
Sjajna Asus grafička kartica koja je dolazi sa već podignutim taktovima procesora i memorije, a spremna je i za overklok. Za to je zaslužan izuzetno kvalitetna izrada kao i napredni sistem hlađenja. Ono što je međutim i dodatno interesantno je to da novi beta drajveri doneli osetno poboljšanje.
Ne dešava se toliko često da drajveri za grafičku karticu donesu toliko veliku razliku u performansama, i više se radi na peglanju problema iz prethodnih verzija. Ipak, sa vremena na vreme se proizvođači potrude da novi drajveri budu i malo više od ispravke grešaka, što se moglo videti sa najnovijom 12.11 beta verzijom popularnih Catalyst drajvera. Na test nam je stigla sjajna Asus Radeon HD 7970 DirectCU II grafika koja je idealna za proveru koliko su drajveri napredovali od verzije 12.2 (koja je i prva podržavala ovu generaciju grafike) do najnovije 12.11 beta8 verzije koja nudi i najveće promene. Kompletna lista promena se može pronaći na sajtu proizvođača, a mi ćemo proveriti da li se i koliko zaista dobija novom verzijom drajvera, stim što očekujemo i da finalna verzija donese i dodatna poboljšanja.
Ključne karakteristike
- Napredni DirectCU II sistem hlađenja
- Odlične performanse
- Očigledan pomak u odnosu na 12.2 verziju drajvera
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
- Procesor: 1000 MHz
- Memorija: 3GB GDDR5 na 1400MHz (384-bitna magistrala)
- Hlađenje: aktivno
- Interfejs: PCI-E 3.0 x16
- Izlazi: 2x DVI (1x DVI-I, 1x DVI-D), 4x DisplayPort
- Dodatno: DirectX 11.1 podrška, Accelerated Parallel Processing, CrossFireX, HD3D Technology, HDMI 1.4a, Enhanced Unified Video Decoder 3D
Asus Radeon HD 7970 DirectCU II
AMD je predstavio Southern Island seriju GPU-ova, stim što će sigurno najinteresantniji biti upravo Tahiti, odnosno 7900 edicija. Ova kartica je već neko vreme dostupna na tržištu, tako da nema više nepoznanica, procesor je izrađen u 28nm procesu sa čak 4.31 milijardom tranzistora, 2048 tranzistora i na papiru procesnom moći od 3.79TFLOPS-a. Dodajmo tome i 128 jedinica za teksturu (texture fillrate 118.4GT/s), 32 ROP-a (29.6GP/s) i 3GB brze GDDR5 memorije. Ono što znamo je da su referentni taktovi procesora i memorije 925MHz i 1375MHz respektivno, no kartica koja nam dolazi iz Asus-a u startu ima povećani takt, pa tako procesor dolazi na 1000MHz, a memorija na 1400MHz, tako da će i odmah imati startnu prednost u testovima u odnosu na konkurenciju. Sa druge strane, videli smo da ima već dosta modela koji dolaze i sa još većim taktovima. Ipak, testove smo odradili sa obe verzije drajvera da bi rezultati bili što relevantniji.
Odmah vidimo da je ova kartica pravi Behemoth, tri-slot dizajn i puna dužina sa dva 100mm ventilatora znače da će morati da se koristi i nešto veće kućište. Ono zbog čega je međutim ova grafika posebna jeste DirectCU II sistem hlađenja gde su heat-pipe cevi u direktnom kontaktu sa procesorom, čime se dokazano temperatura brže odvodi, samim tim uz bolje performanse hlađenja. Ono što takođe treba reći je da je veći deo površine kartice pokriven aluminijumskim hladnjakom. Ono što se u suštini dobija je efikasnije hlađenje uz dosta manju buku u odnosu na referentne modele. Dodatno, proizvođač je ovde koristio Super Alloy Power tehnologiju gde su korišćeni posebni materijali kod izrade kondenzatora, prigušnica i ostalih elemenata, tako da se dobija stabilniji rad i duži radni vek. Ako dodamo tome i 12-fazni sistem napajanja, ali i VGA Hotwire konektore preko kojih se direktno mogu pratiti ključni naponi (Vcore, Vmem i PLL), jasno je da se radi o grafici koja je namenjena overklokerima koji će iz nje izvući još bolje performanse.
Sjajna Asus grafička kartica koja je dolazi sa već podignutim taktovima procesora i memorije, a spremna je i za overklok. Za to je zaslužan izuzetno kvalitetna izrada kao i napredni sistem hlađenja. Ono što je međutim i dodatno interesantno je to da novi beta drajveri doneli osetno poboljšanje.