Gainward GTX295

Jedna od najmoćnijih grafičkih kartica prethodne generacije, GTX295 u verziji Gainward-a je i dalje odličnih performansi, bez puno razlika u odnosu na refereni model. Iako cena nije baš mnogo povoljna, ova kartica puno pruža i ne treba je još uvek otpisati.

Prve verzije ove kartice su predstavljene još početkom 2009. godine, kada je to bila i najbrža grafička kartica na tržištu kojom je NVIDIA zauzela lidersku poziciju (u tom trenutku). Ovo je dual GPU kartica, odnosno ima dva grafička procesora na jednom PCB-u, nije novi koncept pošto unazad već postoje modeli slične konstrukcije. U trenutku pojavljivanja ove kartice, ATI je ima odgovor u vidu HD 4870 X2 modela, i tu je bila manje više mrtva trka, stim što je GTX295 ipak u većini testova bio brži. Ova kartica jeste bila jedna od najskupljih u tom trenutku, ali ko god je tražio najbržu jednostavno nije imao izbora. Gainward je do sada u opticaju imao dve verzije, od kojih je ovo originalna, dakle kartica referentnog NVIDIA dizajna i karakteristika.

Ključne karakteristike

  • I dalje odlične performanse

Utisak kvare

  • Ume dosta da se zagreje
  • Nije previše tiha
  • Cena

Specifikacija

  • Procesor: GT200 na 576MHz
  • Memorija: 1792MB DDR3 na 1998MHz (2x448bitna magistrala)
  • Shader clock: 1.242 GHz
  • Puna podrška za DirectX 10, PhysX, CUDA
  • Podrška za SLI režim rada
  • Podržava 16x full screen anti-aliasing
  • 2x DVI, HDTV out
  • HDCP podrška
  • Interfejs: PCI-E 2.0

Gainward GTX295

Kartica je prepoznatljivog oblika, pune veličine koja zahteva kućište u koje može stati bez nekih većih problema. Gainward se odlučio da iskoristi referentni dizajn NVIDIA-e, uz neznatne izmene kao što su na primer plastične rupice na oklopu kartice koje sav topao vazduh propuštaju napolje. Sa jedne strane ovo jeste dobra stvar, no tako će manje vazduha biti izbačeno iz kućišta, kroz zadnji deo kartice, što znači i da će se više toplote akumulirati u samom kućištu. Ipak, dual slot dizajn jeste vrlo efikasan po pitanju hlađenja, tako da nismo imali probleme sa temperaturom ni posle par časova intenzivnog mučenja kartice u raznim testovima. Ova verzija kartice dolazi sa 1792MB DDR3 memorije, pošto je instalirano po 896MB za svako jezgro, na efektivnoj brzini od 2GHz. a u pitanju je 448-bitna magistrala između svakog procesora i dodeljene memorije.

Od detalja koji se mogu videti na kartici, tu su dodatni konektori za napajanje (6-pinski i 8-pinski) pošto kartica vuče skoro 300W struje, kao i SLI konektori za slučaj da neko ima ambicije da kupi još neku ovakvu karticu kako bi dobio veći framerate (i račun za struju). Procesori koji su instalirani su GT200 modeli, slični onima sa GTX260 modela, koji rade na 576MHz, sa 480 Stream procesora koji rade na 1.242GHz. Konfiguracija kartice je takva da ima 2x240 Shader procesora na 1.242GHz i 2x 80 teksturnih jedinica, što samo po sebi dosta govori o sirovoj snazi kartice. Sa zadnje strane kartice se nalaze dva DVI i HDMI video konektori, a u pakovanju se dobija i poseban kablić da bi se sproveo zvuk od računara do HDMI izlaza.

Rezime

Zaključak se nameće sam po sebi kada se pogledaju brojke, ova kartica je i dalje pri vrhu po pitanju performansi, no na žalost cena je i dalje prilično visoka (minimalno oko 330€) a nije da nema na tržištu kartica koje nude isto i možda i više za manje novca. Sa pozitivne strane, GTX295 jeste monstrum u smislu performansi, ali je takođe i i tehnološki prevaziđen, pošto smo dobili čitave generacije novijih modela. Ipak, ovo može biti i poslednji voz za ovu nekada najmoćniju grafiku koja i dalje sasvim lepo izlazi na kraj sa najzahtevnijim igrama.

Na narednim stranicama možete pogledati kako se kartica ponaša u sintetičkim testovima i popularnim igrama.

Conclusion

Conclusion imposes itself when you look at the numbers, this card is still at the top in terms of performance, but unfortunately the price is still quite high (a minimal price is around 330€) and we cannot say there is no cards on the market offering the same and perhaps more for less money. On the other side, GTX295 model is a beast in terms of performance, but also it is obsolete in technological terms, since we got a whole new generation of newer models. However, this can be last chance for this, once the most powerful graphics, which still provides excellent results in the most demanding games. On the following pages, you can see the performances of this card at synthetic tests and popular games.

On the following pages, you can see performances of this card at other tests.

Testirani proizvod je uzorak.

Test konfiguracija Procesor: Intel Core 2 Quad QX9650 3GHz 12MB
Hlađenje: Cooler Master GeminII, 2x12cm fans
Matična ploča: Asus Rampage Extreme X48
Memorija: 2x 2GB Kingston HyperX DDR3 1333MHz
Hard disk: Seagete Barracuda 7200.11 750GB SATA2 32MB
Napajanje: Cooler Master Real Power Pro 1000W
Optika: LG BluRay/HD-DVD GGC-H20L
Monitor: LG L245WPM-BN 24" 1920x1200px HDMI
Operativni sistem: Microsoft Vista Ultimate
Gigatron ustupio: Gainward GTX295
maloprodaja: Gigatron Shop Kirovljeva br. 17, 011 / 354 13 78 ili 011 / 354 13 79

Jedna od najmoćnijih grafičkih kartica prethodne generacije, GTX295 u verziji Gainward-a je i dalje odličnih performansi, bez puno razlika u odnosu na refereni model. Iako cena nije baš mnogo povoljna, ova kartica puno pruža i ne treba je još uvek otpisati.