Asus VG278

Novi monitor kompanije Asus koji je napravljen za korišćenje sa NVIDIA 3D Vision 2 tehnologijom. Ovo znači da ima frekvenciju osvežavanja 120Hz kao i da se dobijaju nove, unapređene naočare, kao i da imamo dosta bolje osvetljenje, što zajedno čini dosta veliku razliku u odnosu na originalnu varijantu.

Asus monitori već odavno ne spadaju u egzotiku, i videli smo već dosta modela iz različitih serija ovog proizvođača, sa zajedničkim zaključkom da su u pitanju monitori odličnog odnosa cene i kvaliteta, vrlo često i dosta atraktivnog dizajna koji se dosta razlikuju od konkurencije. Ovom prilikom je na test pristigao model VG278, model dijagonale 27" i Full HD rezolucije. U pitanju je TN panel u kombinaciji sa LED pozadinskim osvetljenjem i podrškom za NVIDIA 3D VISION tehnologiju. Ono što je karakteristično i bitno reći je da je u pitanju 3D VISION 2 generacija ove tehnologije koja donosi bolje performanse. Sam monitor ima ugrađen 3D Vision IR transmiter, a i naočare su doživele redizajn, tako da su sada udobnije i zgodnije za korišćenje, uz performanse koje su dosta bolje od onoga što smo mogli videti u prethodnoj iteraciji ove 3D tehnologije.

Ključne karakteristike

  • Unapređeni dizajn, ugrađen IR transmiter
  • Povećana jačina osvetljenja
  • Odlična ergonomija
  • Veoma kvalitetna 3D slika
  • Jednostavno podešavanje

Utisak kvare

  • Ništa posebno

Specifikacija

  • Dijagonala: 27" Wide 16:9, LED
  • Rezolucija : 1920x1080 piksela
  • Osvetljenje : 300cd/m2
  • Kontrast : 50.000.000:1 (statički 1000:1)
  • Vreme odziva : 2ms GTG
  • Ugao vidljivosti : 170/160°
  • Ulaz : HDMI, audio in, headphones out, D-Sub, Dual-link DVI-D
  • Dodatno: Tilt, podešavanje po visini, swivel, zvučnici 2x 3W, podrška za 3D sliku

Asus VG278

Monitor nam na prvi pogled ne izgleda toliko drugačije od onoga što najčešće možemo videti, no postoji par detalja koji odaju o čemu se radi. Prvo, tu je 3D logo na postolju, a zatim i plastični dodatak na vrhu gde se nalazi pomenuti IR transmiter. On se može rotirati tako da se dobije idealan ugao ukoliko se ne sedi baš pravo ispred monitora. Ovo nije loše rešenje koje iz priče eliminiše USB zasebni transmiter, a samim tim pojednostavljuje instalaciju. Monitori je smešten u prilično obično kućište od mat crne plastike sa glossy okvirom, dok je ekran anti-glare mat finišu. Postolje na prvi pogled deluje male osnove, no ipak je ovo 27" model, a postolje je dovoljno teško da se monitor neće klimati kada se pomera ili okreće. Srećom, proizvođač je dosta pažnje obratio na ergonomiju, pa tako pored tilt-a (podešavanje vertikalnog ugla nagiba ekrana) od -5 do 15 stepeni imamo i swivel (rotaciju u osnovi) kao i podešavanje monitora po visini (lift mehanizam). Alternativno, mogu se koristiti i rupe po Vesa standardu za montažu na zid, odnosno nosač.

Tasteri menija se nalaze ispod ekrana, sa jasno naštampanim funkcijama napred. Meni je relativno jednostavan, grafički i lak za korišćenje i snalaženje, što je uvek pohvalno. Pored onih uobičajenih podešavanja, da pomenemo samo 6 SPLENDID predefinisanih profila (sRGB Mode/Scenery Mode/Theater Mode/Standard Mode/Night View Mode/Game Mode), imamo i podešavanja vezana za 3D sliku, odnosno konkretno IR senzor (biranje frekvencija koja ima najmanje interferencija sa drugim uređajima) i intenzitet Lightboost-a koji doprinosi da se dobije dosta svetlika slika u 3D-u. Sa zadnje strane monitora, okrenuti ka dole, su i konektori i to D-Sub, Dual-Link DVI i HDMI (u verziji 1.4), 3.5mm audio ulaz i izlaz za slušalice, a monitor ima i ugrađene zvučnike ukupne jačine od 6W. Da odmah pomenemo i razlike novih naočara koje su dosta udobnije i veće površine za gledanje, u odnosu na prethodni model, i to se može odmah osetiti. Iako je u pitanju u suštini ista tehnologija, NVIDIA je poradila na dve najslabije tačke: naočarama i jačini osvetljenja.

Rezime

Kvalitet slike je odličan, treba imati na umu da se radi o TN panelu, pa uglovi vidljivosti i boje svakako ne mogu da konkurišu IPS modelima, ali uz uniformno osvetljenje, odličnu crnu boju, izuzetno brz odziv, svakako neće biti problema da se u igrama i filmovima dobije izuzetno prijatna slika odličnih karakteristika. Posle malo podešavanja, dobija se slika koja stvarno zaslužuje pohvalu. Isto se može reći i za 3D režim rada, gde je postignut odličan napredak u odnosu na originalnu varijantu. Još uvek će trebati malo navikavanja na naočare i sliku, no uz odličan monitor kao što je Asus VG278 to nikome neće biti problem.

Conclusion

The picture quality is excellent, however, it should be noted this is a TN panel, so viewing angles and colors certainly cannot compete with IPS models, but with uniform brightness, excellent black color, extremely fast response time, definitely will not be problem to get exceptionally pleasant high performance picture in games. After some adjustments, it is possible to get the picture that deserves all the praise. The same can be said for 3D mode, where great improvement over the original version is achieved. It will still take some time to get used to the glasses and picture, but with great monitor such as Asus VG278, that would not be a problem.

Testirani proizvod je uzorak.

Asus ustupio: Asus VG278
zvanični sajt: asus.rs