
Novo napajanje kompanije Chieftec iz serije A-135. U pitanju je model kapaciteta 900W (sa maksimalnim opterećenjem od 1kW) i modularnog dizajna koji omogućava da se kablovi viška jednostavno skinu. Iako možda nije atraktivnog dizajna kao neki od konkurentskih modela, u praksi se pokazalo izuzetno dobro.
Chieftec je dobro poznato ime kada su u pitanju kućišta i napajanja. Iako ima dosta novih proizvođača čija su kućišta daleko atraktivnija a napajanja na prvi pogled zanimljivija, Chieftec i dalje uživa vrlo dobru reputaciju koja traje još iz vremena kada nije bilo puno konkurencije. Napajanje koje smo uzeli na test je namenjeno zahtevnim korisnicima koji imaju konfiguraciju visoke energetske zahtevnosti što obično znači neki od novijih procesora i jednu ili dve grafičke kartice poslednje generacije. Napajanje pripada A-135 seriji koja sada ima 9 novih modela koji su vrlo sličnih karakteristika i skalirani tako da pružaju dosta dobar izbor za veliki broj kupaca različitih potreba.
Ključne karakteristike
- Robustna, kvalitetna izrada
- Modularni dizajn
- Kapacitet koji će izdržati bukvalno bilo šta
- Odlične performanse
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
- Kompatibilnost: ATX 12V 2.3 & EPS 12V V2.92
- Snaga: 900W (maksimalno kratkotrajno opterećenje 1000W)
- Prekidač za napajanje: Ima
- PFC: aktivni >0.9
- Ventilator: 140mm sa automatskom regulacijom broja obrtaja ()
- Dimenzije: 155x150x85 mm
- Priključci: fiksni: 1x 20+4 pin EATX, 1x EPS12V(4+4), 1x 8pin EPS12V, 1x 6pin PCIe, 1x 6+2pin PCIe, modularni: 2x PCIe 6pin, 2x PCIe 6+2pin, 6x SATA, 6x 4pin Molex, 2x Floppy
- Zaštita: OVP/OCP/OTP
Chieftec APS-1000C
Napajanje je standardnih dimenzija i neće biti problema sa prostorom kod instalacije u bilo koje kućište. Za razliku od nekih atraktivnijih modela, ovde u pakovanju nema puno toga, praktično samo kablovi (torbica za dodatne kablove bi recimo bila više nego poželjna). Završna obrada je dosta dobra i u mat crnoj boji, a dizajn ne odskače mnogo od proseka, zadnja strana je perforirana (otvori su šestougaoni, nalik na saće) kako bi se obezbedio dobar protok vazduha, a pored konektora za napajanje je tu i On/Off prekidač koji se ređe viđa na napajanjima ovakvog kapaciteta. Za hlađenje je zadužen i veliki 140mm ventilator promenljivog broja obrtaja (unutar napajanja postoji i temperaturni senzor), a brzina direktno zavisi od izmerene temperature. Ono što se može reći je da se u najvećem broju slučajeva skoro neće ni čuti (naravno, ukoliko napajanje nije pod punim opterećenjem).
Svi kablovi, fiksirani i dodatni, su presvučeni najlonskom košuljicom, što je uvek poželjno zbog zaštite samih kablova od oštećenja. Raspored kablova je nešto drugačiji nego što smo navikli pošto su pored standardnih ATX 24-pinskog i dva EPS (4-4pin i 8-pin) fiksirani i po jedan 6-pinski i 8-pinski PCIe. Što se tiče dodatnih kablova, tu su još po jedan 6-pinski i 8-pinski PCIe, po šest SATA i Molex kao i dva floppy konektora. Ovo bi trebalo da bude više nego dovoljno i za najkompleksnije konfiguracije. Ono što treba znati je da napajanje ima 80 Plus sertifikat, kao i akitvnu PFC korekciju napona, što uz Over Voltage, Over Current i Over Temperature zaštite predstavlja zaokruženu celinu. Iako su konektori na napajanju označeni odgovarajućom bojom, iz nekog razloga, proizvođač je mislio da je bitnije znati raspored žica (to valjda ako se prave custom kablovi) nego koji je raspored kablova.
Rezime
Ovo napajanje ima četiri odvojene naponske grane, i može izdržati opterećenje od 900W u kontinuitetu odnosno do 1kW u kraćim intervalima. Ovo znači da neće biti problem da se sastavi konfiguracija od najzahtevnijih komponenti koje se mogu kupiti, a ni sistem sa četiri grafičke kartice ne bi trebao da predstavlja puno problema za napajanje ovog ranga. Izmereni naponi pri različitim stepenima opterećenja govore da se radi o izuzetno stabilnom uređaju koji može puno toga da izdrži bez većih problema. Kombinacija veoma tihog rada i kapaciteta koji će zadovoljiti i najzahtevnije korisnike, ostaje da vidimo kakva će biti cena, te na osnovu toga i vidimo kako se snalazi sa konkurencijom.
Conclusion
This power supply has four separated power lines and it can withstand 900W of continual overload, i.e. 1kW in short intervals. It will not be a problem to assembly configuration of the most demanding components. Even system with four graphical cards should not be a problem for this type of power supply. Measured voltages under different levels of overload prove this is stabile device. Combination of quiet work and capacity will satisfy the most demanding users. The only thing left to see is its price.
Preporučena cena (uključujući 8% PDV, januar 2010.): 150€
Chieftec ustupio: Chieftec APS-1000C
zvanični sajt: chieftec.eu