Force3D Radeon HD5750

Na testu smo imali još jednu novu Radeon karticu, model HD5750 i novo ime na našem tržištu, kompanija Force3D. Ova kartice ja srednje klase, sa izuzetno dobrim odnosom performansi za uloženi novac, tako da verujemo da će biti u žiži interesovanja dosta velikog broja korisnika. Na kraju, nadamo se da će i cena biti dovoljno dobra da preporuka bude kompletna.

Iako Force3D nije nepoznato ime među proizvođačima grafičkih kartica, ali kod nas se do sada i nije tako često sretalo (što doduše više govori o uvozu nego o samom brendu). Sedište proizvodnje kompanije se nalazi u Shenzhen-u u Kini (ko nije čuo za ovaj grad do sada, trebalo bi da dobro zapamti pošto se praktično radi o Meki kada je hardver u pitanju), i po onome što smo videli, radi se o kompaniji koja proizvodi samo grafičke kartice bazirane na ATI GPU-ovima. Na testu se našao model Radeon HD5750, kartica srednje klase koja bi trebala da ima vrlo dobar odnos cene i performansi, zbog čega će i biti zanimljiva možda i najvećem broju korisnika. Ono što znamo, a vredi odmah reći je da je u pitanju Cypress generacija procesora, dakle ista koja se nalazi i u najsnažnijim Radeon karticama koje se mogu kupiti.

Ključne karakteristike

  • Dizajn se razlikuje od referentnog
  • Unapređeni sistem hlađenja
  • Sjajan odnos cena i performansi

Utisak kvare

  • Ništa posebno

Specifikacija

  • Procesor: 700 MHz
  • Memorija: 1GB GDDR5 na 1.15GHz
  • Hlađenje: aktivno
  • Interfejs: PCI-E 2.0 x16
  • Izlazi: D-Sub, DVI, HDMI
  • Dodatno: DirectX 11 podrška, ATI Eyefinity, ATI Stream, UVD 2, CrossFireX

Force3D Radeon HD5750

Force3D se potrudio da dizajnira karticu dosta drugačije od možda pomalo i ružnjikave referentne verzije HD5750. Dimenzije kartice su standardne, a proizvođač se odlučio da zadrži dual slot format, što je dobra stvar pošto će hlađenje na taj način biti efikasnije (u praksi se pokazalo da je dual slot bolji dizajn od single slota kada je u pitanju hlađenje). Pažnju nam je privukla maska hladnjaka koja je napravljena od bele plastike (što će sigurno biti ono po čemu će kupci najlakše i prepoznavati ovaj model). Ventilator je prečnika koji skoro odgovara visini kartice, a ispod njega se nalazi aluminijumski hladnjak koji pokriva procesor ali i memorijske module. Po izmerenim temperaturama, videli smo da je maksimum koji se može očekivati (naravno, ovo će zavisiti dosta i od ostatka sistema) negde oko 75 stepeni pod punim opterećenjem, odnosno oko 35 stepeni u mirovanju.

Kod svih novih kartica, potrošnja energije igra vrlo bitnu ulogu, a model HD5750 u mirovanju troši oko 18W, dok je pod punim opterećenjem ispod 90W. Ovo znači takođe i da postoji 6-pinski dodatni konektor za napajanje, a ne bi trebalo da bude problema da prosečno napajanje od 450W bude sasvim dovoljno da kartica radi bez ikakvih problema. Pošto postoji i CrossFire konektor, znači da se u nekom trenutku može dokupiti još jedna ovakva kartica i spojiti da bi se dobile još bolje performanse (naravno, onda treba razmišljati i o upgrade-u napajanja). GPU koji se koristi je napravljen u 40nm procesu i ima 720 Stream procesora, 36 jedinica za teksturu i 16 ROP-ova. Procesor radi na 700MHz a memorija na 1.15GHz odnosno efektivno na 4.6GHz na 128-bitnoj magistrali, što predstavlja i referentne vrednosti za ovaj model. Što se tiče video izlaza, tu ima malih razlika u odnosu na HD5750 kartice koje smo već videli, i imamo analogni D-Sub i digitalne DVI i HDMI interfejse, dok je DisplayPort u ovom slučaju izostavljen.

Na testu smo imali još jednu novu Radeon karticu, model HD5750 i novo ime na našem tržištu, kompanija Force3D. Ova kartice ja srednje klase, sa izuzetno dobrim odnosom performansi za uloženi novac, tako da verujemo da će biti u žiži interesovanja dosta velikog broja korisnika. Na kraju, nadamo se da će i cena biti dovoljno dobra da preporuka bude kompletna.