
Ovo je moćna Radeon HD 6950 kartica koja svoje pravo lice pokazuje tek u ekstremnim OC okolnostima pošto je za to i dizajnirana. Sistem hlađenja je napravljen tako da će ohladiti bez problema dobro overklokovanu karticu, pri čemu ventilatori ne prave veliku buku.
Asus DirectCU grafičke kartice nisu više novina, u pitanju su dobro poznati modeli koji koriste nešto naprednije hlađenje od fabričkog (i dalje regularno vazdušno hlađenje). Ovom prilikom na testu smo imali karticu nove generacije, Radeon HD 6950 u DirectCU II verziji, što je revizija sistema hlađenja ali i još nekih detalja koji ovu karticu čine prilično interesantnom, posebno za overklokere. Proizvođač je upravo i hteo da napravi grafiku koja će izdržati i dosta toga, bez opasnosti od pregrevanja. Ono što možemo na prvi pogled reći jeste da imamo stvarno izuzetno kvalitetno parče hardvera pred sobom kao i to da se Asus dobro pomučio da ponudi overklokerima vrlo moćnu karticu koja će najverovatnije i biti šampion u overkloku kada je model Radeon HD 6950 u pitanju.
Ključne karakteristike
- Napredan sistem hlađenja
- Izuzetno dobre performanse
- Odličan potencijal za overklok
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
- Procesor: 810 MHz
- Memorija: 2GB GDDR5 na 1250MHz, efektivno 5000MHz (256-bitna magistrala)
- Hlađenje: aktivno
- Interfejs: PCI-E 2.0 x16
- Izlazi: 2x DVI, 4x DisplayPort
- Dodatno: DirectX 11 podrška, Accelerated Parallel Processing, CrossFireX, HD3D Technology, HDMI 1.4a, Enhanced Unified Video Decoder 3D
ASUS Radeon HD 6950 DirectCU II
Originalna Radeon HD 6950 je velika kartica, ali Asus-ov model i pored nje izgleda glomazno. Ovo je najviše zahvaljujući činjenici da zauzima 3 slota u kućištu, zbog ogromnog hladnjaka koji je bio neophodan. Celu površinu kartice zauzima veliki hladnjak koji je ceo pokriven crnim metalnim oklopom sa tri crvene horizontalne linije po sredini. Najviše upadaju u oči dva 100mm ventilatora koja su zadužena da ohlade karticu i u uslovima oštrijeg overkloka. Ono što se ne vidi je ispod oklopa, a to je veliki aluminijumski hladnjak, sa tri bakarne heat-pipe cevi koje su, kako i ime govori, u direktnom kontaktu sa procesorom, odnosno utopljene su u usnovu i spljoštene na površini tako da se ostvaruje nešto efikasniji transfer temperature sa procesora na sistem hlađenja. Triple slot dizajn kartice znači da će morati da se dobro razmisli o organizaciji prostora unutar kućišta, ali i da će biti jako teško ubaciti dve ovakve kartice za CrossFire konfiguraciju (CrossFire konektori su na raspolaganju, naravno).
Iako originalna HD 6850 ima dva dodatna šestopinska konektora za napajanje, Asus je odlučio da jedan zameni 8-pinskim, kako bi kartica dobijala dovoljno struje za malo ambicioznije OC pokušaje. Ova kartica korist Cayman PRO GPU, koji je fabrički klokovan 10MHz više od referentne verzije, na 810MHz. Memorije ima 2GB i ona je na referentnom taktu od 1250MHz odnosno 5000MHz efektivno. Kao i kod svih grafika DH 6900 serije, i ova ima PowerTune koji predstavlja hardverski limiter potrošnje energije, koji sprečava da zahtevniji testovi povuku previše struje koja bi premašila dozvoljene vrednosti. Takođe, imamo na raspolaganju i Dual BIOS prekidač koji posebno ima smisla kod OC modela, a kojim se učitava fabrička verzija BIOS-a, za slučaj da overklok ne bude uspešan. Pažnju nam je privukao zadnji deo kartice, gde na raspolaganju imamo dva DVI i čak četiri DisplayPort konektora, pa se mogu paralelno povezati čak 6 monitora putem Eyefinity tehnologije.
Ovo je moćna Radeon HD 6950 kartica koja svoje pravo lice pokazuje tek u ekstremnim OC okolnostima pošto je za to i dizajnirana. Sistem hlađenja je napravljen tako da će ohladiti bez problema dobro overklokovanu karticu, pri čemu ventilatori ne prave veliku buku.