Asus U36JC

Najnoviji ultra prenosni laptop kompanije Asus je primer vrhunskog kvaliteta izrade, sjajnih performansi i impresivno kompaktnih dimenzija. U model sa 13.3" ekranom je stala konfiguracija koja bi i mnoge veće laptopove postidela, uz odličnu autonomiju koja je i zaštitni znak ove klase računara.

Iz oznake modela laptopa možemo lako zaključiti da se radi o ultra prenosnoj seriji kompanije Asus, a to su generalno trenutno možda i najpopularniji laptopovi. Ono što je za njih karakteristično jesu veoma kompaktne dimezije (dijagonala ekrana od 13.3" je i neka gornja granica), dosta dobre performanse i odlična autonomija, pa su ovakvi laptopovi vrlo često traženi od strane poslovnih korisnika kojima treba prenosni računar koji se ceo radni dan može koristiti bez izvora napajanja. Ovaj Asus laptop se pridružuje vrlo popularnim modelima kao što su Toshiba Portege ali čak i Apple MacBook koji su sinonim za ovakve prenosne modele.

Ključne karakteristike

  • Veoma kompaktne dimenzije
  • Vrhunski kvalitet izrade
  • Sjajne performanse zahvaljujući procesoru
  • Odlična autonomija

Utisak kvare

  • Ništa posebno

Specifikacija

  • Ekran: 13.3" LED, HD (1366x768), 16:9
  • Procesor: Intel Core i3-380M 2.53GHz
  • Ram memorija: 2GB DDR3 1066MHz
  • Grafika: NVIDIA GeForce 310M, 1GB DDR3 VRAM
  • Hard disk: 500GB SATA (5400RPM)
  • Komunikacija : GLAN, WiFi (802.11b/g/n), Bluetooth 2.1+EDR
  • Portovi : 2x 3.5mm audio, 1x USB 3.0,2x USB 2.0, D-Sub, HDMI, LAN
  • Dimenzije: 32.2 x 23.2 x 1.90 cm
  • Težina: 1.6 Kg
  • Baterija: 8-cell Lithium-Ion 5600mAh
  • Dodatno: 0.3MP Web kamera, 5-u-1 čitač memorijskih kartica (SD, MMC, MS, MS-Pro, XD)

Asus U36JC

Prva stvar koju će svi primetiti su dimenzije koje su veoma kompaktne, posebno što se tiče debljine koja je ukupno ispod 2cm. Ekran je izuzetno tanak, na šarkama koje ga, kada se otvori poklopac, udaljavaju od donjeg dela laptopa, što osim što izgleda vrlo atraktivno, ima pozitivnog uticaja i na ergonomiju u radu. Kućište laptopa je napravljeno od legure magnezijuma i aluminijuma, materijala poznatih po tome što su dosta lagani ali i daleko čvršći i otporniji od plastike. Šta ovo u praksi znači? Osim činjenice da je ceo laptop nešto malo teži od 1.5Kg, kućište je robustno, izdržljivo i koje će mnogo lakše izdržati intenzivnu upotrebu od bilo koje plastične varijante. Odmah da pomenemo i specijalan nanometarski premaz na delu na koji se naslanjaju dlanovi kada se kuca, odnosno palm rest, a koji će skoro eliminisati otiske prstiju i mrlje koje su uobičajene kod svih modela sa glossy finišom.

Tastatura je baš kako što smo i očekivali popularna Chiclet varijanta, gde su tasteri kvadratnog oblika i sa zaobljenim ćoškovima i razmakom između. Ovakav tip tastature je prvi promovisao Apple na svojim laptopovima, a pokazalo se izuzetno dobro i udobno za rad, pa i ne čudi sve veći broj proizvođača koji to primenjuju na svojim modelima laptopovima. Touchpad je dosta veliki (što je sjajno), sa dva Mouse tastera ispod koji su vrlo mekani i plitki. Ekran je dijagonale 13.3" i sa LED pozadinskim osvetljenjem, a rezolucija od 1366x768 piksela je odlična za ovu dijagonalu. Ekran je glossy tipa, što znači da će biti malo teže vidljiv po dnevnom svetlu zbog refleksije, no to i nije toliko veliki problem. Iznad ekrana je integrisana 0.3MP Web kamera i šteta je samo što se Asus nije opredelio za neki 1.3MP ili 2.0MP model.

Raspored konektora, iako nema baš puno prostora na raspolaganju, jel odličan, pa tako recimo napred nemamo ništa osim otvora za hlađenje. Da ovde odmah kažemo i da je Asus razvio Dual Heatpipe tehnologiju za hlađenje pomoću koje laptop ostaje hladan i pod punim opterećenjem, što je prilično bitno pošto koristi regularan, a ne low voltage procesor smanjene potrošnje i termalne disipacije. Sa desne bočne strane, nalazimo dva 3.5mm audio konektora za mikrofon i slušalice, slot čitača memorijskih kartica, po jedan USB 3.0 i 2.0 port i LAN konektor. Specifična konstrukcija poklopca je uslovila da pozadi nema nikakvih dodatnih konektora, i sve što je preostalo je smešteno sa leve bočne strane: konektor za napajanje, D-Sub analogni video izlaz, HDMI i još jedan dodatni USB 2.0 port. Konfiguracija je bazirana na Intel Core i3-380M procesoru, 2GB brze DDR3 memorije (može se upgrade-ovati do 8GB) i zasebnom NVIDIA GeForce 310M grafičkom karticom (pored one integrisane) koja dolazi sa 1GB sopstvene memorije. Dodatno, tu je i SATA hard disk od 500GB, a iako nema optičkog uređaja (iako smo videli kod nekih drugih modela da na ove dimenzije može da se spakuje optika), to ne bi trebalo da predstavlja neki veliki problem. Podrazumeva se podrška za WiFi 802.11n i Bluetooth u verziji 2.1, a kao šlag na tortu je i činjenica da su tu i Express Gate (verzija Linuxa koji se može podići umesto regularnog operativnog sistema za ispod 10s, što je dobro ako samo treba da se proveri mail ili obavi nešto na internetu) ali i podrška za NVIDIA Optimus tehnologiju (bira se aktivna grafika, integrisana i NVIDIA, radi uštede energije).

Rezime

Za napajanje, Asus U36JC koristi 8-ćelijsku Lithium-Ion bateriju od čak 5600mAh, što će dati stvarno sjajnu autonomiju, i ukoliko se pažljivo koriste mogućnosti biranja Power profila i aktivnih grafičkih kartica, može se izvući i 8h rada što je sjajno. Ovakav laptop definitivno predstavlja lepo osveženje na tržištu, moćna konfiguracija u minijaturnom kućištu, vrhunski kvalitet izrade i izuzetno dobre performanse. Cena iako sigurno da neće biti baš povoljna, ne može biti previsoka za ovako nešto.

Conclusion

Asus U36JC uses 8-cell 5600mAh Lithium-Ion battery to power that will give a great autonomy, and if carefully used it is possible to provide up to 8 hours, which is great. This laptop definitely is a nice refresher on the market, a powerful configuration in miniature housing, excellent build quality and excellent performance. Price, although certainly not affordable one, cannot be too high for something like this.

Testirani proizvod je uzorak.

Asus ustupio: Asus U36JC
zvanični sajt: asus.rs