Asus Transformer

Asus Transformer je najnoviji tablet ove kompanije koji nam dolazi sa NVIDIA Tegra 2 platformom, fantastičnim IPS ekranom i docking stanicom odnosno tastaturom koja ga pretvara u netbook. Kada je Android u pitanju, u ovom trenutku Transformer predstavlja i najbolji izbor.

Asus Transformer je sigurno najzanimljiviji Android tablet koji se do sada kod nas pojavio. Samo jedan od dva modela na tržištu sa najnovijim verzijama operativnih sistema Android (na Transformeru je verzija 3.0.1 Honeycomb, a znamo da se za koji dan očekuje i zvaničan update na 3.1). Pored ovoga, ono što ga čini jedinstvenim jeste činjenica da u pakovanju stiže kombinacija docking stanice i tastature, pomoću kojih se tablet transformiše praktično u netbook. Iako cena od pedesetak hiljada dinara nije baš mala, i za te pare se može nabaviti i sasvim dobar laptop, ipak nije visoka za ono što se dobija: vrhunski Android uređaj najnovije generacije koji potpuno menja sliku kada je u pitanju dosadašnja dominacija iPad modela. Asus je još jednom pokazao zašto važi za jednu od vodećih kompanija u IT sektoru.

Ključne karakteristike

  • Fantastičan Multi-touch ekran sa IPS panelom
  • Veoma dobra konfiguracija bazirana na Tegra 2 čipu
  • Sjajne performanse
  • Odlična autonomija, maksimalno do 16h sa postoljem

Utisak kvare

  • Nešto veća cena

Specifikacija

  • Procesor: NVIDIA Tegra 2, 1GHz, Multi-touch, kapacitivni
  • Memorija: 1GB, 16GB (Interno) + MicroSD kartice do 32GB
  • Ekran: 10.1" WXGA (1280x800 piksela)
  • Konekcije: 3.5mm izlaz za slušalice i mikrofon, 1x mini-HDMI 1.3a, MicroSD slot, docking port (na samom tabletu), 2x USB, priključak za napajanje (tastatura)
  • Senzori: G-Sensor, Light Sensor, Gyroscope, E-Compass, GPS
  • Dimenzije: 271x171x12.98 mm
  • Težina: 680g
  • Baterija: 24.4WH Li-Polymer, dodatna baterija u tastaturi
  • Kamera: napred 1.3MP, pozadi 5MP sa autofokusom
  • Wireless: 802.11b/g/n, Bluetooth 2.1+EDR
  • Dodatno: stereo zvučnici
  • Operativni sistem: Android 3.0.1 Honeycomb

Asus Transformer

Sam tablet je standardnih dimenzija za 10.1" model, sa crnim, nešto debljim crnim okvirom oko ekrana. Odmah da kažemo da je ekran možda i najzanimljiviji deo, radi se o IPS panelu vrhunskog kvaliteta koji je svetlosnu godinu daleko od klasičnih LCD varijanti koje se obično ugrađuju u tablete. Dodatno, površinski sloj je ni manje ni više nego Gorilla Glass, staklo koje je otporno na udarce i ogrebotine. Kako se ispostavilo, jedino je ostalo da ga nekako zaštite od otisaka prstiju, a iako nije mnogo glossy, ipak po direktnom suncu neće biti previše zgodan za korišćenje. Slika koja se dobija je sjajna, jakog osvetljenja (koje se pomoću senzora abijentalnog osvetljenja može podesiti da se i automatski reguliše), sa veoma jarkim bojama i generalno možemo reći stvarno fantastičnih karakteristika. Uglovi gledanja su dobri, što je najveća mana klasičnih LCD-ova. Inače, ekran je kaopacitivni i sa podrškom za Multi-touch, i možemo samo da konstatujemo da spada u bolje modele koje smo do sada probali. Sa prednje strane je iznad ekrana ugrađena i 1.3MP kamera.

