ATI Radeon HD5870

Najnovija grafička kartica kompanije ATI, Radeon HD5870 je vrhunsko rešenje i najbrža Single GPU kartica na tržištu u ovom trenutku. ATI se potrudio da napravi nešto stvarno posebno, i po svemu sudeći i uspeo. Ima dosta noviteta, a mi ćemo istaći smanjenje potrošnje i zagrevanja, što je za ovako moćnu karticu veoma bitan faktor.

Premijerno u Srbiji imamo priliku da vidimo na delu najnoviju grafičku karticu kompanije ATI, Radeon HD5870. Ova kartica se stvarno dosta razlikuje od prethodne generacije i u ovom trenutku je prva i jedina DirectX 11 kartica, a ujedno je u pitanju i trenutno najmoćniji grafički procesor. Sasvim je sigurno da konkurencija neće sedeti skrštenih ruku, odnosno da već ima spreman odgovor, uvek se pamti izazov a ne odgovor, pa smo tako sa nestrpljenjem požurili da vidimo šta je to ATI napravio. Kao prva grafika u novoj 5000 seriji za koju se zna da će imati ukupno četiri različite verzije (jedna kartica višeg ranga za koju pretpostavljamo da će biti Dual GPU varijanta i dve niže kategorije), HD5870 jeste veliki korak napred po pitanju performansi, ali istovremeno se dosta vodilo računa o potrošnji koja je oduvek bila slaba tačka najmoćnijih kartica.

Ključne karakteristike

  • Nova, unapređena arhitektura
  • Izuzetne performanse koje obezbeđuju epitet najbrže single GPU kartice
  • Najbitnije novine: puna podrška za DirectX 11, ATI Eyefinity i ATI Stream
  • Kartica radi veoma tiho i ne greje se

Utisak kvare

  • Ništa posebno

Specifikacija

  • Procesor: RV870 koji radi na 850 MHz
  • Memorija: 1GB GDDR5 na 2.4GHz
  • Hlađenje: aktivno
  • Interfejs: PCI-E 2.0 x16
  • Izlazi: 2x DVI, Display Port, HDMI
  • Dodatno: DirectX 11 podrška, ATI Eyefinity, ATI Stream, UVD 2, CrossFireX

ATI Radeon HD5870

Procesor TV870 je izrađen u 40nm procesu, sa neverovatnim brojem od 2.15 milijardi tranzistora (da samo podsetimo da je HD4870 imao ispod jedne milijarde tranzistora). Procesor radi na 850MHz, dok je 1GB GDDR5 memorije podešen na efektivnih 2.5GHz (memorijski protok je 153GB/s a Data Rate je 4.8Gbps). Ovo obezbeđuje procesnu moć od 2.72TFLOPs-a, što je više nego duplo u odnosu na model HD4870. Površina procesora je logično povećana i iznosi 334 mm2. Arhitektura procesora je takva da postoji 20 SIMD engine-a sa po 16 Thread procesora ok kojih svaki ima po 5 Stream jezgra što ukupno čini 1600 Stream jedinica. ROP-ova ima 32, a teksturnih jedinica ima ukupno 80 (po četiri u svakom SIMD engine-u), pa je Texture Fillrate 68 GTexel/s.

Pored DirectX 11 podrške koja znači da će biti ispunjeni svi zahtevi novih igara i operativnih sistema što je preduslov za vrhunske performanse, ATI je uveo nešto što je nazvao Eyefinity, a što znači podršku za maksimalno 6 monitora po jednoj grafičkoj kartici u Duplicate ili Extended režimu, sa teoretski maksimalnom rezolucijom od 8192 x 8192 piksela (67.1 megapixel resolution). Broj kombinacija za setup monitora je veliki, a pretpostavljamoda će ovaj podatak možda najviše privući profesionalce koji se bave nekom obradom slike i videa, ali i hard core igračima (nama odmah pada na pamet neka Flight Simulator varijanta). Ono što takođe treba pomenuti je ATI Stream, što je tehnologija koja donosi CPU+GPU obradu odnosno korišćenja procesorske moći grafičke kartice za bržu obradu podataka, a već postoji određeni broj većih proizvođača softvera koji su najavili podršku.

