Asus Transformer Pad TF300T

Iako je Transformer Prime u žiži javnosti kao jedan od najboljih tableta koji se do sada pojavio, proizvođač je napravio i jeftiniju alternativu kod koje su napravljeni neki kompromisi, ali i dalje imamo fantastičan tablet koji nema baš veliku konkurenciju.

Stiže nam i četvrti po redu Asus tablet, model koji će vrlo verovatno privući dosta pažnje, i jedan od najboljih tableta na tržištu u ovom trenutku. Kompanija Asus je još od prvog modela krenula odlučnim koracima da osvaja tržište Android tableta, iako je možda startna pozicija bila prilično nezahvalna pored proizvođača koji su već imali svoje modele na tržištu, i naravno neprikosnovenih iPad-ova koji su i dalje najprodavaniji. Srećom, Asus je na vreme shvatio šta je to potrebno da bi se bilo na prvom mestu, pa osim sjajnog izbora hardvera istovremeno vrlo ažurno radi na softverskim update-ovima, pa tako već svi Transformer modeli uveliko teraju Ice Cream Sandwich verziju Android-a. Ono što je ovde proizvođač smislio jeste da uz malo kompromisa tržištu ponudi malo jeftiniju verziju Transformer Prime-a, a videćemo da li su kompromisi pokvarili utisak, ili imamo još jedan tablet koji će se zasluženo naći u samom vrhu ponude.

Ključne karakteristike

  • Impresivna konfiguracija, quad-core Tegra 3 procesor na 1.2GHz
  • I dalje dosta dobar IPS ekran
  • Sjajna 8MP kamera
  • Odlične performanse
  • Niža cena u odnosu na Prime

Utisak kvare

  • Iako dosta dobar, ekran je primetno lošiji od Prime-a

Specifikacija

  • Procesor: NVIDIA Tegra 3, Quad-core 1.2GHz
  • Memorija: 1GB, 16GB (Interno) + MicroSD kartice do 32GB, 8GB life time ASUS WebStorage
  • Ekran: 10.1" LED Backlit screen, IPS (1280 x 800) 10 finger multi-touch, Corning Gorilla Glass
  • Konekcije: 3.5mm izlaz za slušalice i mikrofon, 1x micro-HDMI 1.3a, MicroSD slot, docking port (na samom tabletu), 2x USB 2.0, SD card reader, priključak za napajanje (tastatura)
  • Senzori: G-Sensor, Light Sensor, Gyroscope, E-Compass
  • Dimenzije: 263 x 180.8 x 9.9 mm (tablet), 263 × 180.8 × 8~10.4mm (docking station)
  • Težina: 640g (tablet), 546g (dock)
  • Baterija: 22Wh Li-polymer (tablet), 16.5Wh Li-polymer (docking station)
  • Kamera: napred 1.2MP, pozadi 8MP sa autofokusom
  • Wireless: 802.11b/g/n, Bluetooth 3.0
  • Dodatno: stereo zvučnici, mikrofon
  • Operativni sistem: Android 4.0 Ice Cream Sandwich

Asus Transformer Pad TF300T

Za one koji nisu ranije držali u rukama ili koristili Transformer Prime, Transformer Pad će delovati fantastično. To je u suštini potpuno tačno, metalizirano kućište, čvrsta konstrukcija, dosta lagan (za 10.1" model 640g nije mnogo) i solidno tanak (samo 9.9mm), ovaj tablet deluje kao da je iz premium klase. Sa druge strane, Prime je jednostavno izgleda još bolje, tanji je i lepši i tu nema dileme. Ovaj tablet postoji u tri boje: Royal Blue, Torch Red i Iceberg White, a sa teksturom koja je sastavljend od koncentričnih krugova, izgleda stvarno veoma atraktivno i odlično leži u rukama. Prednja strana tableta je cela pokrivena čuvenim Gorilla Glass-om, čija je površina otporna na grebanje i oštećenja. Realno gledano, da nema modela Prime, Transformer Pad bi bez problema mogao da zauzme top poziciju u trenutnoj ponudi tableta, što možda najbolje govori o tome koliko je u suštnii proizvođač hteo da pomenuti kompromisi budu što manji.

