
Novi Dell Inspiron koji nam donosi premijerno i AMD Beema APU. Ono što je AMD uspeo jeste da stvori APU koji je dosta energetski efikasniji od prethodne generacije, a pruža iste i bolje performanse, što zvuči sjajno.
AMD je krajem aprila ove godine predstavio Beema i Mullins APU-ove, kao naslednike Kabini i Temash modela. Ideja je bila jednostavna, ali i prilično zahtevna: dosta manja potrošnja i dosta bolja efikasnost, što su ciljevi koji su najčešće suprostavljeni. Ipak, čini se da je AMD uspeo, pa tako imamo novu generaciju procesora namenjenu mobilnim i small factor platformama (kao što su tableti recimo). U slučaju laptopa koji nam je stigao na test, u pitanju je APU iz Beema serije, Quad-Core A4-6210. Sa taktom na 1.8GHz i TDP-om od impresivnih 15W, ovaj sistem bi trebao da bude odličan za sve one koji laptop koriste za svakodnevan posao, surfovanje ali i multimediju, bez nekih visokih zahteva.
Ključne karakteristike
- Pristojan kvalitet izrade
- Dobre performanse
- Sjajna autonomija
Utisak kvare
- Cena bi mogla biti i niža
Specifikacija
- Ekran: 15.6” HD LED Backlight ,TrueLifeTM (1366 x 768 piksela)
- Procesor: AMD Beema APU Quad Core Processor A4-6210 (1.8GHz, 2MB cache)
- Čipset: AMD A76M Fusion
- Ram memorija: 4GB (4GB x 1) DDR3L 1600MHz SDRAM, 1 x SODIMM socket maksimalno 8GB
- Grafika: integrisana AMD R3 (600MHz), AMD Radeon R5 M230 sa 2GB DDR3 sopstvene memorije
- Hard disk: 500GB 5400rpm SATA
- Optika: Super Multi DVD-ROM
- Komunikacija : LAN, WiFi (802.11b/g/n), Bluetooth 4.0
- Portovi : 1x 3.5mm audio, 1x USB 3.0, 2x USB 2.0, HDMI
- Baterija: 4-cell (41 WHr) Li-ion
- Dimenzije: 38.14 x 26.76 x 2.56 cm
- Težina: 2.4 Kg
- Dodatno: 1.0MP Webcam, memory card reader (SD/SDHC/SDXC)
- Operativni sistem: Linux Ubuntu 12.04 LTS (Precise Pangolin)
Dell Inspiron 3541
Dell laptop se vizuelno uklapa u Inspiron liniju poslednje generacije, ali i ako se načelno radi o modelu srednje klase, rebrasta tekstura sa zadnje strane i plava boja će sigurno odskočiti od proseka. Kvalitet izrade kućišta je prosečan i korišćena je obična plastika koja i nije imuna na krckanje i ugibanje ako se malo jače pritisne. Sa dimenzijama od 38.14 x 26.76 x 2.56 cm i težinom od 2.4Kg svakako neće biti neuobičajeno za 15.6" model. Kao i obično kada su Inspiron modeli u pitanju, u prodavnicama je moguće pronaći još modela različitih boja, kao što je recimo srebrna varijanta. Donji deo laptopa kao i okvir oko ekrana i tastature su crne boje, srećom mat varijanta gde se neće videti otisci prstiju. Ono što bi voleli jeste da je ram oko displeja ipak uži, no vidimo i da je razlog su to verovatno dimenzije tastature koja je pune veličine, uz dodatni numerički deo sa desne strane.
Ekran je dijagonale 15.6" sa sada rezolucijom od 1366x768 piksela, što smo videli već bezbroj puta i što neće nikoga posebno oduševiti, posebno pošto se radi o TN panelu koji bi mogao biti i malo živahnijih boja. Ipak, ekran je mat finiša, što znači i dosta manju refleksiju svetla, pa i veću upotrebljivost u uslovima kada je jače dnevno svetlo. Iznad ekrana je ugrđena jednostavna 1.0MP Web kamera, zajedno sa mikrofonom, tako da neće morati da se kupuje odmah i headset za komunikaciju preko Interneta. Tastatura je varijanta popularnog Chiclet dizajna, sa ravnim i vrlo plitkim tasterima koji imaju razmak između, i pokazala se sasvim pristojna za duži rad, uz posebnu pohvalu za numerički deo sa desne strane koji će obradovati one čiji posao zahteva unošenje dosta brojeva.
Laptop sa prednje strane nema konektora, već samo dva stereo zvučnika okrenuta na dole. Sa desne bočne strane vidimo ugrađeni optički DVD uređaj, jedan USB 2.0 port i slot čitača SD memorijskih kartica, dok su sa leve strane preostala dva USB konektora (jedan je USB 3.0), 3.5mm konektor za headset, konektor za napajanje, LAN port, HDMI video izlaz i Kensington Lock. Sa leve strane se nalazi i nešto veći otvor za hlađenje. Za komunikaciju su pored LAN interfejsa tu i WiFi 802.11b/g/n i Bluetooth u 4.0 verziji. Što se baterije tiče, ugrađena je prilično standardna 4-ćelijska varijanta koja uspeva da izvuče odličnu autonomiju od čak 5.5h. Ovde je naravno najviše doprineo novi APU koji je prilično štedljiv, pa čak ni dodatna grafika nije opteretila sistem previše, pošto se koristi samo onda kada je to potrebno.
Rezime
Sistem koristi novi AMD A4-6210 četvorojezgarni procesor koji radi na 1.8GHz i koji ima integrisanu Radeon R3 GPU sa 128 Shadera i klokom do 600MHz. Dodatno, tu je i AMD Radeon R5 M230 (320 Shadera, na 940MHz) koja je u rangu HD 8500M serije odnosno malo bolja od Intel HD 4600 grafike. Uz 4GB DDR3 RAM-a i klasičan 500GB SATA hard disk, sistem se pokazao veoma agilnim, verovatno ponajviše zahvaljujući multi-core konfiguraciji ali i činjenici da se koristi Ubuntu operativni sistem koji je i manje zahtevan od Windows-a. Za kraj, ovaj laptop se odlično pokazao i verujemo da će imati svoju publiku među onima koji nemaju neke visoke i specifične zahteve, i jedina stvar koja bi mogla biti bolja jeste cena, pošto se ovaj model može naći za oko 45.000 dinara, a u toj kategoriji već ima dosta opasne Intel konkurencije.
Conclusion
The system uses the new 1.8GHz AMD A4-6210 4-core processor with an integrated Radeon R3 GPU with 128 shaders and clock speed up to 600MHz. There is also an AMD Radeon R5 M230 (320 Shaders at 940MHz) in line with HD 8500M Series, or slightly better than the Intel HD 4600 graphics. With 4GB of DDR3 RAM and a classic 500GB SATA hard drive, the system is very agile thanks to multi-core configuration, but also the fact it uses the Ubuntu operating system that is less demanding than Windows. This laptop will find the fans among those who do not have high and specific demands, and the only thing that could be better is the price, since similar models can be found for around 45,000 dinars, and there are plenty of Intel competitive model in that category.
Preporučena cena (uključujući PDV, septembar 2014.): 360€
AMD ustupio: Dell Inspiron 3541