Sama kartica je dosta velika i podseća na dual GPU verzije. Pune je dužine (treba obratiti pažnju zbog dimenzija kućišta) i dual slot dizajna, što je posledica vrlo efikasnog sistema hlađenja koji zauzima malo više mesta. Kartica je oklopljena plastičnim kućištem u prepoznatljivo crno-crvenoj kombinaciji boja, sa kulerom koji nam liči ne one koji su se koristili i kod prethodne generacije grafika. Ono što se mora reći je da ova sample kartica izgleda savršeno upeglana i da nam deluje kao da bi sutra mogla da se nađe u prodavnicama, što obično nije baš uvek slučaj sa uzorcima proizvođačima. Primećujemo dva 6-pinska koenktora za dodatno napajanje, a ATI je uspeo nešto stvarno impresivno kada je potrošnja u pitanju, naime u mirovanju ova kartica vuče svega 27W, što je manje od trećine u odnosu na HD4870, dok je maksimum 188W, što svega 20tak W više od pomenute kartice prethodne generacije.

Rezime

Posle instalacije beta drajvera (vrlo brzo se očekuju i finalni drajveri) pokrenuli smo standardnu bateriju testova koja je pokazala rezultate koji se mogu videti u grafikonima. Ono što se ne vidi je činjenica da kartica radi veoma tiho, i praktično se ne čuje od rada ostalih komponenti, dok je najveće iznenađenje to što se izuzetno malo grejala, što nam ostavlja nadu da se overklokom mogu dobiti još bolje cifre, no za to ipak treba sačekati finalne drajvere. Ono što jeste jasno je da ima puno razloga za oduševljenje pošto ovo jeste definitivno najbrža Single GPU kartica u trenutnoj ponudi i treba samo malo sačekati da proizvođači grafičkih kartica izbace svoje modele koje ćemo odmah i testirati. ATI zaslužuje čestitke i čini nam se da se vraća u igru na stvarno impresivan način.

Conclusion

After installation of beta drivers, we have run standard battery tests and results are provided in charts. Card is very quiet and you won’t ever hear it from the noise other components makes. Card warmed up little during testing so it leave us hope we can make much better results by overclocking, but it is necessary to wait for final drivers. The one thing is clear; there are enough reasons to be thrilled about it because this is definitely the fastest Single GPU card at the market but we must wait for graphic card producers release their own models so we can test them. ATI deserve all the praise and it looks like ATI is coming back in all its glory.

On the following pages, you can see performance of this card on different tests. On the following pages, you can see performance of this card in other tests. Na narednim stranicama možete pogledati kako se kartica ponaša u ostalim testovima.

Testirani proizvod je uzorak

Test konfiguracija Procesor: Intel Core 2 Quad QX9650 3GHz 12MB
Hlađenje: Cooler Master GeminII, 2x12cm fans
Matična ploča: Asus Rampage Extreme X48
Memorija: 2x 2GB Kingston HyperX DDR3 1333MHz
Hard disk: Seagete Barracuda 7200.11 750GB SATA2 32MB
Napajanje: Cooler Master Real Power Pro 1000W
Optika: LG BluRay/HD-DVD GGC-H20L
Monitor: LG L245WPM-BN 24" 1920x1200px HDMI
Operativni sistem: Microsoft Vista Ultimate
AMD ustupio: ATI Radeon HD5870

Najnovija grafička kartica kompanije ATI, Radeon HD5870 je vrhunsko rešenje i najbrža Single GPU kartica na tržištu u ovom trenutku. ATI se potrudio da napravi nešto stvarno posebno, i po svemu sudeći i uspeo. Ima dosta noviteta, a mi ćemo istaći smanjenje potrošnje i zagrevanja, što je za ovako moćnu karticu veoma bitan faktor.