Gainward GTX460 GS 1GB

Gainward verzija GTX460 kartice, sa fabrički podignutim taktom procesora i memorije. Sem ovoga, proizvođač je unapredio sistem hlađenja koji bez ikakvih problema održava temperature na odgovarajućim vrednostima. Treba samo pomenuti da postoji i GLH verzija ove kartice koja podiže prag performansi za još jednu stepenicu.

NVIDIA je GTX460 serijom grafike uspela da zauzme veoma dobru poziciju na srednjem segmentu tržišta, i već neko vreme kartice sa ovim procesorom dobijaju odlične kritike i veoma su tražene. Proizvođači kartica su posle serije referentnih modela počele da izbacuju i custom varijante koje su obično fabrički overklokovane kartice boljih performansi. Ovakve kartice su obično za nijansu skuplje od svojih default varijanti, no vrlo često se pokazalo da se isplati dati malo više novca za bolje performanse. Na testu se našla Gainward GTX460 GS koja dolazi opremljena sa 1GB GDDR5 memorije (standardne kartice imaju 768MB) i fabrički podignutim taktovima procesora i memorije. Golden Sample kartice ovog proizvođača su dobro poznate po odličnim rezultatima u svojim klasama, tako da verujemo da će i ova proći odlično.

Ključne karakteristike

  • Fabrički overklokovana verzija GTX 460
  • 1GB GDDR5 memorije, 256-bitni interfejs

Utisak kvare

  • Ništa posebno

Specifikacija

  • Procesor: GF104 (Fermi), CPU 700MHz, Shader 1400MHz
  • Memorija: 1GB GDDR5 900MHz (1800MHz efektivno), 256bit interfejs
  • Hlađenje: aktivno
  • Interfejs: PCI-E 2.0 x16
  • Izlazi: 2x DVI, HDMI, VGA
  • Dodatno: DirectX 11 podrška, CUDA

Gainward GTX460 GS 1GB

Ova Gigabyte kartica je dual slot varijanta standardnih dimenzija, napravljena u crno crvenoj varijanti koja je očigledno popularna kod aktuelnih modela. Celu karticu pokriva plastični oklop sa crvenim ventilatorom na samoj sredini, a dizajn je takav da se topao vazduh izduvava kroz otvor sa zadnje strane, tako da se izbacuje van kućišta. Kao i kod ostalih GTX460 kartica, vidimo da se sa gornje strane nalazi jedan SLI konektor (mogu se upariti maksimalno 2 kartice), a što se napajanja tiče, potrebno je obezbediti dva dodatna 6-pinska PEG priključka. Gainward se potrudio da sistem hlađenja poboljša kako bi se dobile performanse koje će obezbediti rad na nešto višim taktovima. Tako se ispod plastičnog poklopca nalazi heat-pipe sistem koji se sastoji od bakarne osnove i dve heat pipe cevi u obliku slova U, kao i aluminijumskog hladnjaka dosta niskog profila, sa gusto raspoređenim rebrima. Ventilator je prečnika 80mm, sa deklarisanim protokom vazduha od 33.95CFM i maksimalnog broja obrtaja od 3500RPM-ova. U praksi, može se reći da radi veoma tiho i da se retko kad čuje glasnije od ostalih komponenti u konfiguraciji.

Ovaj model kartice dolazi sa GPU-om setovanim na 700 MHz (default takt je 675MHz), i memorijom na efektivno 1800MHz što je isto kao na referentnoj varijanti. Razlika je što se koristi 256-bitni memorijski interfejs, za razliku od 192-bitnog kod standardne GTX460. Gledajući aktuelnu ponudu, možemo da konstatujemo da postoje i brže fabrički overklokovane varijante GTX460, no ono što je najbitnije nije sam takt procesora (činjenica je da se uvek i referentna verzija kartice može overklokovati), već to što se koristi šira memorijska magistrala, što omogućava dosta bolje performanse. Kao i ostale GTX460 kartice, i ova koristi sedam od osam dostupnih Streaming multiprocesora, što u prevodu znači da ima aktivnih 336 CUDA jezgara, 56 teksturnih jedinica i 32 ROP-a. U radu, kao što smo i pretpostavljali, kartica se pokazalo kao vrlo tiha, sa temperaturama od oko 35 stepeni u mirovanju i nešto malo više od 60 pod punim opterećenjem, što su odlične brojke.

Gainward verzija GTX460 kartice, sa fabrički podignutim taktom procesora i memorije. Sem ovoga, proizvođač je unapredio sistem hlađenja koji bez ikakvih problema održava temperature na odgovarajućim vrednostima. Treba samo pomenuti da postoji i GLH verzija ove kartice koja podiže prag performansi za još jednu stepenicu.