
Najnoviji tablet dijagonale ekrana 7" koji dolazi iz Creative-a. Sa rezistivnim ekranom, ne može da parira drugim, skupljim modelima, no ima dovoljno razloga zašto ga treba pogledati pošto predstavlja prilično povoljnu alternativu onome što se najčešće viđa.
Tablet računari su postali vrlo popularni i to praktično pre noći, zahvaljujući sjajnom Apple iPad-u koji je otvorio poglavlje ovih veoma interesantnih uređaja. Već smo isprobali neke od najzanimljivijih modela koji se mogu kod nas pronaći, a u najvećem broju su to modeli sa Android operativnim sistemom. Iako aktuelna verzija (kao ni prethodne) Android-a nije pravljena sa idejom da radi na ekranima veće dijagonale, videli smo da to može biti odlična kombinacija, bar dok ne dobijemo dugo najavljivanu Honeycomb 3.0 reviziju koja će se fokusirati upravo na tablete. Creative je možda i pomalo iznenađujuće predstavio svoj tablet, koji bi možda bilo bolje nazvati multimedijalnim plejerom. Ako pogledamo specifikaciju, vidimo da je prilično slična onom što smo već i videli sa par razlika koje ćemo u tekstu i objasniti.
Ključne karakteristike
- Kompaktne dimenzije
- Prilično kvalitetan zvuk preko zvučnika
- Još bolji zvuk preko slušalica
- WiFi i Bluetooth adapteri
Utisak kvare
- Ekran je rezistivnog tipa, slabijeg prikaza
Specifikacija
- Procesor: ZiiLABS ZMS-08 HD Media-Rich Applications Processor (1GHz, ARM Cortex-A8 arhitektura)
- Memorija: 8GB (Interno) + MicroSD kartice do 32GB
- Ekran: 7.0" (480x800 px, 16.8 miliona boja), 133ppi, resistive
- Konekcije: USB 2.0, Bluetooth 2.1 EDR, WiFi 802.11b/g, 3.5mm izlaz za slušalice, HDMI
- Dimenzije: 207.4 x 133 x 13.7mm
- Težina: 415g
- Kamera: napred VGA rezolucija
- Dodatno: integrisani zvučnik, X-Fi Audio Enhancements (Crystalizer, Expand)
- Operativni sistem: Android 2.1
Creative ZiiO 7
Dimenzije ovog tableta su prilično kompaktne, a težina od 415g prosečna kada su uređaji ovog tipa u pitanju. Kvalitet izrade je dosta dobar, sa plastikom bele boje i mat finiša. Možda i najbitnija stvar kod tableta jesu ekrani, a tu ZiiO teško da može proći stvarno jaku konkurenciju. Naime, u pitanju je touch ekran rezistivnog tipa, koji je jeftiniji i slabijih performansi od kapacitivnog, ne podržava multi touch, ali zato recimo može da radi sa stylus olovkama. Do sada je praksa pokazala da su kapacitivni ekrani jednostavno daleko bolji i lakši za korišćenje. Sledeća stvar koja je problematična jeste rezolucija, koja sa 480x800 piksela (odnosno 133 piksela po inču) ne izgleda baš impresivno. Slika je bledunjava i ne savršeno oštra, a uglovi gledanja prilično oskudni, pa deluje nam da je upravo to i najveća mana ovog tableta. Odmah ispod ekrana su soft tasteri sa prečicama: Search, Home, Settings i Back.
Što se konektora za povezivanje tiče, na raspolaganju su sa donje strane priključak za napajanje, sa bočne slot za MicroSD memorijsku karticu maksimalnog kapaciteta od 32GB (interne memorije ima 8GB), a sa gornje priključak za slušalice (3.5mm stereo), Mini USB i HDMI portovi, a tu su smešteni i mikrofon i Power taster. Dodatno, bočno stoje još Volume tasteri. Sa prednje strane iznad ekrana je smeštena kamera koja može zabeležiti video do 640 x 480 piksela, što i nije tako impresivno. Dobra stvar je da video može da se preko HDMI-a prosledi do nekog većeg TV-a, i to do 720p rezolucije. Od video formata su inače podržani H.264, MPEG4, WMV9, MOV, AVI i MKV, bez DivX-a koji je kod nas dosta popularan. Što se zvuka tiče, situacija je bolja pošto se prepoznaju MP3, AAC, WMA9, FLAC, OGG, MIDI i WAV formati.
Srce tableta je ZiiLABS ZMS-08 procesor za koji znamo da radi na 1GHz, sa 512MB RAM-a kao i da je posebno optimizovan za rad sa dekodiranje video fajlova. Instaliran je Android u 2.1 verziji koji se dosta razlikuje od onoga što viđamo na telefonima, i u pitanju je blago redizajnirani interfejs, ali i odstranjene Gmail, Maps, Youtube, Contacts, Calendar i Android Market, stim što je Creative ubacio svoje aplikacije: ZiiMusic, ZiiVideo, ZiiPhotos, ZiiExplorer, ZiiAcademy, ZiiMicrophone, ZiiStore i ZiiSettings. E sad, videli smo da se kod ostalih tableta na razne načine može ovo prevazići i instalirati custom verzija OS-a, no pošto je ZiiO još uvek dosta nov proizvod, još uvek nije poznato šta se tačno može uraditi.
Rezime
Što se zvuka tiče, utisci su pomešani, sa jedne strane, Creative se potrudio da implementira podršku za X-Fi Crystalizer i X-Fi Expand tehnologiju kao i apt-X (ovo će zahtevati apt-X sertifikovane klasične ili Bluetooth zvučnike i slušalice), no kontrola reprodukcije je pomalo nespretno rešena, no kvalitet zvuka jeste sjajan i to osetno bolji od ostalih tableta na tržištu. Na kraju, još jednom da naglasimo da bi bilo logičnije da se ZiiO zove multimedjialni plejer, a ne tablet, no u svakom slučaju predstavlja jedan od najjeftinijih Android uređaja ove dijagonale.
Conclusion
Regarding to the sound, impressions are mixed. On one hand, Creative tried to implement X-Fi Crystalizer support and X-Fi Expand technology and apt-X (this will require apt-X certified classical or Bluetooth speakers and headphones), but reproduction control is a bit awkward, but the sound quality is great and noticeably better than of other tablets on the market. Finally, once again, it would be logical to call ZiiO a multimedia player, not a tablet, but in any case, this is one of the cheapest Android devices with this diagonal.
Preporučena cena (uključujući PDV, februar 2011.): 270€
ComputerLand ustupio: Creative ZiiO 7
maloprodaja: Terazije 30-32, 011/361.30.10
zvanični sajt: pyramid.rs