
Najnovija grafička kartica kompanije AMD, ATI Radeon HD4770 koristi procesor izrađen u 40nm procesu i prva je takva grafička kartica na tržištu. Kombinacija tihog rada, niske potrošnje energije, odličnih performansi i cene za koju očekujemo da bude veoma povoljna su garant da ovu karticu definitivno treba pogledati.
U prilici smo da isprobamo najnoviju grafičku karticu ATI proizvodnje, HD4770, koja je ujedno i prva grafička kartica sa procesorom izrađenim u 40nm procesu proizvodnje. Šta ovo u stvari znači? Navikli smo da se NVIDIA i ATI utrkuju u onoj najprestižnijoj kategoriji i da izbacuju modele grafika koje su vrlo moćne ali i veoma skupe. U toj neprestanoj trci kao da se nikada nije posvetilo mnogo pažnje nižim segmentima koji su interesantniji većem broju potencijalnih kupaca. Upravo tu HD4770 donosi nešto zanimljivo. Kao posledica unapređenog procesa proizvodnje, pored manje potrošnje energije (što stvarno više nije toliko nebitno) ATI odnosno AMD otvara i mogućnost da zbog osvajanja 40nm proizvodnje naredne verzije kartica budu povoljnijih cena, što znači da će odnos cena i performansi biti daleko bolji, što drugim rečima znači da će za manje para moći da se dobiju daleko bolji rezultati što krajnjim korisnicima sigurno odgovara.
Ključne karakteristike
- Novi RV740 procesor izrađen u 40nm proizvodnom procesu
- Veoma tiho radi i malo se greje
- Performanse veoma blizu HD4850
- Očekuje se vrlo povoljna cena
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
ATI Radeon HD4770 - Procesor: RV740 koji radi na 750 MHz
- Memorija: 512MB GDDR5 koja radi na 3.2GHz
- Hlađenje: aktivno
- Interfejs: PCI-E 2.0 x16
- Izlazi: 2x DVI, TV out
- Dodatno: DirectX 10.1 podrška, UVD 2, CrossFireX
ATI Radeon HD4770
Gledajući specifikaciju nove kartice, odmah uočavamo sličnost sa modelom HD4830, po pitanju Stream procesora (640), ROP (16) i Texture (32) jedinica. Sam procesor radi na 750MHz (kod HD4830 svega 525MHz) a interesantno je da je umesto DDR3 memorije na 256bitnoj magistrali ATI rešio da stavi mnogo bržu DDR5 memoriju ali i sporiju 128bitnu magistralu. U svakom slučaju, performanse memorijskog podsistema su uznapredovale, a kako procesor radi na višem taktu, to se i ukupne performanse sasvim dovoljno razlikuju da će kupcima ovaj model sigurno dovoljno interesantan. Po onome što se može zaključiti samo iz brojki sledi da bi HD4770 trebala da u nekim slučajevima dostigne rezultate HD4850 modela, a da pri tome troši manje energije (po specifikacija svega 80W snage) i košta osetno manje. Projektovana cena u Americi je ispod 100$ (pominje se čak i cifra od oko 80$).
Kartica sa testa predstavlja referentnu ATI verziju, i treba očekivati veći broj modela različitih proizvođača koji prate ovaj dizajn pre nego što se pojave i neke custom varijatne. Dužine od 8.25", ova kartica spada negde u samu sredinu trenutne ATI ponude, ali i taman staje u HTPC kućišta sa Micro ATX matičnim pločama, što je veliki plus pošto će vlasnici ovakvih konfiguracija moći da unaprede performanse grafičkog podsistema bez menjanja kućišta. Postoji jedan 6-pinski dodatni konektor za napajanje, kao i standardni CrossFire konektor za spajanje dve ovakve grafike za dobijanje boljih performansi. Sistem hlađenja se sastoji od kulera koji je bakarne osnove i aluminijumskih rebara (ofarbanih u bakarnu boju) i 80mm ventilatora koji se u najvećem broju slučajeva neće čuti dok radi. Iako je u pitanju ATI test model sa verzijom drajvera koja još nije zvanična, kartica je radila izuzetno stabilno i ne verujemo da će biti neke velike razlike u odnosu na modele drugih proizvođača.
Rezime
ATI Radeon HD4770 je vrlo zanimljiva kartica koja će puno značiti AMD-u u prilično surovom takmičenju koje je uvek u toku sa NVIDIA-om. Ono što se može zaključiti je da HD4770 po performansama dolazi dosta blizu skuplje HD4850, a iza sebe ostavlja HD4830 i 9800GT, dok se sa GTS250 modelom dosta ravnopravno bori, iako je on u višem cenovnom rangu. Zbog svega ovoga, konstatacije da kartica radi dosta tiho i da se ne greje mnogo, kao i očekivano dobre cene, nema se šta drugo dodati osim da je HD4770 model koji ATI već dugo čeka da bi malo tas nagnuo na svoju stranu.
Na narednim stranicama možete pogledati kako se kartica ponaša u ostalim testovima.
Conclusion
ATI Radeon HD4770 is a very interesting card that will mean a lot to AMD in a fair and cruel contest, which is still under way with NVIDIA. Thing we can conclude is that HD4770 is close to much more expensive HD4850 when it comes about performances, leaving behind HD4830 and 9800GT while it is in the line with GTS250 model, although this model characterize higher price. Because all of this, card works quiet and smoothly without too much heating, with relatively good price, so there isn’t anything more to say except HD4770 is the model that ATI waited for so long.
On the following pages, you can see performances of this card in other tests.
Testirani proizvod je uzorak.
Test konfiguracija Procesor: Intel Core 2 Quad QX9650 3GHz 12MB
Hlađenje: Cooler Master GeminII, 2x12cm fans
Matična ploča: Asus Rampage Extreme X48
Memorija: 2x 2GB Kingston HyperX DDR3 1333MHz
Hard disk: Seagete Barracuda 7200.11 750GB SATA2 32MB
Napajanje: Cooler Master Real Power Pro 1000W
Optika: LG BluRay/HD-DVD GGC-H20L
Monitor: LG L245WPM-BN 24" 1920x1200px HDMI
Operativni sistem: Microsoft Vista Ultimate
ALTI ustupio: ATI Radeon HD4770
maloprodaja: ALTI prodajna mesta na ovom linku.
Najnovija grafička kartica kompanije AMD, ATI Radeon HD4770 koristi procesor izrađen u 40nm procesu i prva je takva grafička kartica na tržištu. Kombinacija tihog rada, niske potrošnje energije, odličnih performansi i cene za koju očekujemo da bude veoma povoljna su garant da ovu karticu definitivno treba pogledati.