
Tri AMD/ATI kartice koje pokrivaju srednji segment. Namenjene su korisnicima nešto plićeg džepa koji žele dobru grafiku u svom računaru. Iako neće baš biti dobar izbor za igranje najnovijih igara, za sve ostalo će biti sjajne. Akcenat je stavljen na overklok, i po tom pitanju malo šta ima da se zameri.
Za korisnike nešto plićeg džepa ali uvek željnih dobrih performansi, spremili smo pregled ADM/ATI kartica srednje klase koje zaista zavređuju pažnju. U pitanju su tri različita proizvođača i verzije kartica koje su malo izmenjene u odnosu na referentne. Kako nikada nije previše frejma po sekundi, proizvođači su na razne načine doradili standardne verzije grafičkih kartica, od overkloka grafičkog procesora do dodavanja brže memorije. O hlađenju se vodilo računa, ali na žalost, ipak nema potpuno pasivno hlađenih kartica. Ipak, ima itekako šta da se vidi.
Ključne karakteristike
- PowerColor HD3650 Xtreme je fabrički overklokovana
- Peak HD3870 ima odlično rešeno hlađenje
- Asus EAH3850 OC Gear ima impresivne overklok potencijale i vrlo koristan OC Gear modul
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
PowerColor HD3650 Xtreme - Procesor: RV635 koji radi na 800 MHz
- Memorija: 512 MB GDDR3 koja radi na 1.8 GHz
- Hlađenje: aktivno
- Interfejs: PCI-E 2.0 x16
- Izlazi: 2x DVI, TV out
-
Dodatno: DirectX 10.1 podrška, UVD
Peak HD3870 - Procesor: RV670 koji radi na 775 MHz
- Memorija: 512 MB GDDR4 koja radi na 2.2 GHz
- Hlađenje: aktivno
- Interfejs: PCI-E 2.0 x16
- Izlazi: 2x DVI, TV out
-
Dodatno: DirectX 10.1 podrška, UVD
Asus EAH3850 OC Gear - Procesor: RV670 koji radi na 668 MHz
- Memorija: 512 MB GDDR3 koja radi na 1.65 GHz
- Hlađenje: aktivno
- Interfejs: PCI-E 2.0 x16
- Izlazi: 2x DVI, TV out
- Dodatno: DirectX 10.1 podrška, UVD
PowerColor HD3650 Xtreme
Prva kartica koju ćemo videti je PowerColor HD3650 u svojoj Xtreme verziji. U pitanju je kartica prilično jednostavnog dizajna, koja u toj jednostavnosti krije par vrlo zanimljivih osobina. Sa default-nih 725MHz na koliko radi procesor standardne HD3650, PowerColor je podigao takt na 800MHz, dok je memorija sa efektivne brzine od 1.6GHz podignuta na 1.8GHz. Priča je kompletirana radijalnim hladnjakom i povećim ventilatorom koji odlično rade svoj posao držeći temperaturu ove male nemani na normalnim vrednostima. Što se arhitekture tiče, pomenućemo da je u pitanju kartica sa 120 stream procesora, 8 jedinica za teksturu, 4 ROP-a i 128-bit memorijskim interfejsom.
Sa zadnje strane kartice postoje dva DVI i jedan TV-out konektor, a preko adaptera možete koristiti i HDMI interfejs i to zajedno sa zvukom. Kartica ima i dva CrossFire konektore za slučaj da pazarite dve ovakve kartice. Kao svojevrsni naslednik 2600 serije prethodne generacije, ova kartica nije zamišljena kao osnova nekog moćnog sistema za igranje, no činjenica je da će većinu prosečno zahtevnih igara moći da potera sasvim pristojno, a ono što joj donosi prednost u odnosu na prethodnu generaciju je i to što će mnogo bolje izaći na kraj sa dekodiranjem video sadržaja visoke rezolucije. U suštini, HD3650 je odlično rešenje za korisnike kojima je primarno multimedija bitna, a ponekad vole da "zavrte" i neku igru koja nije previše zahtevna.
Peak HD3870
Peak HD3870 predstavlja standardnu verziju HD3870 kartice, ali potpuno nestandardnog dizajna. Dok je referentna kartica imala hladnjak koji pokriva praktično celu površinu kartice, Peak verzija ima na sebi masivan hladnjak koji podseća na neke modele Zalmana. Kružnog je oblika a rebra su brojna i velike površine. Ventilator je takođe poveći, bar u odnosu na standardnu verziju, ali je i dosta tiši uz bolje hlađenje. Takt procesora je 775MHz a DDR4 memorije 2.2GHz uz 256-bit memorijsku magistralu. Ovo Custom rešeno hlađenje je odlično i kartica je dosta tiha ali i spremnija za overklok, referentnih klonova.
