
Najnovija grafička kartica kompanije Asus je bazirana na AMD GPU-u poslednje generacije. Dolazi opremljena sa 2GB brze GDDR5 memorije i ima izuzetne performanse za svoju kategoriju. Očekujemo da cena zameni model HD 5870, dok je po performansama definitivno prevazilazi.
AMD je počeo predstavljanje najnovije generacije DirectX 11 kartica iz Northern Islands edicije, i na test je pristigla kartica bazirana na Cayman jezgru u Asus varijanti koja dolazi sa 2GB memorije i fabričkim overklokom jezgra za 10MHz u odnosu na referentnu vrednost. Da je AMD ozbiljno shvatio situaciju (pričamo naravno o veoma tesnoj konkurenciji) govori i to da je grafički procesor doživeo neke izmene, pa sada imamo dual graphic engine arhitekturu koja donosi i poboljšani render back-end i VLIW 4 engine. Ovo bi trebalo da novim Cayman karticama da veliku prednost u odnosu na prethodnike, ali i da donese performanse koje bez ikakvih problema mogu da se nose sa NVIDIA konkurentima. Interesantno je da, kao što je to bio slučaj sa Radeon 6870 modelom kompanije Asus, i ova kartica dolazi fabrički overklokovana za 10MHz.
Ključne karakteristike
- Unapređena arhitektura Cayman generacije procesora
- 2GB memorije na raspolaganju
- Veoma efikasno hlađenje
- Odlične performanse
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
- Procesor: 810 MHz
- Memorija: 2GB GDDR5 na 1250MHz (256-bitna magistrala)
- Hlađenje: aktivno
- Interfejs: PCI-E 2.0 x16
- Izlazi: 2x DVI, HDMI, 2x Mini DisplayPort
- Dodatno: DirectX 11 podrška, Accelerated Parallel Processing, CrossFireX, HD3D Technology, HDMI 1.4a, Enhanced Unified Video Decoder 3D
Asus Radeon HD 6950
Kao što je već rečeno, novi Cayman procesori imaju dual graphic engine arhitekturu, što znači da su na raspolaganju 24 SIMD engine-a, odnosno maksimalno 96 teksturnih jednica. Dodajmo ovome i poboljšane Anti-Aliasing performanse i 256-bitni memorijski interfejs i podršku za GDDR5 memoriju (što na papiru dozvoljava protok do 5.5Gbps). Možda najveću promenu u odnosu na prethodnu generaciju kartica predstavlja prelazak na VLIW4 arhitekturu koja se od prethodne VLIW5 dosta razlikuje (iako je nomenklatura pomalo zbunjujuća). Ranije su postojale četiri standardne i jedna kompleksna jedinica za procesiranje, dok sada postoje četiri zasebne jedinice sa istim performansama, kao i jedna "T" jedinica koja opslužuje ove četiri. U praksi, ovo bi trebalo da poboljša efikasnost korišćenja Raster i ALU operacija, a pošto je više stvari spakovano na manje prostora, dozvoljava i pozicioniranje više SIMD jedinica na istom prostoru.
Što se tiče teselacije, što je vrlo bitan faktor, očekuje se da performanse budu i do 3x bolje od Cypress generacije procesora. Promene nisu samo unutra pošto je i sistem hlađenja doživeo reviziju i sada imamo novu generaciju vapor chamber komore za hlađenje koja bi trebala da bude efikasnija od prethodne, uz zadržane dimenzije. Sama kartica je veoma slična modelima iz 6800 serije, dužine 10.75" i sa velikim crnim hladnjakom koji pokriva najveći deo kartice i crvenim detaljima koji su karakteristični za AMD kartice. Koristi se poslednja generacija procesora izrađenog u 40nm procesu, površine 389mm² i sa 2.64 milijarde tranzistora. Na raspolaganju su 22 SIMD-a (1408 ALU i 88 teksturnih jedinica), i kartica je opremljena sa 2GB brze GDDR5 memorije koja radi na 1250MHz (efektivno je to 5GHz). Kartica poseduje dva CrossFire konektora za uparivanje sa u QuadFire režimu, kao i dva dodatna 6-pinska naponska konektora (TDP je maksimalno 200W, odnosno tipično 140W, dok se u mirovanju troši svega 20W). Ono što je posebno interesantno jeste da kartice 6900 serije imaju dva BIOS čipa (i poseban prekidač lociran pored CrossFire konektora), tako da će oni veštiji moći da eksperimentišu bez bojazni da neće moći da ožive karticu ako nešto krene po zlu.
Najnovija grafička kartica kompanije Asus je bazirana na AMD GPU-u poslednje generacije. Dolazi opremljena sa 2GB brze GDDR5 memorije i ima izuzetne performanse za svoju kategoriju. Očekujemo da cena zameni model HD 5870, dok je po performansama definitivno prevazilazi.