
Nova grafička kartica iz Asus-a koja predstavlja fabrički overklokovanu verziju modela GTX460. Proizvođač je izmenio sistem hlađenja, tako da se sada kartica vrlo malo greje, radi veoma tiho i postiže rezultate koji ugrožavaju poziciju modela GTX465.
Nije puno vremena prošlo od kada smo testirali Asus ENGTX 460 grafičku karticu, a već imamo priliku da vidimo i fabrički overklokovanu verziju koja bi trebala da i dodatno poboljša ionako sjajan utisak. Ova kartica se kandiduje za best buy model u srednjoj kategoriji, a sada po malo većoj ceni imamo i karticu koja će verovatno biti i superstar u svojoj klasi. Asus se lepo potrudio da napravi nešto specijalno, i ova kartica je dobar pokazatelj koliko je ova kompanija ozbiljna kada je reč o grafici i custom verzijama koje dosta odskaču od fabričkog dizajna. Kao što smo i videli, GTX460 je opasno blizu modelu GTX465, pa će ova fabrički overklokovana varijanta biti veoma interesantna onima koji traže najbržu karticu ovog ranga.
Ključne karakteristike
- Veoma kvalitetna izrada
- Napredan Custom dizajn
- DirectCU tehnologija hlađenja
- Fabrički overklokovan model
- Sjajne performanse
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
- Procesor: GF104 (Fermi), CPU 775MHz, Shader 1550MHz
- Memorija: 1GB GDDR5 1000MHz, 256bit interfejs
- Hlađenje: aktivno
- Interfejs: PCI-E 2.0 x16
- Izlazi: 2x DVI, Mini-HDMI
- Dodatno: DirectX 11 podrška, CUDA
Asus ENGTX460 TOP
Ova kartica se već i na prvi pogled dosta razlikuje od referentnog modela, nešto je većih dimenzija (9.8" ili 24.9cm) sa velikim oklopom plave boje i heat-pipe cevima koje vire sa gornje strane. I dalje je u pitanju dual-slot varijanta što garantuje dobro hlađenje ali i zauzima susedni slot u kućištu. Odmah vidimo da je default 75mm ventilator (sa standardne verzije ove kartice) zamenjen novim, 88mm modelom koji je tiši, ali pokreće veću količinu vazduha. Sistem za hlađenje je ceo dosta izmenjen, tako da aluminijumski hladnjak koji pokriva praktično celu površinu kartice radi u kombinaciji sa tri 8mm bakarneheat (poniklovane) heat-pipe cevi, a interesantna novina je što se koristi DirectCU tehnologija, odnosno heat-pipe cevi i GPU ostvaruju fizički kontakt, čime se dobija i bolji transfer toplote. Sa zadnje strane kartice imamo dva DVI video izlaza (za konfiguracije sa dva monitora), kao i jedan mini-HDMI 1.3 konektor koji prenosi i zvuk.
Kartica ima i SLI konektor (može se dodati još jedna ovakva), dok je konfiguracija sa tri kartice ostavljena za skuplje modele. Za napajanje su tu dva dodatna 6-pinska konektora, a potrošnja nije nešto mnogo veća od klasične GTX460, što je dobra vest. Kao što je poznato, ova kartica koristi GF104 GPU sa sedam Streaming Multiprocessor-a (jedan je zaključan), 336 CUDA jezgara, 56 jedinica za teksturu i 24 ROP-ova. Ono što je novina u odnosu na standardni model je to da je takt GPU-a podignut na 775MHz (Shader je 1550MHz), dok 1GB GDDR5 memorije radi na 1000Mhz, što je sasvim lepo povećanje u odnosu na 675MHz za GPU odnosno 900MHz za memoriju kod standardne GTX460. Uprkos ovim podacima, temperature koje smo zabeležili govore da je Asus uspeo da kreira stvarno vrlo efikasan sistem hlađenja pošto temperatura ne prelazi 60 stepeni ni pod punim opterećenjem.
Nova grafička kartica iz Asus-a koja predstavlja fabrički overklokovanu verziju modela GTX460. Proizvođač je izmenio sistem hlađenja, tako da se sada kartica vrlo malo greje, radi veoma tiho i postiže rezultate koji ugrožavaju poziciju modela GTX465.