
Svakako i dalje među najbržim aktuelnim grafičkim karticama, GTX 780 možemo videti u ASUS varijanti, odnosno DirectCU II OC verziju. Dolazi sa impresivnim sistemom hlađenja, kvalitetnim komponentama i odličnim potencijalom za overklok.
Kao neka vrsta naslednika modela GTX 780 ima prilično nezahvalan zadatak da ispuni prilično visoka očekivanja. U ASUS verziji, u pitanju je kartica koja stiže sa custom sistemom hlađenja, fabričkim (ne velikim) overklokom samog GPU-a i osnovnim taktom memorije. Ovo nije prva grafika koju smo videli sa DirectCU II OC sufiksom, i znamo da se radi o vrhunskom kvalitetu izrade, upotrebljenih komponenti, kao i efikasnom hlađenju koji postiže primetno bolje rezultate od referentnog, čime se dobija i veća margina za oveklok. Iako smo u međuvremenu dobili i Ti verziju ove kartice, ovo i dalje predstavlja jednu od najmoćnijih grafika na tržištu čija će cena sigurno biti korigovana, tako da će i biti dostupna širem krugu kupaca. Nije loše napomenuti da postoje i druge custom verzije GTX 780 modela, od kojih MSI Lightning svakako zaslužuje pomen.
Ključne karakteristike
- Custom dizajn hlađenja, DirectCU II sistem
- CoolTech ventilator
- Super Alloy Power komponente
- 3GB memorije
- Odlične performanse
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
- Procesor: GK110 CPU 889MHz/ 941MHz Boost
- Memorija: 3GB GDDR5 6008MHz (data rate), 384bit interfejs
- Hlađenje: aktivno
- Interfejs: PCI-E 3.0 x16
- Izlazi: 2x DVI-I, HDMI, DisplayPort
- Dodatno: DirectX 11.1 podrška, CUDA
ASUS GTX 780 DirectCU II OC
Spolja, kartica se ne razlikuje baš mnogo od drugih ASUS modela sa custom sistemom hlađenja, a nije loše reći da je u ovom trenutku DirectCU II i najnovija varijanta hlađenja koji ovaj proizvođač koristi na zahtevnijim grafikama. Sa dužinom od oko 11.5", kartica je praktično istih dimenzija kao i referentna verzija, stim što ipak malo odskače po visini (skoro 6"), što je bilo neophodno da bi stao ceo sistem hlađenja ali i napredna PWM sekcija. Mnogi će verovatno odmah primetiti da se ventilatori koji su instalirani razlikuju, što nije slučajno pošto se bliže prednjem delu kartice nalazi CoolTech ventilator vrlo specifičnog dizajna koji kombinuje klasičan raspored lopatica spolja i takozvani blower tip unutra, što ima ulogu da vazduh usmeri van kućišta. Oba ventilatora inače spadaju u dust proof seriju kod koje je osovina odnosno ležaj zaštićen od prašine, čime se dobija i duži radni vek. Sistem hlađenja koristi pomalo možda i iznenađujuće tanak hladnjak, ali je proizvođač uspeo da tu smesti veliki broj gusto raspoređenih rebara, uz profil koji neće ometati protok vazduha, a čime je izbegnuto da kartica zauzima više od dva slota. Kao što znamo od ranije, sistem hlađenja je dizajniran tako da heat-pipe cevi dolaze u direktan kontakt sa GPU-om, a u ovom slučaju imamo četiri 8mm i jednu 10mm cev, i sve su napravljene od bakra. Sa zadnje strane, vidimo aluminijumski backplate sa rupama koje omogućavaju nesmetan protok vazduha.
Za naprednije korisnike (koji vole da koriste mernu opremu), sa zadnje strane kartice vidimo i kontaktne tačke za direktno očitavanje radnih napona. Kartica poseduje dva SLI konektora za triple SLI konfiguraciju, dva dodatna konektora za napajanje (6 pinski i 8 pinski), što se ne razlikuje u odnosu na fabričku verziju, ali su konektori okrenuti za 180 stepeni tako da se kablovi lakše priključuju i skidaju. Tu su i LED lampice koje će signalizirati da li su naponski kablovi pravilno priključeni. Kartica koristi 8+2 fazni sistem napajanja (GPU + memorija), uz kompletno digitalnu PWM sekciju. Proizvođač je koristio Super Alloy Power ili SAP komponente (različiti proizvođači imaju različite oznake za komponente boljeg kvaliteta od proseka). U ovom slučaju, to su kondenzatori, prigušnice i MOSFET elementi koji imaju duži radni vek, manje se greju i pružaju dovoljno prostora za bolje performanse same kartice. Što se tiče memorije, instalirano je 3GB GDDR5 memorije koja koristi 384-bitni interfejs, uz efektivni takt od 6008MHz, što se poklapa sa referentnim specifikacijama. Pošto kartica podržava GeForce Boost 2.0 tehnologiju, iako je osnovni takt procesora 889MHz, odnosno 941MHz u Boost-u, kartica ima veoma efikasno hlađenje što dozvoljava da se takt automatski podigne još više, i videli smo se pod opterećenjem takt zaustavlja oko 1030MHz.
Svakako i dalje među najbržim aktuelnim grafičkim karticama, GTX 780 možemo videti u ASUS varijanti, odnosno DirectCU II OC verziju. Dolazi sa impresivnim sistemom hlađenja, kvalitetnim komponentama i odličnim potencijalom za overklok.