
Skupa jesu, ali stvarno ostavljaju bez daha. Ako tražite ultimativno igračko kućište, a novac ne predstavlja prepreku, bolje od ovoga prosto ne postoji. Stvarno smo impresionirani izgledom i kvalitetom ovih kućišta! Dodajte na vrhunsko kućište vrhunsku završnu obradu i custom farbanje, i rezultat će biti jedno od CSX modela.
CSX predstavlja "podružnicu" kompanije Cooler Master koja se nalazi u Americi i bavi isključivo preradom i adaptacijom Cooler Master komponenti. Šta ovo znači? Pa ukoliko bi tražili neki ekvivalent Pimp my Ride-a u svetu računara, verovatno bi CSX savršeno odgovarao. Sve postaje malo jasnije kada se vidi šta su uradili sa sjajnim kućištem Cooler Master Stacker 830. Konkretno, radi se o specijalno obojenim kućištima ograničenih serija koje su ponuđeni kupcima širom sveta.
Od ukupno 6 predefinisanih "dezena" u Srbiji se nalaze 2 verzije, Blue Flame i Diamond Plate, dok su u ponudi još i modeli CELTIC, Desperado, Tempest i Warfare. Zanimljivo je da ukoliko standardna ponuda ne zadovoljava, uvek možete poslati svoj dizajn i po nešto većoj ceni od standardne (ako se tako može reći) dobiti unikatno kućište. Sva kućišta su za sada proizvedena u serijama od po 150 i 200 komada, i uz svaki primerak koji je posebno i pažljivo spakovan tako da se ne može desiti da bude oštećen u transportu dolazi i sertifikat o autentičnosti, za slučaj da se neko drzne da dovede originalnost vašeg pošteno plaćenog kućišta u pitanje.
Cooler Master je ovo "zakuvao" u saradnji sa kompanijom Smooth Creations, a ono što se takođe ističe je doživotna garancija protiv rđe (verovatno za slučaj da kućište držite na kiši) i ogrebotina (ovo naprosto nismo imali srca da probamo, pa ćemo verovati na reč).
Ključne karakteristike
- Izuzetan kvalitet izrade, prepoznatljiv za Stacker kućišta
- Veoma prostrano kućište za bilo koju zahtevnu konfiguraciju
- Vrlo bogate opcije hlađenja, do 9 ventilatora
- Potpuno Tool-free kućište
- Vrhunski dizajn
- Fantastičan spoljni izgled
Utisak kvare
- Visoka cena
Specifikacija
Cooler Master CSX Diamond Plate i Blue Flame(Stacker 830) - Uređaji: 9 x 5.25", 4 x 3.5", 1 x flopi
- Napajanje: nema
- Hlađenje: Napred - Jedan ventilator od 120mm sa LED-om Pozadi - Jedan ventilator od 120mm Opciono - Ukupno do 9 ventilatora od 120mm (3 napred, 1 gore, 1 pozadi, 4 na bočnoj strani)
- Ram na bočnoj strani može držati 4 ventilatora od 140, 120, 92, 80, ili 60mm ili jedan Cross Flow ventilator od 300mm
- Dodatno: 4 x USB, audio i firewire konektori
- Dimenzije: 250x536x638 mm
CSX Diamond Plate i Blue Flame
Oba kućišta su u stvari Stacker 830 Evolution modeli koji standardni Stacker 830 unapređuju sa podrškom za 230mm EPS napajanja i dodatkom za Raptor X seriju hard diskova (da samo podsetimo da se radi o diskovima sa providnom stranicom). Poznato je da su Stacker 830 prva kućišta koja su dobila zvanični nVidia serifikat da su spremna za SLI sistem 8800GTX kartica. To u startu govori već dosta o kvalitetu ovih kućišta, a mi možemo samo potvrditi da se radi o kućištima vrhunskog kvaliteta.
Prvo od dva modela, Diamond Plate je kućište stilizovano tako da izgleda kao da je sastavljeno od aluminijumskih ploča sa prepoznatljivom šarom po kojoj je i dobilo ime (Diamond Plate). Ova šara se koristi za ploče od aluminijuma koje se postavljaju na pod i tako sprečavaju klizanje. Kao kombinacija folija sa Diamond Plate dizajnom i ručne air-brush tehnike farbanja, dobijen je veoma atraktivan izgled. Nama se posebno dopalo što su sve šare reljefne, odnosno osećaju se pod prstima, što dodaje osećaj kvaliteta i pokazuje da se mislilo na svaki detalj.
Svaka "ploča" izgleda kao da je spojena nitnom sa šasijom, i delovi su fino osenčeni tako da izgledaju vrlo realno. Jedna bočna stranica kućišta je providna i otkriva ram sa prostorom za četiri 120mm ventilatora (od čitavih 9 koliko ova grdosija može da udomi), sa ramom na kome su naslikane kosturske glave. Druga bočna stranica je cela u kosturskim glavama i deluje blago rečeno jezivo. Sa prednje strane je tu i pločica na kojoj piše serijski broj kućišta kao i oznaka proizvođača.
Blue Flame je predivno kućište crne boje sa neonski plavim plamenovima. Mnogo diskretnije od prethodnog modela, ali ništa manje atraktivno, kod ovog kućišta je došla do izražaja umešnost air-brush majstora koji su mu bukvalno udahnuli život. Osnova je crna boja koja je nanesena u više slojeva i u polu-sjajnoj završnici, a na njoj su fenomenalno oslikani plamenovi koji bukvalno proždiru celo kućište. Jedna bočna strana je providna, da bi moglo da se zaviri u unutrašnjost i na njoj nema nikakvih ukrasa. Čini nam se da je pleksiglas koji čini providnu bočnu stranu mogao da se iskoristi na neki kreativniji način, no teško da se može naći neka zamerka. Pri dnu prednje strane se nalazi zapisan serijski broj kućišta i oznake proizvođača.
Oba kućišta nude punu funkcionalnost jednog Stacker-a sa izuzetnim kvalitetom izrade i mogućnostima hlađenja. Dodajmo tu i tool-free dizajn i činjenicu da ova kućišta može stati praktično šta god vam padne na pamet. Završna obrada je ono što će ih učiniti specijalnim i to, moramo priznati, sa potpunim pravom.
Rezime
Šta reći na kraju? Ova kućišta jesu skupa, na navedenu cenu u Americi treba dodati troškove transporta, pakovanja i carine a i treba objasniti carinicima kakvo je to kućište koje košta 900 dolara!? Čini nam se da je za ovaj novac moglo da se napravi i nešto više od paint job-a (farbanja) kao na primer powder-coat cele šasije u crno, specijalno perforirana i obojena providna stranica. Ne možemo a da ne pomislimo kako bi talentovani pojedinci mogli da naprave nešto podjednako impresivno po ceni koja je višestruko niža. No ipak, kvalitetno rešenje po sistemu ključ u ruke je mnogo jednostavnija priča.
Preporučena cena (decembar 2007.): $900-$1000
Cooler Master ustupio: Cooler Master CSX Diamond Plate i Blue Flame
kontakt sa predstavništvom: : 011 / 311 37 93