Sa donje strane, tablet ima konektor za dock. Sa desne strane su slot čitača MicroSD memorijskih kartica, mini HDMI konektor i jedan 3.5mm priključak za slušalice i mikrofon. Sa leve bočne strane su Power i Volume tasteri. Kvalitet izrade ovog tableta je sjajan, sa zadnje strane je tekstura koja će omogućiti da se lakše i čvršće drži, dok je plastika dosta čvrsta i ne krcka kada se malo jače stisne. Interesantno je da se Asus odlučio za metalik braon boju, no to stvarno izgleda vrlo diskretno i prepoznatljivo. Drugi deo pakovanja je tastatura sa zglobom odnosno docking konektorom sa gornje strane. Dizajn se savršeno uklapa sa tabletom, i on se samo postavi (automatski se zaključava u toj poziciji, posle čega na stolu imamo netbook. Tastatura je chiclet varijanta koja dobija sve više i više poklonika zbog odlične ergonomije, a stvar je u tasterima između koji je prored, a koji su kvadratnog oblika, ravne gornje površine i vrlo plitki. Ispod njih je čak i touchpad sa mouse tasterima ispod. Od portova dobijamo dva USB-a ali i slot za SD, SDHC i MMC kartice, kao i priključak za napajanje. Veoma bitna stvar za pomenuti je i to da u docking delu postoji i ugrađena dodatna baterija koja inicijalnu autonomiju tableta sa 9.5h produžava na čak 16h, što je stvarno impresivno.

Za razliku od nekih drugih Android Tableta, Transformer nema 3G konekciju, već "samo" WiFi 802.11b/g/n i Bluetooth 2.1+EDR, što je ipak više nego dovoljno za normalno korišćenje. Hardverski gledano, ovo je veoma moćan tablet sa NVIDIA Tegra 2 platformom. Za one koji ne znaju, ovo znači da su spojeni glavni procesor, grafička kartica odnosno procesor, north i south bridge kontroleri i memorijski kontroler, na jednom čipu. Ovo donosi uštedu energije, ali i sjajne grafičke performanse koje omogućavaju procesiranje Full HD slike bez ikakvih problema. Interfejs je malo kastomizovan od strane Asus-a (Waveshare UI, Asus ASUS Launcher) i imamo veoma atraktivno okruženje sa sjajnim Live Wallpaper-ima (čije stand alone varijante već mogu da se pronađu). Ono što se može primetiti u startu je da Transformer radi jako lepo i brzo. Sa procesorom na 1GHz i 1GB memorije, neće sigurno biti problema niti kočenja, sve aplikacije se učitavaju brzo, i stvarno je uživanje isprobavati ovakvo parče hardvera. Preporučujemo da se odmah potraži i instalira neka od aplikacija koje su pisane specifično za Honeycomb i Tegra kombinaciju, pošto se tu najbolje vide prednosti ovakve saradnje. Pod ovim mislimo najviše na igre, koje izgledaju stvarno izuzetno atraktivno.

Rezime

Asus Transformer je najava malo drugačije filozofije kada su tableti u pitanju, a koja se tiče funkcionalnosti koja nam je do sada nedostajala. Tableti su još uvek uređaji koji nisu ni tamo ni ovamo, nezgodni za neki malčice ozbiljniji rad, nedovoljno jaki za igre, no situacija se ipak polako menja. Igre se prave specijalno za mobilne platforme kao što je Tegra, a dodatak kao što je tastatura kod Transformera ga pretvaraju u uređaj koji se može bez problema koristiti i za rad. Ostaje da vidimo kakav će kurs zauzeti sledeća verzija Androida koja bi trebala da spoji verzije namenjene mobilnim telefonima i tabletima, a do tada, Transformer zaslužuje sjajne ocene i toplu preporuku.

Conclusion

Asus Transformer is a slightly different announcement when it comes to tablets that we have so far lacked regarding the functionality. Tablets are devices awkward for some serious work, not enough strong for the games, but the situation is slowly changing. Games are made specifically for mobile platforms such as Tegra, and addition such as a keyboard for Transformer transform it into a device that can be used for work. It remains to be seen what course will take the following Android version, that would have to merge versions intended for mobile handsets and tablets, but until then, Transformer deserves great ratings and a warm recommendation.

Testirani proizvod je uzorak.

Asus ustupio: Asus Transformer
zvanični sajt: asus.rs