ASUS GeForce GTX 480

Na testu se konačno našla i trenutno najjača NVIDIA single GPU grafička kartica, GTX 480 u ASUS varijanti. Ovo je pravi monstrum kako po pitanju performansi tako i po pitanju grejanja i potrošnje. Ne bi se moglo reći da je cena povoljna, ali najbrže kartice nikada nisu ni bile, tako da ovo i nije neka konkretna mana.

Posle više od godinu dana najavljivanja i dosta odlaganja, NVIDIA je konačno predstavila svoju novu generaciju grafičkih procesora, GF100 i Fermi arhitekturu. Za sada, dostupni su modeli GTX 470 i GTX 480 kao top model, i čini se da su ove kartice možda i najočekivanije do sada. Pomalo neočekivano, NVIDIA se našla u situaciji potčinjenog na tržištu pošto je AMD suvereno vladao više od pola godine na tržištu svojim DirectX 11 modelima i prave konkurencije tu nije ni bilo. Radeon HD 5000 generacija je praktično potisnula sve ono što je NVIDIA mogla da ponudi po pitanju odnosa cene/performansi, tako da je bilo krajnje vreme da vidimo da li će kartice Fermi generacije uspeti da povrate staru slavu. Model GTX 480 jeste najbrže single GPU rešenje i direktni konkurent Radeon HD 5870, no interesantno je znati da sama arhitektura podržava do 512 Cuda jezgara, dok ih GTX 480 ima 480, tako da nije nemoguće da se pojavi i model pune snage.

Ključne karakteristike

  • Impresivne performanse

Utisak kvare

  • Dosta se greje
  • Potrošnja energije
  • Cena

Specifikacija

  • Procesor: GF100, Engine 700MHz, Shader 1401MHz
  • Memorija: 1536MB GDDR5 3696MHz/924MHz (Clock/Data rate), 384bit interfejs
  • Hlađenje: aktivno
  • Interfejs: PCI-E 2.0 x16
  • Izlazi: 2x DVI, Mini-HDMI
  • Dodatno: DirectX 11 podrška, CUDA

ASUS GeForce GTX 480

Ova kartica je pravi mamut, pune je dužine (skoro 27cm) i treba dobro voditi računa o odabiru kućišta pošto se lako može desiti da jednostavno ne bude dovoljno mesta. Kao i svi noviji modeli grafičkih kartica, i ova je cela oklopljena plastičnim kućištem koje u ovom slučaju ima otvor kroz koji se vidi i aluminijumski hladnjak. Za razliku od modela GTX 470, ovde se bakarne heat-pipe cevi (njih četiri, dok su još dve nalaze unutar kućišta) vide spolja, a na PCB-u sa poleđine su takođe tu otvori za cirkulaciju vazduha. Ovo nije slučajno, GTX 480 se pod punim opterećenjem prilično greje (maksimum koji čip izdržava je 105 stepeni), toliko da se ne može dodirnuti rukom, tako da je svaki detalj koji doprinosi boljem hlađenju dobrodošao. Interesantno je da pored ovog hladnjaka koji se vidi postoji još jedan koji pokriva celu površinu kartice sa otvorima za komponente kao što su kondezatori ali i priključke. Kao što je i logično, kartica je dual slot dizajna, tako da se kroz otvore sa zadnje strane vreo vazduh izbacuje van kućišta.

Grafički procesor koji se koristi je čudovište sa 3 milijarde tranzistora, 60 teksturnih jedinica, 48 ROP-ova, i 15 streaming multiprocesora na ukupno četiri GPU klastera. U odnosu na maksimum koji ovaj procesor može podržati, proizvođač je rešio da isključi ceo jedan streaming multiprocesor, a da li će neko uspeti sa otključavanjem ili ne, ostaje da se vidi. Za napajanje, kartica koristi dva dodatna konektora: 6-pinski i 8-pinski pošto je TDP impresivnih (ili možda ne baš toliko impresivnih) 250W, pa proizvođač preporučuje napajanje od bar 600W, a ako u jednačinu dodamo neki od novijih procesora i još neku grafiku za SLI mod, jasno je da treba razmišljati malo unapred i obezbediti prilično jako napajanje koje će biti u stanju da se izbori sa potrošačem ovog ranga. U svakom slučaju, prosečna temperatura rada kada je kartica pod punim opterećenjem ide i preko 90 stepeni, što nije baš malo, no činjenica je da uprkos ovakvom zagrevanju nismo imali problema i kartica je bez muke izdržala višečasovnu torturu.

Na testu se konačno našla i trenutno najjača NVIDIA single GPU grafička kartica, GTX 480 u ASUS varijanti. Ovo je pravi monstrum kako po pitanju performansi tako i po pitanju grejanja i potrošnje. Ne bi se moglo reći da je cena povoljna, ali najbrže kartice nikada nisu ni bile, tako da ovo i nije neka konkretna mana.