
Ovo je najmoćnija R9 280X grafička kartica iz ASUS-a, u Matrix Platinum izdanju. Iza ove oznake se krije vrhunska grafička kartica koja je i fabrički overklokovana, a stiže opremljena tako da će biti veoma zanimljivo videti šta će malo napredniji overklokeri moći da urade.
Dobro pamtimo prethodnu Matrix Platinum grafičku karticu koja je bila i jedna od najkvalitetnijih modela prethodne godine, a sada imamo priliku da vidimo i novi model, baziran na Radeon R9 280X grafici. Već vidimo brojne sličnosti, a to svakako da nije nikakvo iznenađenje pošto znamo da R9 280X predstavlja u stvari Radeon HD 7970 GHz karticu koja je prošla fejslifting, no ASUS se ipak dosta potrudio da dobijemo još jednu Premium karticu koja će itekako privući dosta pažnje. Ono što su mnogi primetili jeste da je cena modela R9 280X dosta povoljnija nego što je to bio slučaj sa HD 7970, i to i jeste razlog zašto je ova kartica jedna od najpopularnijih u ovom trenutku. Ipak, cena od oko 40tak hiljada dinara teško da može da padne u srednju kategoriju, pa ćemo videti da li se razlika usplati u odnosu na regularne R9 280X modele.
Ključne karakteristike
- Impresivan kvalitet izrade
- DIGI+ VRM uz 20-fazni sistem napajanja
- Efikasno hlađenje
Utisak kvare
- Izostala je podrška za TrueAudio
Specifikacija
- Procesor: 950/1050 (boost) MHz Core Clock
- Memorija: 3GB GDDR5 na 6400MHz (384-bitna magistrala)
- Hlađenje: aktivno
- Interfejs: PCI-E 3.0 x16
- Izlazi: 2x DVI, 4x DisplayPort
- Dodatno: DirectX 11.2 podrška, OpenGL 4.3, Mantle
Asus Radeon R9 280X Matrix Platinum
Ovu grafiku pokreće dobro poznati Tahiti GPU, u verziji sa 2048 Stream procesora, 128 jedinica za teksturu (TMU) i 32 raster operation unit-a (ROP). Procesor je izrađen u 28nm procesu sa ukupno 4310 miliona tranzistora, tako da je jasno da na nivou arhitekture stvarno nema nikakvih razlika u odnosu na HD 7970. Iako smo se ponadali, kod svih R9 280X modela je izostala podrška za TrueAudio koji je jedan do noviteta AMD-a. Kartica ima na raspolaganju 3GB GDDR5 memorije koja radi na efektivno 6400MHz (referetna kartica ima memoriju koja radi na 6000MHz), dok je takt procesora 950MHz odnosno 1050MHz u Boost-u, što je povećanje od 50MHz u odnosu na referentnu verziju. Kako znamo da je se Tahiti čip koristi u svojoj punoj snazi, ne očekujemo baš neke visoke domete u overkloku, pogotovo što kartica već i dolazi sa fabrički podignutim taktovima procesora i memorije. Baš kao i prethodnog puta, i sada je pakovanje prilično zanimljivo i bogato, pa pored same kartice stižu i SteelSeries QcK podloga za miša, poseban hladnjak za naponsku jedinicu namenjen onima koji budu koristili tečni azot za hlađenje, jedan DVI na HDMI adapter kao i kablovi kojim se grafička kartica može povezati sa ROG matičnim pločama za očitavanje i regulisanje napona. Kartica je povećih dimenzija i zauzima čak tri slota, sa masivnim sistemom hlađenja koji spolja ima samo veliki metalni oklop, sa dva 100mm ventilatora koja su zadužena za hlađenje. Nema nekih posebnim iznenađenja i osim ako bude radila na maksimalnom opterećenju, ventilatori su vrlo tihi. Sistem hlađenja inače ima dva odvojena aluminijumska hladnjaka i ukupno šest bakarnih heat-pipe cevi uz takođe bakarnu osnovu koja dodiruje GPU.
Interesantno je da sa gornje strane kartice imamo Matrix logo koji ima pozadinsko osvetljenje čija će boja signalizirati opterećenje kartice (zelena je safe mode, svetlo plava light loading, tamno plava medium loading, roze heavy loading i crvena extreme loading). Postoji još dosta interesantnih detalja koji ovu karticu razlikuju od konkurencije, pa recimo imamo dva 8-pinska dodatna konektora za napajanje (da podsetimo samo da regularna verzija R9 280X koristi po jedan 6-pinski i 8-pinski konektor. Postoje i dva CrossFire konektora, dok za video izlaze imamo dva DVI konektora i čak četiri DisplayPort priključka, što baš i nije previše praktično za one koji budu planirali konfiguraciju sa više monitora pošto će morati da nabave neki adapter ili monitore sa DisplayPort ulazima. Sa gornje strane je DIP prekidač kojim se bira jedna od dve dostupne verzije BIOS-a, stim što je prva default-na i zaključana, a druga slobodna za eksperimentisanje, tako da se u slučaju da nešto ne bude kako treba, kartica uvek može vratiti u fabričko stanje. Na kartici postoje i dodatni tasteri, + i - za manuelno podešavanje napona, Safe Mode koji sve vrednosti vraća na referentne, ali i taster koji ventilatore uključuje na 100% kapaciteta. Sa zadnje strane vidimo i konektore i kontaktne tačke za merenje i podešavanje napona, a to nije sve pošto postoje i posebne tačke koje se mogu zalemiti kako bi se prevazišla neka od ograničenja (na primer overheat i overcurrent protection). Sve zajedno, ova kartica je sigurno jedna od najopremljenijih za overklok, i biće interesantno videti šta može da postigne u rukama malo veštijih overklokera. Za regulisanje napona, koristi se dobro poznato DIGI+ VRM rešenje sa 20-faznom filtracijom napona, uz korišćenje komponenti vrhunskog kvaliteta.
Ovo je najmoćnija R9 280X grafička kartica iz ASUS-a, u Matrix Platinum izdanju. Iza ove oznake se krije vrhunska grafička kartica koja je i fabrički overklokovana, a stiže opremljena tako da će biti veoma zanimljivo videti šta će malo napredniji overklokeri moći da urade.