
Novija revizija modela GT240 u kojoj je ASUS napravio neke manje izmene po pitanju dizajna i dodao 1GB GDDR5 memorije. Rezultat je nešto brža kartica od standardne GT240, što smo i očekivali, no konkurencija je prilično jaka i nije uopšte toliko lako dati preporuku. Ipak, odnos cene i performansi jeste dosta dobar.
Iako NVIDIA GT240 nije ništa novo pošto je na tržištu dostupan već neko duže vreme, na testu se našla nova revizija kompanije Asus koja između ostalog donosi drugačiji dizajn i GDDR5 memoriju, koja bi trebala da udahne malo života ovoj već prevaziđenoj kartici. Posle poslednje ATI ofanzive, dok se očekuje i komercijalno predstavljanje najnovije NVIDIA generacije, sigurno je da ne treba zapostaviti ono što se trenutno može pazariti za neke pristojne pare, a što će realno najvećem broju prosečnih korisnika sasvim korektno raditi posao. ASUS već duže vreme predstavlja vrlo respektabilno ime na polju grafičkih kartica, pa smo navikli da uvek ima razloga da se obrati pažnja kada se nešto novo pojavi sa ASUS logom. Ovoga puta, iako nije ništa revolucionarno, vredi pogledati ako ništa drugo koliko je ova verzija brža od prethodne, kao i to koliko nudi za uloženi novac.
Ključne karakteristike
- Efikasno hlađenje, dual slot dizajn
- Čak 1GB brze GDDR 5 memorije za bolje performanse
- Sitna unapređenja u izradi
Utisak kvare
- Kartica je već tehnološki prevaziđena
Specifikacija
- Procesor: GT 240 (40nm) na 550MHz
- Memorija: 1GB DDR5 na 3.4GHz (128bitna magistrala)
- Shader clock: 1.34 GHz
- Puna podrška za DirectX 10.1, PhysX, CUDA
- Podržava 16x full screen anti-aliasing
- D-Sub, DVI, HDMI
- HDCP podrška
- Interfejs: PCI-E 2.0
ASUS ENGT240
Kao što će oni pažljiviji sigurno uočiti, kartica je istih dimenzija kao model sa GDDR3 memorijom, stim što je PCB nešto tamnije nijanse plave boje. U ponudi postoji pored ove sa testa i verzija sa 512MB memorije koja je nešto jeftinija, dok su sve ostale karakteristike identične. Iako je realno mogla da se dizajnira i kao single slot varijanta, kartica koristi nešto veći (dakle sa manjim brojem RPM-a što znači i tiši) ventilator koji nema zaštitnu masku, dok je ispod njega poveći aluminijumski hladnjak koji pored procesora hladi i memorijske čipove. Da odmah ovde pomenemo i to da je ASUS izmenio socket oko procesora koji je sada takav da će se izbeći oštećenja prilikom instalacije sistema za hlađenje, mada ruku na srce, ne možemo da se setimo kada se to konkretno nekom i desilo na karticama koje imaju uobičajeno rešenje. Postoji još jedan novitet, a to je nešto bolja zaštita od strujnog udara u vidu osigurača, što opet ne predstavlja nešto bez čega se ne može, no opet čini razliku u odnosu na druge grafičke kartice na tržištu.
Kada se malo bolje zagleda, vidimo da na kartici nema dodatnog konektora za napajanje pošto se sva potrebna struja dobija preko PCIe konektora. Takođe, nema ni SLI konektora koje NVIDIA nije predvideo za ovaj model, što je šteta. Od video konektora sa zadnje strane postoje analogni D-Sub i digitalni DVI i HDMI, stim što ova kartica nema dodatni 2-pinski konektor za zvuk koji ide preko HDMI-a. Interesantno je da ventilator nema zaštitnu masku, ali se zato proizvođač potrudio da to bude ventilator koji je "dust-proof", mada je praksa pokazala da količina prašine koja se skupi zavisi jedino od vremena između čišćenja. Procesor je i dalje ostao na 550MHz, dok je instalirana GDDR5 memorija koja radi na efektivno 3.4GHz. Ovo bi trebalo da donese primetna ubrzanja u odnosu na GDDR3 verziju iste kartice, no opet, ne treba očekivati ništa toliko spektakularno.
Rezime
Ono što smo očekivali, to je i desilo, performanse su za korak ispred modela sa GDDR3 memorijom, ali i dalje u margini između 9600GT i 9800GT. Ova kartica bi trebala da košta ispod 100€, što svakako treba znati, a u tom svetlu i dalje ima sasvim dovoljno konkurenata da izbor neće biti ni malo lak. Ovaj model će biti interesantan onima koji neće igrati najnovije igre, već im treba novija grafička kartica zbog filmova i multimedije. Sa potrošnjom ispod 70W, ova kartica nije loš izbor ni za one kojima to predstavlja bitan podataka i koji traže komponente koje nisu previše bučne. Sve zajedno, kartica jeste dosta dobar izbor, ali teško može poneti titulu i najbolje ako se gleda odnos cena/performanse.
Conclusion
Just as we expected to, the performances are slightly better than model with GDDR3 memory but still somewhere between 9600GT and 9800GT models. The price of this card should be less than 100€ which is good to know but there are many competitive models so the choice will not be easy. This model will be very interesting to those who do not plan to play the hottest games but they need a card for movies and multimedia contents. With average consumption less than 70W, this card isn’t a bad choice for those people who care for information like that and those who are looking for a quiet components. Overall, this card is an excellent choice but it is not the best offer at the market regarding price/performance ratio.
Testirani proizvod je uzorak.
Test konfiguracija Procesor: Intel Core 2 Quad QX9650 3GHz 12MB
Hlađenje: Cooler Master GeminII, 2x12cm fans
Matična ploča: Asus Rampage Extreme X48
Memorija: 2x 2GB Kingston HyperX DDR3 1333MHz
Hard disk: Seagete Barracuda 7200.11 750GB SATA2 32MB
Napajanje: Cooler Master Real Power Pro 1000W
Optika: LG BluRay/HD-DVD GGC-H20L
Monitor: LG L245WPM-BN 24" 1920x1200px HDMI
Operativni sistem: Microsoft Vista Ultimate
ASUS ustupio: ASUS ENGT240
Novija revizija modela GT240 u kojoj je ASUS napravio neke manje izmene po pitanju dizajna i dodao 1GB GDDR5 memorije. Rezultat je nešto brža kartica od standardne GT240, što smo i očekivali, no konkurencija je prilično jaka i nije uopšte toliko lako dati preporuku. Ipak, odnos cene i performansi jeste dosta dobar.