Asus S121

Veoma atraktivan novi model Asus laptopa S121 je izuzetno atraktivan,s a Svarovski kristalima, glossy površinama i delovima od metala. U pitanju je konfiguracija dosta slična Eee PC S101 modelu, sa Atom procesorom. Ono što je najvažnije je impresivna autonomija koja će sigurno privući mnoge korisnike.

Asus je predstavio još jedan novi model laptopa, S121 koji je namenjen posebnoj grupi korisnika koji vole nešto ekskluzivnije modele. Sa idejom koja je očigledno pozajmljena sa modela Eee PC S101, S121 odlikuje veoma sličan dizajn, uz ekran koji je dijagonale 12.1", luksuznu završnu obradu koja uključuje metal i Svarovski kristale koji se nalaze u zglobu, ovaj laptop odlikuje i odlična autonomija za koju proizvođač tvrdi da može izdržati ceo radni dan, odnosno 8h. Ovaj laptop nije predviđen za intenzivnu multimediju i neke previše zahtevne aplikacije pošto je ipak u pitanju Atom platforma, ali za sve ostalo neće biti ni malo problema.

Ključne karakteristike

  • Vrlo atraktivan dizajn
  • Kombinacija metala i Svarovski kristala
  • Vrlo dobar 12.1" LED ekran
  • Izuzetna autonomija

Utisak kvare

  • Ništa posebno

Specifikacija

Asus S121 - Ekran: 12.1'' LED, 1280x800 piksela

  • Procesor: Intel Atom Z520, 1.33GHz
  • Ram memorija: 1GB DDR2
  • Grafika: Integrisana Intel GMA 950
  • Hard disk: 160GB SATA (512MB SSD opciono)
  • Komunikacija : Glan, WiFi (802.11 n), Bluetooth 2.1+EDR
  • Portovi : Headphone-out, Mic-in, 3x USB, D-Sub, GLAN
  • Dimenzije: 29.7x21x2.3–2.6cm
  • Težina: 1.45 Kg
  • Baterija: Li-Ion, 7200mAh
  • Dodatno: 1.3MP Web kamera, SD/MMC/MS/MSPro čitač kartica

Asus S121

Asus S121 već na prvi pogled privlači pažnju prilično atraktivnim dizajnom, vrlo kompaktnim dimenzijama i završnom obradom koja je vrlo interesantna. Poklopac je glossy obrade i tamno braon boje, sa metalnim zglobom u čije krajeve su ubačeni Svarovski kristali koji samo doprinose da celo pakovanje ima eksluzivan izgled. Ono što nam se nije dopalo je to što otisci prstiju ostaju svuda, ali to jeste nešto što se mora istrpeti da bi se imao ovakav laptop. Ono što se možda sa slika ne vidi najbolje, to je kvalitet izrade koji je na najvišem nivou i zaslužuje samo reči hvale. Nema govora o krckanju plastike ili bilo čemu sličnom, što je dokaz da je Asus uložio puno truda u dizajn i izradu.

Tastatura ovog modela je skraćena, bez numeričkog dela što je i logična posledica dijagonale ekrana. Tasteri su dosta dobri, vrlo plitkog hoda i dosta tihi. Pošto je cela šasija čvrsta i tanka, tastatura se nigde ne ugiba kada se malo jače pritisne i generalno je dosta udobna za kucanje. Touchpad je dosta prostran, sa tasterima koji su spojeni i vizuelno se uklapaju u donji deo ovog dela laptopa (na kome inače takođe ostaju otisci prstiju). Deo ispod tastature je inače presvučen materijalom koji imitira kožu, i deluje vrlo kvalitetno. Dodatnih tastera ima svega par, i oni su integrisani u metalni okvir iznad tastature i smešteni ispod providne plastike sa beličastim pozadinskim osvetljenjem. Statusne diode su smeštene na samu ivicu laptopta sa desne strane, ispod tastature.

Što se rasporeda komponenti tiče, sa prednje strane se nalaze samo integrisani zvučnici, što je dobra stvar pošto nikada nije praktično kada se napred nalaze konektori. Sa desne bočne strane se nalaze dva 3.5mm audio konektora (za mikrofon i slušalice), jedan USB port i prekidač za uključivanje WiFi adaptera. Pozadi se pored konektora za napajanje i otvora za hlađenje nalazi i analogni D-Sub video izlaz, otvor za čitač memorijskih kartica (ovo definitvno nije baš najlogičnija pozicija) i Kensington lock za obezbeđenje laptopa. Sa desne bočne strane su dodatna dva USB porta i DC-out konektor za koji nema podataka čemu konkretno služi. Na raspored nema puno primedbi osim čitača kartica, i toga da bi bilo dobro da postoji recimo eSATA konektor što je sve češća praksa.

Konfiguraciju laptopa čini Intel Atom Z520 procesor koji radi na 1.33GHz, 1GB memorije, integrisana Intel GMA 950 grafička kartica i SATA hard disk kapaciteta 160GB. Ono što je interesantno je da postoji opcija da se instalira i SSD hard disk kapaciteta 512GB što bi doduše dosta i poskupelo krajnju cenu. Ovakva konfiguracija nas najviše podseća na Eee PC modele laptopova, stim što je procesor efikasniji što se tiče energije, pa i ne čudi što ugrađena baterija od 7200mAh može dugo izdržati. Iako se navodi podatak od čak 8h autonomije, to ipak ne odgovara realnim uslovima rada, međutim skoro 6h se može izvući, što je odlično vreme. Ono što bi mi definitivno uradili je da se što pre memorija upgrade-uje na 2GB, što je postalo neki standard i minimum za normalan rad.

Rezime

U radu, S121 se pokazao prilično dobro, isprobali smo Express Gate koji je minijaturna verzija Linux-a koja je intgrisana i podiže se za desetak sekundi nezavisno od operativnog sistema, pomoću koje se može pristupiti nekim najčešće korišćenim funkcijama vezanim za Internet, kao što su browser, email, instant messaging i slično. Ekran nam se prilično dopao, LED osvetljenja i vrlo lepih boja predstavlja jednu od svetlih tačaka ovog modela. Uz Bluetooth i WiFi u 802.11n varijanti, ovaj laptop čini prilično dobro osmišljenu celinu koja kombinuje izuzetan kvalitet izrade, atraktivnu spoljašnjost i dosta dobre performanse, pogotovo kada je u pitanju autonomija.

Conclusion

S121 is proven to be very good, we’d tested Express Gate which is miniature version of Linux that is integrated and it could be booted for ten seconds independently from operative system and it could help you to access some frequently used functions related to Internet such as browser, email, instant messaging, etc. We do like the screed, LED lightning with beautiful colors which represent one of the most important items of this model. With Bluetooth and Wi-Fi in 802.11n variant, this laptop makes fantastically created entirety that combines wonderful build quality, attractive appearance, and rather good performances, speaking of autonomy.

Testirani proizvod je uzorak.

Asus ustupio: Asus S121