Asus Radeon HD 6970

Najnovija AMD grafika u Asus varijanti donosi referentni dizajn ali i fabrički OC od 10MHz za jezgro. U pitanju je najmoćnija AMD grafika do sada, ali odnos cene i performansi logično i nije mogao biti kao kod modela HD 6950.

Posle referentne AMD kartice Radeon HD 6970, dolazi nam na test i Asus varijanta iz sada već poznate Voltage Tweak edicije. Kartice iz ove porodice su namenjene naprednijim korisnicima koji vole da eksperimentišu i bave se overklokom, a do sada se pokazalo da mogu da se izvuku solidno bolje performanse uz malo truda. Radeon HD 6970 je trenutno i najbrža kartica AMD-a, stim što još uvek nije dovoljno da se NVIDIA skine sa trona, no ako se gleda odnos performansi i cene, AMD itekako ima bolju situaciju u ovom trenutku. Ono što se zna je da su HD 6850 i HD6870 kartice već dostupne u prodaji, što je velika stvar imajući u vidu kako je nekada potrebno mnogo dragocenog vremena da se od predstavljanja neka grafika pojavi u prodavnicama.

Ključne karakteristike

  • Sjajne performanse
  • Prilično dobre mogućnosti za overklok
  • Ne greje se mnogo i nije bučna

Utisak kvare

  • Ništa posebno

Specifikacija

  • Procesor: 890 MHz
  • Memorija: 2GB GDDR5 na 1350MHz (256-bitna magistrala)
  • Hlađenje: aktivno
  • Interfejs: PCI-E 2.0 x16
  • Izlazi: 2x DVI, HDMI, 2x Mini DisplayPort
  • Dodatno: DirectX 11 podrška, Accelerated Parallel Processing, CrossFireX, HD3D Technology, HDMI 1.4a, Enhanced Unified Video Decoder 3D

Asus Radeon HD 6970

Novo Cayman jezgro koje se koristi u ovoj kartici postoji u dve verzije, ovde konkretno se koristi Cayman XT, dok HD 6850 koristi Cayman Pro. Zanimljivo je da je proizvođač planirao da se procesor izrađuje u 32nm procesu, no kako tehnologija nije još uvek usavršena, ipak se ostalo na 40nm, tako da su i neka od poboljšanja izostala (vrlo verovatno treba očekivati 32nm reviziju ovog GPU-a čim se za to steknu uslovi). Ipak, u odnosu na Cypress (čiji je Cayman pravi naslednik, za razliku od Barts jezgra) ima itekako dosta promena i sa pravom se može govoriti o najmoćnijem AMD GPU čipu do sada. Verovatno najveću promenu predstavlja VLIW4 arhitektura koja menja VLIW5, i to tako što sada umesto pet Stream procesora u nizu imamo četiri (izbačen je takozvani "T" procesor), a prostor koji je ostao slobodan je iskorišćen za SIMD klastere.

U odnosu na Cypress procesor koji je maksimalno imao 20 SIMD klastera, Cayman ih ima 24, što bi trebalo da da malo bolje performanse (ovo se odražava i na rad sa teksturama pošto sada imamo 96 teksturnih jedinica umesto 80 koliko je bilo kod Cypress-a). Takođe ne treba izostaviti ni teselator 8 generacije za koji proizvođač tvrdi da donosi čak 3x bolje performanse od prethodnika. Procesor je inače površine 389mm2 i ima impresivnih 2.64 milijarde tranzistora. U paketu je i podrška za 2GB GDDR5 memorije koja radi na 256-bitnom interfejsu. Asus kartica je spolja potpuno identična fabričkom, referentnom modelu, osim Asus oznake, i spolja nema nikakvih razlika. Ono što znamo je da je jezgro fabrički setovano na 890MHz, što je 10MHz više od referentne verzije. Što se tiče temperature, ona ostaje ispod 70 stepeni pod opterećenjem, dok ventilator nije previše bučan ni na maksimalnom broju obrtaja. Što se potrošnje tiče, ova kartica vuče dosta snage, i jedino je GTX480 prevazilazi, što znači da dobro treba isplanirati nabavku napajanja.

Rezime

Iako je Radeon HD 6950 odlično prošao na testovima i predstavlja odlično izbalansiranu karticu, situacija je malo složenija sa modelom HD 6970. Konkretno, imamo u suštini naslednika popularne HD 5870, ali možda ne na način koji bi bio idealan. Nova kartica troši dosta više struje, košta malo više da bi bila u best buy kategoriji i u poređenju sa konkurencijom (a u pitanju su GTX480 i GTX570) ne izlazi kao pobednik. Dodatno, imamo priliku da vidimo da se Radeon HD 6950 može upgradom BIOS-a pretvoriti u HD 6970 bez ikakvih problema, tako da će oni sa malo više iskustva sigurno gledati u tom pravcu. Ipak, nesumnjivo imamo pred sobom jednu od najmoćnijih grafičkih kartica nove generacije, tako da će sigurno biti i onih koji će pronaći dovoljno razloga za kupovinu.

Na narednoj stranici možete pogledati kako se kartica ponaša u ostalim testovima.

Conclusion

Although Radeon HD 6950 has passed the tests and it is well-balanced card, the situation is more complex with HD 6970 model. In essence, we have the successor of the popular HD 5870, but perhaps not in a way that would be ideal. The new card characterize higher consumption, it is too expensive to be in the best buy category, and compared with the competition (GTX480 and GTX570) does not come as a winner. In addition, we have the opportunity to see that Radeon HD 6950 can transform into HD 6970 by BIOS upgrade without problems, so more advanced users will consider it. However, clearly we have before us one of the most powerful video cards of the new generation, so there certainly would be those who will find enough reasons to buy it.

On the next page, you can see the performance of this card at other tests.

Najnovija AMD grafika u Asus varijanti donosi referentni dizajn ali i fabrički OC od 10MHz za jezgro. U pitanju je najmoćnija AMD grafika do sada, ali odnos cene i performansi logično i nije mogao biti kao kod modela HD 6950.