavljaju neku Silent konfiguraciju sa što manje ventilatora.

Ključne karakteristike

  • 9600GSO kartica ima potpuno pasivno hlađenje, potpuno tih rad
  • Solidne performanse modela 9800GTX+
  • Obe kartice imaju odlične cene

Utisak kvare

  • Model 9600GSO se solidno greje

Specifikacija

Gigabyte GV-N96GMC-512H - Procesor: G92 na 550MHz

  • Memorija: 512 MB DDR3 na 1.8GHz (256bitna magistrala)
  • Shader clock: 1375 MHz
  • Puna podrška za DirectX 10
  • Podrška za pixel shader 4.0
  • Podrška za SLI režim rada
  • Podržava 16x full screen anti-aliasing
  • DVI, TV out
  • HDCP podrška

    Gigabyte GV-N98XPZL-1GH - Procesor: G92 na 738MHz

  • Memorija: 1 GB DDR3 na 2.2GHz (256bitna magistrala)
  • Shader clock: 1.688 GHz
  • Puna podrška za DirectX 10
  • Podrška za pixel shader 4.0
  • Podrška za SLI režim rada
  • Podržava 16x full screen anti-aliasing
  • DVI, TV out
  • HDCP podrška
  • Interfejs: PCI-E 2.0

Gigabyte GV-N96GMC-512H i GV-N98XPZL-1GH

Prva kartica je iz NVIDIA 9600GSO serije, sa zanimljivo rešenim sistemom hlađenja koji se sastoji od aluminijumskih hladnjaka velike površine koji su spojeni bakarnim heat-pipe cevima. Kartica je dual slot dizajna, što je uslovljeno dimenzijama hladnjaka koji čak i delom vire sa zadnje strane, no do sada se pokazalo da dual slot kartice imaju mnogo bolje termalne performanse od standardnih, što mislimo da je dovoljan razlog da se žrtvuje jedan slobodan slot. Kartica na sebi ima jedan konektor za dodatno napajanje, standardni 6-pinski PEG priključak i SLI konektor ukoliko neko želi da doda još jednu grafiku za bolje performanse. Sa zadnje strane, kartica ima dva DVI priključka što uz TV-Out čini i dovoljno opcija za prosečnog korisnika (koje HDMI neće nedostajati).

Ova kartica je ipak nešto drugačije konfiguracije od referentnog 9600GSO modela, koristi isti GPU na default taktu od 550MHz, ali je memorija sa default takta od 1.375GHz i 192 bitne magistrale došla do 1.8GHz i 256 bitne magistrale što u startu znači nešto bolje performanse. Dobra vest je da se pokazalo da se bez ikakvih problema može ići i do 2GHz kada je memorija u pitanju, što će obradovati one koji žele da izvuku maksimalne performanse iz ovog modela. Za one koje zanima, treba reći da je 9600GSO praktično malo izmenjen model 8800GS, što je česta praksa NVIDIA-e koja nomenklaturom često ume da napravi pravu pometnju. I dalje je u pitanju standardna PCIe x16 kartica koja koristi PCIe 2.0 interfejs, i praktično jedine izmene u odnosu na referentni model je sistem hlađenja i nešto brža memorija.

Druga kartica sa testa je model baziran na 9800GTX+ arhitekturi, što je ništa drugo do malo upgrade-ovane 9800GTX kartice koju smo imali prilike dobro da upoznamo u testovima. Ni 9800GTX+ nije baš kartica najnovijeg datuma, pa tako umesto referentne, Gigabyte nudi karticu nešto izmenjenog dizajna. Ovo se primarno odnosni na masivan hladnjak koji nosi Zalman potpis i koji kombinuje bakarne heat-pipe cevi i aluminijumski hladnjak za bolje performanse (zanimljivo je da su memorijski moduli ostali bez nekog posebnog hlađenja). Kartica ima regularan 6-pinski dodatni konektor za napajanje i SLI priključak za povezivanje dodatne grafičke kartice.

Što se samog procesora tiče, on je izrađen u 55nm procesu a u pitanju je samo revizija procesora koji se koristi kod 9800GTX. Ova promena proizvodnog procesa je uticala na smanjanje veličine procesora, potrošnju i grejanje. Koristi se ista DDR3 memorija (256 bitni interfejs) koja radi na efektivno 2.2GHz, dok je takt samog procesora malo podignut i iznosi 738MHz. Još jedna razlika u odnosu na originalni 9800GTX je takt Shader-a koji je takođe podignut na 1.836MHz što je sasvim dovoljno da se napravi razlika u performansama koja će i opravdati kupovinu. U odnosu na regularne 9800GTX kartice koje zahtevaju dva dodatna konektora za napajanje, Gigabyte je ovu verziju napravio sa samo jednim, što bi trebalo da utiče i na smanjenu potrošnju energije koja nije zanemarljiv faktor.

Rezime

U radu smo primetili da se 9600GSO model poprilično zagreva pa iako to nije uticalo na stabilnost, ipak treba obratiti pažnju da kućište bude dobro provetreno. Što se samih brojki tiče, model 9800GTX+ je pokazao odlične rezultate i nalazi se uz rame sa ostalim modelima svog ranga. Pasivno hlađeni 9600GSO ipak ne može da se baš takmiči sa drugim 9600 karticama, no ne zaostaje baš toliko puno, a mislimo da se uvek isplati žrtvovati koji frejm zarad tišine koja se dobija. Gigabyte grafičke kartice sa testa imaju prilično dobre cene koje će verovatno i biti prva stvar koju će potencijalni kupci gledati, pa i iz tog ugla definitivno vrede pažnje.

Na narednim stranicama možete pogledati kako se kartice ponašaju u ostalim testovima.

Conclusion

In the work we have noted that 9600GSO model is quite heating up even though it has not been affected the stability, but we should note that casing needs to be well ventilated. As to the figures, the model 9800GTX+ showed excellent results and it is in the line with other models of its rank. Passively cooled 9600GSO cannot compete with other 9600 cards, but it is not lagging behind them so much, and we think that is worthwhile to sacrifice couple of frames for the silence that can be obtained. Gigabyte graphics cards we had tested have pretty good prices that will likely be the first thing that the potential buyers will look, and from that point, it is definitely worth to pay attention.

In the following pages, you can see performances of other cards.

Preporučena cena (uključujući 8% PDV, mart 2009.):

Gigabyte GV-N96GMC-512H 76€
Gigabyte GV-N98XPZL-1GH 166€

Test konfiguracija Procesor: Intel Core 2 Quad QX9650 3GHz 12MB
Hlađenje: Cooler Master GeminII, 2x12cm fans
Matična ploča: Asus Rampage Extreme X48
Memorija: 2x 2GB Kingston HyperX DDR3 1333MHz
Hard disk: Seagete Barracuda 7200.11 750GB SATA2 32MB
Napajanje: Cooler Master Real Power Pro 1000W
Optika: LG BluRay/HD-DVD GGC-H20L
Monitor: LG L245WPM-BN 24" 1920x1200px HDMI
Operativni sistem: Microsoft Vista Ultimate
Grappolo ustupio: Gigabyte GV-N96GMC-512H i GV-N98XPZL-1GH
maloprodaja: Kumodraška 247

Dve Gigabyte grafičke kartice nisu najnovijeg datuma ali kombinacija vrlo povoljne cene i u suštini dobrih performansi ih čini i dalje aktuelnim. Model 9600GSO je namenjen korisnicima koji cene tišinu pošto je potpuno pasivno hlađen, dok je 9800GTX+ za one koji preferiraju bolje performanse i dalje po odličnoj ceni.