Asus X201E

Asus je predstavio novi model laptopa u ultra prenosnoj kategoriji, i X201E je namenjen onima sa plićim džepom koji traže pouzdan računar za svakodnevan rad, bez nekih posebnih zahteva. Iako je ovo slabija konfiguracija, u pitanju je osnovni model odlične cene.

Kompanija Asus je imala brojne premijere kada su prenosni računari u pitanju, tako da nas nije mnogo iznenadilo to što je na red došao i X201E, model koji je namenjen onima sa malo plićim džepom. Čini se da ovakvi ultra prenosni modeli dijagonale od 12" predstavljaju praktično kategoriju za sebe, pošto nisu netbook-ovi (koji imaju manju dijagonalu) a nisu ni ultrabook-ovi koji uglavnom imaju malo jače konfiguracije. Ipak, u pitanju su kompaktni i prenosni računari koji imaju dovoljno snage za svakodnevni rad i zabavu, uz solidnu autonomiju, a cene su im prilično pristupačne, tako da će automatski biti dostupni širem krugu kupaca. Asus je dosta brzo postao jedan od proizvođača koji postavlja standarde, i znamo da ima sve više Asus laptopova u prodaji pošto je proizvođač dosta dobro pokrio sve kategorije.

Ključne karakteristike

  • Kompaktne dimenzije
  • Dobar kvalitet izrade
  • Prilično dobar odnos performansi i autonomije

Utisak kvare

  • Ništa posebno

Specifikacija

  • Ekran: 11.6" 16:9 HD (1366x768) LED Backlight
  • Čipset: Intel HM70 Express Chipset
  • Procesor: Intel Pentium 987, 1.5 GHz
  • Ram memorija: 2 GB DDR3 1333 MHz
  • Grafika: Intel HD 4000
  • Hard disk: 320GB SATA 5400rpm
  • Komunikacija : LAN, WiFi (802.11b/g/n), Bluetooth 4.0
  • Portovi : 1x 3.5mm audio in/headphones combo, 2x USB 2.0, 1x USB 3.0, HDMI, D-Sub
  • Baterija: Lithium-Ion 38Whrs, 5136 mAh
  • Dimenzije: 30.3 x 20.0 x 2.12 cm
  • Težina: 1.30 Kg
  • Dodatno: 2.0MP Web kamera, 2 -in-1 card reader (SD/SDHC/MMC) Operativni sistem: Windows 8 Pro

Asus X201E

Odmah je jasno zašto X201E spada u ultra prenosne modele, sa težinom od svega 1.3Kg i dimenzijama od 30.3 x 20.0 x 2.12 cm. Jasno je i da ne pripada Premium kategoriji, pošto je između ostalog kućište napravljeno celo od plastike, no teško da će iko imati nekih ozbiljnijih primedbi na kvalitet izrade pošto je plastika vrlo kvalitetna i odlično uklopljena, a srebrno crvena kombinacija primerka sa testa deluje vrlo atraktivno. Prednji deo laptopa se sužava, i nema klasične poluge za otvaranje, ali se ne može ni otvoriti jednom rukom, pošto je donji deo laptopa dosta lagan. Plastika je mat finiša svuda, tako da bar neće ostajati otisci prstiju niti se videti nakupljena prašina.

Ekran je dijagonale 12" (vidljivo je 11.6"), i ima pozadinsko LED osvetljenje uz uobičajenu rezoluciju od 1366x768 piksela, i solidnog je kvaliteta prikaza, sa nešto užim uglovima gledanja (što je i karakteristično za TN panel koji se koristi). Ipak, boje bi mogle biti malo lepše i prirodnije, i to je jedina veća zamerka koju imamo. Okvir oko ekrana je nešto širi, sa ugrađenom Web kamerom iznad. Tastatura je odlično napravljena i u poslednje vreme možemo videti stvarno sjajne Asus tastature, pogotovo kada se radi o Chiclet varijanti kao ovde. Tasteri su ravne gornje površine oblika kvadrata, sa zaobljenim ćoškovima, uz nezaobilazni razmak između, koji pomaže da se kuca preciznije (pošto tasteri lakše mogu da se napipaju bez gledanja). Ovde nema numeričkog dela tastature sa desne strane (što je očekivano zbog dimenzija laptopa), dok od dodatnih tastera imamo samo Power koji je iznad tastature.

Touchpad je dosta prostran i odlične osetljivosti, sa tasterima koji su uklopljeni, kao i podrškom za multi-touch gestove, što je postalo veoma popularno. Definitivno bi trebalo da imamo više laptopova sa ovakim touchpadovima. Konstrukcija laptopa je uslovima da sa prednje i zadnje strane nema konektora (što je odlično), a sa desne bočne strane imamo slot čitača memorijskih kartica, 3.5mm headset konektor, jedan USB 2.0 i D-Sub video izlaz. Sa leve bočne strane su konektor za napajanje, LAN port, HDMI video izlaz, po jedan USB 3.0 i USB 2.0 port, kao i Kensington Lock. Zvučnici su ugrađeni sa bočnih strana, i u pitanju je SonicMaster tehnologija, tako da se dobija i nešto bolji zvuk od onoga što smo navikli da čujemo.

Rezime

Ovaj model konkretno je nešto slabije konfiguracije, i koristi Intel Pentium 987 procesor na 1.5GHz, sa 4GB RAM-a i klasičnim hard diskom od 320GB (uz integrisanu grafiku). Iako bi definitivno malo jači procesor, više memorije i recimo SSD disk napravili ogromnu razliku za performanse, to bi dosta uticalo i na cenu i to ne treba zaboraviti. Ovo je definitivno entry level model namenjen onima sa malo plićim džepom, a ono što nudi su kompaktne dimenzije, solidne performanse i autononomija (do oko 3h prosečnog korišćenja).

Conclusion

This model is of slightly inferior configuration and uses an 1.5GHz Intel Pentium 987 processor with 4GB of RAM and a conventional 320GB hard drive (with integrated graphics). Although a more powerful processor, more memory, and SSD would make a huge difference regarding the performance, it would be affecting the price. This is definitely an entry-level model aimed at those with a low budget, offering compact size, solid performance and battery life up to 3hrs.

Testirani proizvod je uzorak.

Asus ustupio: Asus X201E
zvanični sajt: asus.rs