Za napajanje, kartica traži dodatni 6-pinski konektor što znači da je potrebno ipak obezbediti neko kvalitetnije napajanje. Postoje i dva CrossFire konektora za povezivanje više kartica. Što se tiče video izlaza, tu su dva DVI i jedan TV-out. U pakovanju dolaze i potrebni S-Video i komponentni adapteri. Zbog dimezija hladnjaka, i ova verzija HD3870 je dual slot dizajna, što samo znači da se dosta vodilo računa o adekvatnom hlađenju. U radu, kartica je bila vrlo tiha i ostala mlaka na dodir, što je svakako dobra vest. HD3870 ostaje konkurent u višoj srednjoj klasi, no sa vrlo opakom konkurencijom koja trku čini vrlo neizvesnom.
Asus EAH3850 OC Gear
Asus EAH3850 OC Gear predstavlja pravu poslasticu. U pitanju je verzija HD3850 kartice sa dodatnim multifunkcionalnim modulom. Za one koji nisu savladali gradivo ranije, da ponovimo da HD3850 ima praktično iste karakteristike kao i HD3870, ali radi na nižem taktu (i procesor i memorija) a dolazi i sa manje memorije. U suštini, ako se dovoljno uspe sa overklokom HD3850, treba očekivati performanse HD3870. Kartica je inače nešto izmenjenog dizajna u odnosu na standarni, a najviše pažnje, sa pravom, privlači impresivni Glaciator hladnjak. Ovaj hladnjak obezbeđuje odlične performanse hlađenja uz dosta tih rad.
Takt procesora ove kartice je 668MHz a memorije 1.65MHz što odgovara vrednostima default kartice. Za razliku od TOP verzija koje dolaze već overklokovane, ova kartica je ostavljena na milost i nemilost korisnicima, no njena svrha je upravo overklok i ne treba se mnogo plašiti. Kako je opremljena vrlo brzom DDR3 0.8ns memorijom, treba očekivati taktove od perko 2GHz za memoriju i preko 800MHz za procesor. Biće potrebno i obezbediti dodatno 6-pinsko napajanje, a CrossFire konektori su tu u slučaju da kupite više od jedne kartice. Sa zadnje strane su tu dva DVI konektora i jedan TV-out, a u opremi dolaze i svi potrebni adapteri i kablovi.
Ono što predstavlja specifičnost ove kartice je dodatni OC Gear modul koji se instalira u slobodno 5.25" ležište i poveže priloženim kablom na USB konektor na ploči. Posle instalacije drajvera, OC Gear oživljava, a ono što nudi je zaista impresivno. Displej može pokazati jačinu zvuka sistema, GPU, Shader i memorijski radni takt, temperaturu procesora, trenutni FPS i brzinu okretanja ventilatora. Ono što se može podešavati direktno sa ovog modula je jačina zvuka, GPU, Shader i memorijski takt kao i brzina ventilatora. Ovo sve radi besprekorno, i zaista je zanimlijvo overklokovati grafiku u realnom vremenu i sve vreme pred očima imati sve relevantne podatke.
Rezime
Sve tri kartice su pokazale performanse koje smo i očekivali, a naglašavamo da su svi testovi rađeni na default vrednostima takta. Prepuštamo korisnicima da sami isprobaju koliko mogu da poboljšaju performanse overklokom, a dobra stvar je da su sve tri kartice prilično raspoložene za to, pogotovo Asus OC Gear verzija. Činjenica je da ove tri kartice po performansama ali i cenovno pokrivaju srednji segment ponude i da predstavljaju dobre kandidate za kupovinu. Svakako, ne treba zaboraviti ni NVIDIA-u i njene adute, a krajnja odluka je kao i uvek na vama.
Na narednim stranicama možete pogledati kako se ponašaju PowerColor HD3650, Peak HD3870 i Asus EAH3850 OC Gear u sintetičkim testovima i popularnim igrama.
Testirani modeli su uzorci.
AMD ustupio: PowerColor HD3650 Xtreme, Peak HD3870 KimTec ustupio: Asus EAH3850 OC Gear
Prodaja kroz mrežu dilera: spisak na [kimtec.co.yu/gdedakupim]( http://www.kimtec.co.yu/gdedakupim) Tehnički sponzori Kimtec: Asus M2N32SLI Premium
AMD: AMD Athlon64 X2 5000+ AM2
Intel: Intel QX9650
Pin Computers: 2x 1GB Transcend DDR2 800
Cooler Master: Cooler Master Real Power Pro 1000W
Tri AMD/ATI kartice koje pokrivaju srednji segment. Namenjene su korisnicima nešto plićeg džepa koji žele dobru grafiku u svom računaru. Iako neće baš biti dobar izbor za igranje najnovijih igara, za sve ostalo će biti sjajne. Akcenat je stavljen na overklok, i po tom pitanju malo šta ima da se zameri.
Tri AMD/ATI kartice koje pokrivaju srednji segment. Namenjene su korisnicima nešto plićeg džepa koji žele dobru grafiku u svom računaru. Iako neće baš biti dobar izbor za igranje najnovijih igara, za sve ostalo će biti sjajne. Akcenat je stavljen na overklok, i po tom pitanju malo šta ima da se zameri.