Tablet sa prednje strane ima ugrađenu Web kameru od 1.2MP koja služi za video komunikacije, zajedno sa integrisanim mikrofonom, dok je pozadi model od 8MP (sa autofokusom i bez LED blica). Sa gornje strane tableta je postavljen Power taster, dok su sa leve bočne strane Volume tasteri, a tu su i Micro HDMI konektor kao i slot za MicroSD memorijske kartice i uvučeni Reset taster. Sa desne bočne strane je smešten 3.5mm audio konektor za headset, dok su stereo zvučnici pozadi. Na kraju, sa donje strane je postasvljen 40-pinski konektor za punjač i dock, kao i dva žljeba koja služe za lakše postavljanje u dock. Prednjom stranom dominira 10.1" ekran koji umesto Super IPS+ matrice koristi običan IPS panel u istoj rezoluciji od 1280x800 piksela. Šta ovo konkretno znači? Ukoliko se Prime i Pad stave jedan pored drugog i prikažu iste slike, razlika će se lako uočiti: Prime ima svetliji ekran lepših i življih boja, manju refleksiju i bolje uglove vidljivosti. Sa druge strane, ako se Pad stavi pored maltene bilo kog drugog tableta (izuzev iPad-a), njegov ekran će delovati bolje, tako da i dalje zaslužuje odlične ocene.

Dock je provereno rešenje koje nam ne Transformer serija donela i predstavlja dobar način da tablet pretvorite u računar, pa tako imamo full QWERTY tastaturu širine 254mm, zajedno sa multi-touch touchpad-om, dva dodatna USB porta, priključak za napajanje i slot za SD memorijske kartice. Tablet se lako postavlja i vadi iz dock-a, a pored dodatne funkcionalnosti po pitanju tastature, u docku se nalazi i dodatna baterija, pa se baterija tableta dopunjava kad god se priključi na dock, bez obzira da li je on priključen na napajanje. Ono što smo primetili i što nam se ne dopada jeste to da je sam tablet dovoljno teži od dock-a, pa će svaki put dok je na dock-u pretegnuti unazad kada se dodirne ekran. Da se mi pitamo, stavili bi još jaču (i veću bateriju) u dock, i sigurno se niko ne bi na to žalio. Što se tiče same konfiguracije, ona je vrlo slična Prime modelu, sa razlikom u tome što quad-core procesor radi na 1.2GHz umesto na 1.3GHz, dok je i dalje u pitanju fantastični Tegra 3 model. Konkretno, u radu će teško bilo ko primetiti neke razlike, jedino u sintetičkim testovima će biti moguće videti da ima nekih promena. Sa 1GB radne memorije i 16GB interne memorije, prostora ima sasvim dovoljno za sve, a za svaki slučaj su podržane i MicroSD i SD kartice, ali se dobija i 8GB online Asus storage-a.

Rezime

Tablet već dolazi sa ICS verzijom Androida i nema potrebe petljati se sa nekim update-om, mada koliko vidimo, za razliku od nekih drugih proizvođača, Asus je prilično ažuran i često objavljuje ispravke, što je svakako dobra stvar. Interfejs nije doživeo neku posebnu customizaciju, što takođe pozdravljamo pošto je i sam ICS dovoljno atraktivan i interesantan, da nema potrebe da se uguši nekim dodatnim skinom ili drugim dodacima. Što se tiče performansi, sve će raditi vrlo glatko i tečno, nema čekanja na pokretanje aplikacija, a i najzahtevnije igre pravljene za Tegra platformu će raditi jako lepo. Što se autonomije tiče, ona je malo slabija nego kod Prime-a, no i dalje sasvim dobra za moderan tablet sa 10.1" ekranom. Kada se sve sumira, ostaje nam da vidimo samo kolika će biti cena u prodavnicama kod nas, a do tada samo možemo zaključiti da iako jeste zamišljen kao jeftinija alternativa Prime-a i dalje prestavlja sjajan tablet koji vredi pogledati.

Conclusion

Tablet comes with Android ICS so there is no need to fiddle with update. Asus frequently publishes updates, which is certainly a good thing; there is no special interface customization, as the ICS is attractive and interesting so there is no need to choke it with additional skins or other additions. Regarding the performance, everything work smoothly, no waiting to launch applications, and the most demanding games made for the Tegra platform will work nicely. As for autonomy, it is a bit weaker in relation to Prime, but still quite good for a modern tablet with 10.1" screen. Overall, it remains to be seen the price, but until then we can only say it is designed as a cheaper alternative to Prime but still is a great tablet that deserve to consider it.

Preporučena cena (uključujući PDV, maj 2012.): 490€.

Asus ustupio: Asus Transformer Pad TF300T
zvanični sajt: asus.rs