ASUS GTX 770 DirectCU II OC

Odlična ASUS grafička kartica iz DirectCU II OC serije, što znači da imamo custom sistem hlađenja sa heat-pipe cevima koje su u direktnom kontaktu sa GPU-om. Ova kartica i dalje predstavlja izuzetno kvalitetno rešenje za sve one koji traže grafiku vrhunskih performansi.

NVIDIA GK104 GPU je već stari poznanik, da samo pomenemo svojevremeno prilično popularnu GTX 680 grafiku, a sada imamo priliku da vidimo i varijantu koja se koristi kod modela GTX 770. Ipak, da budemo kompletno fer, iako sama konfiguracija procesora nije doživela nikakve izmene, u paketu idu i nova GPU Boost 2.0 tehnologija, drugačiji PCB i redizajnirani VRM deo, tako da se i očekuje da postigne prilično dobre rezultate kada je overklok u pitanju. Iako generalno DirectCU serija grafike dolazi već fabrički overklokovana, u pitanju je relativno skromno podizanja taktova za GPU i memoriju, dok se od korisnika očekuje da se malo ozbiljnije pozabavi oveklokom.

Ključne karakteristike

  • Custom dizajn hlađenja, DirectCU sistem
  • 2GB memorije
  • Odlične performanse

Utisak kvare

  • Ništa posebno

Specifikacija

  • Procesor: GK104 CPU 1059MHz/ 1110MHz Boost
  • Memorija: 2048MB GDDR5 7010MHz (data rate), 256bit interfejs
  • Hlađenje: aktivno
  • Interfejs: PCI-E 3.0 x16
  • Izlazi: 2x DVI-I, HDMI, DisplayPort
  • Dodatno: DirectX 11.1 podrška, CUDA

ASUS GTX 770 DirectCU II OC

Ono što odmah primećujemo je da ova ASUS verzija GTX 770 ne dolazi u startu sa nešto velikim overklokom, takt GPU-a je podignut za svega 12MHz u odnosu na referentnu verziju (25MHz za Boost), što ne bi trebalo da u testovima pravi neku primetnu razliku u odnosu na regularnu GTX 770 verziju, međutim kao što smo već i rekli, glavna razlika se svodi na prilično dobar sistem hlađenja i custom PCB dizajn sa unapređenom VRM sekcijom, što bi trebalo da pruži i dosta bolju marginu za overklok. Što se tiče GK104 procesora koji se koristi, tu je već sve poznato: 1536 Shader procesora, 128 jedinica za teksturu, 32 ROP-a, uz ukupno 3.5 milijarde tranzistora. Koristi se 256-bitni memorijski interfejs, a kartica raspolaže sa 2GB prilično brze GDDR5 memorije koja radi na efektivno čak 7010MHz (data rate). Treba pomenuti da postoje i verzije GTX 7720 koje imaju i 4GB memorije, stim što su naravno i skuplje od ovog modela.

Kartica izgledom vrlo podseća na GTX 780 DirectCU II OC, stim što je nešto manjih dimenzija, oko 10.7" dužine tako da će i bez problema stati u standardna kućišta. Naravno, u pitanju je dual-slot dizajn, i DirectCU II dizajn. Ovo znači da je tu masivan aluminijumski hladnjak kroz koji prolaze četiri SSU (označava njihov oblik) heat-pipe cevi, koje ostvaruju direktni kontakt sa GPU-om, čime se dobija i efikasniji transfer toplote. Na vrhu su dva 80mm ventilatora (na žalost ne i CoolTech modela kao kod GTX 780 modela), ali su to i dalje dust proof ventilatori. Konkretno, ležaji ventilatora su zaštićeni od ulaska prašine, što u praksi znači i očekivani radni vek duži za 25% u odnosu na klasične ventilatore. Tu je i poveći backplate, koji i dodatno pomaže da se temperature drže na željenom nivou, ali i poseban manji hladnjak za VRM elemente napajanja. Kartica ima i DIGI+ VRM 10-fazno napajanje, što će isporučivati veoma stabilno napajanje, a što je naravno veoma bitno za postizanje što boljih rezultata u overkloku. Kartica ima na raspolaganju dva DVI i po jedan HDMI i DisplayPort konektor, i svi se mogu koristiti istovremeno, tako da konfiguracija sa tri monitora ne zahteva dodatnu karticu. Uz dva dostupna SLI konektora, moguće je upariti maksimalno četiri ovakve grafičke kartice u Quad-SLI sistem. Uz po jedan 6-pinski i 8-pinski dodatni konektor za napajanje, kartica će imati na raspolaganju maksimalnih 300W. Sa zadnje strane vidimo i tri kontaktne tačke koje služe za direktno merenje napona elemenata sistema ili voltmodding.

Odlična ASUS grafička kartica iz DirectCU II OC serije, što znači da imamo custom sistem hlađenja sa heat-pipe cevima koje su u direktnom kontaktu sa GPU-om. Ova kartica i dalje predstavlja izuzetno kvalitetno rešenje za sve one koji traže grafiku vrhunskih performansi.