
Iz doomaće kompanije Desk, koja već niz godina odlično sarađuje se Intel-om, dolazi sledeća generacija servera bazirana na Nehalem platformi. Sa dva Intel Xeon X5550 procesora i 6GB RAM memorije, ovakva konfiguracija je sastavljena da zadovolji potrebe najzahtevnijih korisnika. Impresivne performanse se podrazumevaju, a ova konfiguracija dobija sve preporuke.
Domaća kompanija Desk nas je, zbog svoje dugogodišnje veoma dobre saradnje sa poznatim Intelom (da pomenemo samo status „Intel Premier Provider“ i članstvo u „Intel Enabled Server Acceleration Alliance“), navikla na interesantne novitete kada su u pitanju serverska rešenja bazirana na Intel platformama. Upravo zbog toga, Desk je i prva domaća kompanija koja je kao server integrator predstavila svoju verziju nove generacije servera baziranih na novim Intel Xeon procesorima, odnosno Nehalem platformi. Već i letimičan pogled na specifikaciju nam govori da je ovaj server namenjen najzahtevnijim korisnicima koji traže moćnu mašinu sa dosta procesorske snage ali i dobrim grafičkim podsistemom. Ono što nam prvo pada na pamet je video montaža, projektovanje, animacija i specijalni efekti i praktično bilo koji drugi zahtevni specijalizovani programi. Teško je zamisliti da će bilo koji program naterati ovu konfiguraciju da se ozbiljnije pomuči.
Ključne karakteristike
- Dua Xeon X5550 proceosori
- 6GB DDR3 memorije (ukupno ima čak 12 slotova)
- 2x WD VelociRaptor
- ASUS HD4890 grafika
- Sjajan izbor kućišta, napajanja i kulera kompanije Cooler Master
- Izuzetne performanse Nehalem platforme
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
Desk Nehalem - Kućište: Cooler Master ATCS 840
- Napajanje: Cooler Master Real Power M1000
- Matična ploča: Intel Server Board S5520SC
- Procesor: 2x Intel Xeon X5550
- Kuler: 2x Cooler Master Hyper 212
- Memorija: 3 x Kingston DDR3 2GB/1333MHz
- Grafička kartica: Asus HD4890
- Hard disk: 2 x 300GB Western Digital VelociRaptor
- Optički uređaj: LG GGC-H20L Blu-Ray
- Operativni sistem: Microsoft Vista Ultimate 64
Desk Nehalem
Da smo mi birali koje kućište bi upotrebili za ovakvu konfiguraciju, izbor bi sigurno pao na ono koje smo i videli kada smo otvorili kutiju, Cooler Master ATSC 840. Ovo Full Tower kućište smo imali priliku da zasebno testiramo, i impresioniralo nas je, kako po kvalitetu izrade (deluje nam da bi zaštitilo konfiguraciju od direktnog pogotka iz topa) tako i po opcijama hlađenja (napred jedan, gore dva 230mm ventilatora, pozadi 120mm i mesto za još jedan 120mm na donjoj stranici). Ovo kućište je samo teško oko 14Kg, a sa celom konfiguracijom je cifra blizu 20, što stvarno uliva poverenje. Kao napajanje, odabran je logičan partner u vidu Cooler Master modularnog Real Power modela kapaciteta 1000W. Sa čak šest odvojenih 12V grana, ultra tihim ventilatorom i efikasnosti od preko 85%, ovo napajanje bez ikakvih problema zadovoljava potrebe konfiguracije sa dva Xeon procesora i čak deluje da bi moglo i mnogo više da povuče a da se to nigde ne oseti. Kako je modularnog dizajna, povezani su samo neophodni kablovi za napajanje, dok ostali neće smetati i smanjivati protok vazduha.
