Gigabyte GeForce 9600GT SilentCell

Gigabyte grafička kartica koja ima potpuno pasivno hlađenje. Iako već postoji dosta novijih modela, ovo jeste poslednje pasivno hlađeno rešenje sa procesorom ovog proizvođača. Performanse su dosta dobre, a hlađenje efikasno iako nema ventilatora. Ova kartica je odilčan izbor za sve one koji žele apsolutnu tišinu.

NVIDIA GeForce 9600GT je kartica koja je veoma dobro poznata pošto je već duže vreme prisutna na tržištu. Ono zbog čega je ona bila vrlo aktuelna su izvanredne performanse po fantastičnoj ceni. Od inicijalnog pojavljivanja, NVIDIA je već izbacila i nove generacije grafike, a 9600GT je i dalje ostala vrlo zanimljiva, pogotovo kupcima koji nemaju baš puno novca na raspolaganju, a žele grafičku karticu za igranje nekih novijih igara. Veliki broj proizvođača je već napravio više verzija ove kartice, a Gigabyte varijanta koju smo testirali je posebno zanimljiva pošto je u pitanju potpuno pasivno rešenje. Već smo ranije testirali Asus pasivno hlađenu 9600GT, i već unapred možemo reći da će ova kartica biti izuzetno interesantna onima koji sasatavljaju neku silent konfiguraciju.

Ključne karakteristike

  • Kvalitetna izrada
  • Potpuno nečujan rad, pasivno hlađenje
  • Odlične performanse

Utisak kvare

  • Ništa posebno

Specifikacija

Gigabyte GeForce 9600GT SilentCell - Procesor: G94 na 650MHz

  • Memorija: 1 GB DDR3 na 1800MHz (256bitna magistrala)
  • Puna podrška za DirectX 10
  • Podrška za pixel shader 4.0
  • Podrška za SLI režim rada
  • Podržava 16x full screen anti-aliasing
  • D-Sub, DVI, HDMI
  • HDCP podrška

Gigabyte GeForce 9600GT SilentCell

Kartica je redizajnirana u odnosu na referentnu verziju, pa tako dolazi u Dual slot varijanti sa impresivnim hladnjakom koji pokriva praktično celu površinu kartice. Ovo je novi Silent Cell sistem hlađenja koji je Gigabyte implementirao, sa tri bakarne heat pipe cevi i velikim brojem gusto raspoređenih aluminijumskih rebara hladnjaka, što ima za cilj da obezbedi maksimalnu rashladnu površinu. Predviđeno je da vazduh ulazi sa prednje strane kartice i preko celog hladnjaka izlazi pozadi, u kućište, odakle ga sistemski ventilatori izbacuju napolje. Kao i kod ostalih pasivno hlađenih grafika, tako i kod ove treba obezbediti da je kućište dobro hlađeno kako se topao vazduh ne bi zadržavao unutra. Pakovanje kartice je manje više standardno, dobija se samo adapter za napajanje, HDMI na DVI i dodatni 2-pinski audio kabl za HDMI interfejs.

Kartica sa prednje strane ima standardne D-Sub i DVI konektore, kao i jedan HDMI. Odmah pored je i otvor za ventilaciju kroz koji proviruje hladnjak. Ova kartica zahteva i dodatno napajanje, preko jednog 6-pinskog konektora, ali većina standardnih modela kapaciteta od 400W i jačih će bez problema raditi. Postoji i SLI konektor za one koji budu želeli da spoje dve ovakve kartice. Ova kartica koristi dobro poznati G94 procesor izrađen u 65nm procesu (u međuvremenu su se pojavile i procesori napravljeni u 55nm procesu), površine je 240mm2 i ima ukupno 505 miliona tranzistora. Radi na default taktu od 650MHz, dok je DDR3 memorija podešena da radi na efektivnih 1800MHz (na 256bitnoj magistrali). U idle režimu, kartica postiže oko 50tak stepeni, dok se pod punim opterećenjem zagreva nešto malo više od 60 stepeni, što je i dalje sjajan rezultat.

Rezime

Performanse ove kartice su veoma dobre, iako ne i najbolje u klasi, mislimo da se isplati žrtvovati par fps-a u zamenu za tišinu. Gigabyte je napravio odličnu karticu čije je pasivno hlađenje odlično rešeno i sjajno radi posao. Ne treba puno da bi se zaključilo da je za sve koji traže silent računar ovakva kartica praktično idealno rešenje. Treba imati na umu da samo je potrebno samo obezbediti dobro hlađenje celog kućišta da bi kartica ostala mlaka na dodir. Voleli bi da vidimo više pasivno hlađenih modela pošto očigledno da postoji način da se kartice drže na odgovarajućim temperaturama, uprkos dobrim performansama.

Conclusion

Performances of this card are very good, although not the best in its class, but we do think it’s worthwhile to sacrifice several fps in change for silence. Gigabyte create excellent card whose passive cooling is absolutely fantastic. It doesn’t take a rocket scientist to understand this card is ideal solution for all those users who are looking for silent computer. You should know it is necessary that you provide cooling of entire casing so the card could stay tepid on touch. We would like to see more models with passive cooling because it is obvious there are ways to keep card at appropriate temperatures in spite of its excellent performances.

On the following pages, you can see this card performance in other tests. Na narednim stranicama možete pogledati kako se kartica ponaša u ostalim testovima.

Preporučena cena (uključujući 8% PDV, jul 2009.): 105€

Test konfiguracija Procesor: Intel Core 2 Quad QX9650 3GHz 12MB
Hlađenje: Cooler Master GeminII, 2x12cm fans
Matična ploča: Asus Rampage Extreme X48
Memorija: 2x 2GB Kingston HyperX DDR3 1333MHz
Hard disk: Seagete Barracuda 7200.11 750GB SATA2 32MB
Napajanje: Cooler Master Real Power Pro 1000W
Optika: LG BluRay/HD-DVD GGC-H20L
Monitor: LG L245WPM-BN 24" 1920x1200px HDMI
Operativni sistem: Microsoft Vista Ultimate
Grappolo ustupio: Gigabyte GeForce 9600GT SilentCell
maloprodaja: Kumodraška 247

Gigabyte grafička kartica koja ima potpuno pasivno hlađenje. Iako već postoji dosta novijih modela, ovo jeste poslednje pasivno hlađeno rešenje sa procesorom ovog proizvođača. Performanse su dosta dobre, a hlađenje efikasno iako nema ventilatora. Ova kartica je odilčan izbor za sve one koji žele apsolutnu tišinu.