
Najnovija NVIDIA kartica u ASUS verziji, model GTX470 je namenjen onima koji neće moći da se ispruže za GTX480 koji je najbrža ali i najskuplja kartica koja se može kupiti. Model sa testa je izuzetno brz, ali troši dosta energije i ume fino da se zagreje pa treba malo više pažnje obratiti na hlađenje. U svakom slučaju, ko gleda samo performanse, neće biti razočaran.
Posle dugog najavljivanja, špekulacija i odlaganja, NVIDIA je konačno predstavila novu generaciju grafičkih kartica baziranih na Fermi procesorima. Prva kartica koja je ugledala svetlost dana je model GTX480, ujedno i najbrža u ponudi koja je brzo vratila kompaniji NVIDIA titulu najbrže single-GPU kartice na svetu. Na testu smo imali sledeći u nizu model, GTX470 u ASUS-ovoj verziji, sa Voltage Tweak prefiksom. Ova kartica je više namenjena običnim smrtnicima, pošto GTX480 neće baš svako moći da kupi pošto nije ni malo jeftina (na stranu što je i nema još uvek dostupne na tržištu) pošto je predviđena cena oko 350$, što mu dođe oko 50$ više od Radeon HD 5850 modela koji se nameću kao direktna konkurencija. Kao što to uvek biva, najbrža kartica GTX480 jeste jako brza, li se i dosta greje, ne radi baš mnogo tiho i troši dovoljno struje da proizvođač preporučuje napajanje od minimum 600W (ukoliko se koristi i neki jači procesor, treba ići i korak dalje), dok bi GTX470 trebala da bude mnogo bolje izbalansirana po pitanju svih ovih parametara koji pored sirove brzine igraju bitnu ulogu da se dobije kompletna slika.
Ključne karakteristike
- Izuzetne performanse
- Lako overklokovanje
Utisak kvare
- Solidno se greje
- Ne radi tiho
- Nije mnogo štedljiva
Specifikacija
- Procesor: GF100, Engine 607MHz, Shader 1215MHz
- Memorija: 1280MB GDDR5 3348MHz/837MHz (Clock/Data rate), 320bit interfejs
- Hlađenje: aktivno
- Interfejs: PCI-E 2.0 x16
- Izlazi: 2x DVI, Mini-HDMI
- Dodatno: DirectX 11 podrška, CUDA
ASUS ENGTX470
O novoj Fermi arhitekturi se još uvek ne zna mnogo toga, ali osnovne stvari su ipak dostupne, procesor koji koristi GTX470 je napravljen u 40nm procesu, sa 4 Graphics Processing Cluster-a, 14 Streaming Multiprocessor-a, 448 CUDA Core-a, 56 jedinica za teksturu i 40 ROP jedinica. Procesor radi na 607MHz, Shader odnosno CUDA jezgra na 1215MHz, memorija koristi 320bitnu magistralu i radi efektivno na 3348MHz. Maksimalan Memory Bandwidth iznosi 34 GB/s, a Texture (Bilinear) Filtering Rate 133.9 GigaTexels/s. Specifikacija kaže da je TDP kartice 215W i koristi dva 6-pinska dodatna konektora za napajanje, uz preporuku da se ne ide ispod 550W za model napajanja ( i još konkretnije da 12V grana koja napaja grafiku ima minimum 38A). Kartica je inače opremljena sa 1280MB GDDR5 memorije, što je default-na vrednost, i po svemu sudeći, Asus model nije doživeo neke velike izmene sa dizajnerske tačke gledišta u odnosu na referentnu verziju kartice.
Kartica je dužine 9.5" ili oko 24cm i ne bi trebalo da ima problema sa instalacijom u prosečna kućišta. U pitanju je dual slot dizajn koji zauzima više mesta u kućištu ali istovremeno se dobija znatno efikasnije hlađenje koje topao vazduh izbacuje kroz zadnji deo kartice van kućišta. Primećujemo da na PCB-u sa zadnje strane kartice postoje dva otvora koja takođe služe da poboljšaju protok vazduha. Sistem hlađenja se inače sastoji od ventilatora standardnih dimenzija i nešto većeg aluminijumskog hladnjaka sa 5 bakarnih heat-pipe cevi. Ipak, činjenica jeste da se uprkos svemu ovome kartica vrlo lepo greje, proizvođač navodi gornju granicu od 105 stepeni, a ono što smo videli je da pod maksimumom opterećenja dostiže oko 90 stepeni, pa treba ipak dobro voditi računa oko hlađenja kućišta, pogotovo ako se ima u vidu neka SLI konfiguracija.
Najnovija NVIDIA kartica u ASUS verziji, model GTX470 je namenjen onima koji neće moći da se ispruže za GTX480 koji je najbrža ali i najskuplja kartica koja se može kupiti. Model sa testa je izuzetno brz, ali troši dosta energije i ume fino da se zagreje pa treba malo više pažnje obratiti na hlađenje. U svakom slučaju, ko gleda samo performanse, neće biti razočaran.