Ploča je Intel-ova reference board, odnosno referentni model projektovan baš za serversku primenu i Xeon procesore. Ono što se odmah primećuje je da postoje dva LGA1366 ležišta za procesore i čak 12 slotova za DDR3 memoriju maksimalne brzine 1333MHz (po šest za svaki procesor, pošto nova generacija Xeona ima integrisane memorijske kontrolere, a u pitanju je trokanalna arhitektura, pa za najbolje performanse treba instalirati po tri modula). Postoji šest SATA konektora (podržavaju Intel Embedded Server RAID Technology), dva PCIe x16 slota, PCIe x4, PCIe x1 i jedan standardan PCI slot. Od bitnijih stvari, treba reći da ploča koristi Intel 5520 čipset sa Intel I/O ICH10R kontrolerom, a interesantno je da je hlađenje pasivno i veoma jednostavno, i sastoji se od četiri obična aluminijumska hladnjaka koja iako umeju da se lepo zagreju, sasvim dobro rade svoj posao. Ostatak konfiguracije je Asus HD4890 grafička kartica, najmoćnije single GPU ATI rešenje, a ukoliko su grafičke performanse bitne, uvek se može dodati još jedna kartica za CrossFire konfiguraciju.
Za procesore su odabrani najnoviji Intel Xeon X5550, Quad Core procesori sa taktom od 2.66GHz i 8MB L3 keš memorije. Ovi procesori su izrađeni u 45nm procesu i imaju deklarisanu TDP od 95W i maksimalnu radnu temperaturu od 75 stepeni (ovo predstavlja izmerenu vrednost iz Intel laboratorija). Novinu predstavlja i to da se uz procesore više ne dobija Box kuler, već se može odvojeno pazariti, a Desk se logično odlučio za još jedan Cooler Master proizvod u vidu Hyper 212 kulera koji predstavlja sjajno rešenje, bolje hladi od bilo kog kulera a pri tome proizvodi buku od svega 19dBA, što je čak i za server prilično tiho. Ovi procesori postižu impresive rezultate, što smo odmah i proverili a razlika u odnosu na recimo najbrži Core i7 je toliko velika, da smo testove morali za svaki slučaj da ponovimo posle čega je bilo jasno da dva Xeon X5550 procesora stvarno predstavljaju izuzetno moćno rešenje za bukvalno bilo koju namenu. Preostali deo konfiguracije koji nismo pomenuli su dva Western Digital VelociRaptor hard diska od po 300GB, koja u Raid kombinaciji čine izuzetno brzo rešenje i idealnu kombinaciju za one kojima je brzina transfera podataka od ključnog značaja, i LG Blu-Ray optički uređaj koji zaokružuje celu priču.
Rezime
Konfiguracija je došla opremljena Microsoft Vista Ultimate 64 operativnim sistemom, koji je stvarno zablistao po pitanju brzine i stabilnosti, i definitivno deluje kao savršeni partner ove konfiguracije. Kao i obično, konfiguracija koja dolazi iz Desk-a je veoma pedantno instalirana, sa kablovima koji su brižljivo umotani i sklonjeni da ne stoje iznad ploče. Operativni sistem je bio instaliran, ažuriran i podešen da maksimalno iskoristi mogućnosti hardvera, i ono što ovakva konfiguracija može da pruži je zaista fantastično pošto su performanse za celu kategoriju ispred svega što smo do sada videli. Nema mnogo dileme oko toga da li treba preporučiti ovakvu konfiguraciju, pošto slabih strana jednostavno nema. Ukoliko se za posao traži moćan server, Desk Nehalem konfiguracija predstavlja sigurno najozbiljnijeg kandidata. Nema se šta drugo dodati, nego da konstatujemo da je iz domaće kuhinje došlo rešenje koje po bilo kom parametru može parirati bilo kom sličnom rešenju koje bi ponudila neka strana kompanija.
Testirani proizvod je uzorak.
Desk ustupio: Desk Nehalem
maloprodaja: 29. Novembra 110, 011/329 21 40; YBC-Bulevar Mihaila Pupina 10E, 011/3111 691