
Asus-ov tenk sa vodenim hlađanjem. Ovo je grafička kartica sa nVidia 8800GTX procesorom i modulom za vodeno hlađenje.
Asus EN8800GTX AquaTank je pravi mostrum sa najmoćnijim (i u startu overklokovanim na 630 cpu/1030 memorija) nVidia 8800GTX procesorom i 768MB memorije, sa vodenim hlađenjem. Ovo je proizvod koji je namenjen veoma ograničenom broju korisnika koji su u mogućnosti da dodatno plate svaki frejm više koji ova kartica izvlači u odnosu na standardne 8800GTX kartice.
Ključne karakteristike
- Najmoćniji grafički procesor nVidia-e
- Ekstremne performanse
- Trenutno najbrža fabrički overklokovana grafička kartica
- Ceo sistem je već sastavljen, prava Plug and Play tehnologija
Utisak kvare
- Cena
- Creva za hlađenje su poduža, pa je instalacija u manjim kućištima problematična
- Glomaznost celog sistema
Specifikacija
Asus EN8800GTX AquaTank - Procesor: nVidia 8800GTX na 630MHz
- Memorija: 768MB DDR3 na 2060MHz
- Povezivanje: Dual DVI-I, HDTV-out, TV-out
- Interfejs: PCI-Express
- VGA Waterblock: 8mm debljine, podržava GPU sa potrošnjom do 120W, Bakar
- Hladnjak: Bakarne cevi i rebra
- Ventilator: brzina obrtaja 1500-3000 RPM, buka 35-40 dB, kontroler broja obrtaja
- Pumpa: 12V, brzina 72L/hr (3400 RPM), predviđen rad 40,000 sati
- Tečnost za hlađenje: anti korozivna, anti-friz, ne menja se 10.000 sati
Asus EN8800GTX AquaTank
Fabrički overklokovana grafička kartica sa 8800GTX procesorom, Thermaltake Tide Water modul za vodeno hlađenje i sve to upakovano u Asus-ovoj izvedbi je ono što čini AquaTank sistem. Uprkos trendu minimizacije, ovaj paket je sa dimenzijama dve poveće grafičke kartice sve samo ne mali.
Proizvođač preporučuje napajanje od 550W da bi ovo radilo kako treba, a mi imajući u vidu šta još može vlasnik ovog sistema da ima u svom kućištu mislimo da bi trebalo bar 700W (da ne pominjemo kombinaciju dva ovakva sistema u SLI modu). Grafička kartica zauzima jedan PCI-Express slot a modul za hlađenje bilo koji prazan PCI slot.
Modul za hlađenje je opremljen hladnjakom i cevima od čistog bakra od koga je i deo water bloka koji naleže na grafički procesor. Ceo sistem proizvodi buku od 35-40dB a postoji i prekidač kojim regulišete broj obrtaja ventilatora.
Asus tvrdi da je ovaj sistem 11% brži od klasične 8800GTX kartice što je samo po sebi fascinantno a i definitivno dokazano u praksi. Takođe, tvrdi se da je sistem za 12 stepeni hladniji od klasično hlađene kartice (maksimalna temperatura GPU-a ne prelazi 70 stepeni pod punim opterećenjem) što je i normalno uzevši u obzir koliko je ipak ozbiljan sistem upotrebljen za hlađenje.
Rezime
Ovo je grafička kartica za ekstremne igrače, one kojima znači bukvalno svaki frejm. Kako je u pitanju sample primerak, ne znamo koja je cena, ali sigurno nije mala, pa će samo određen broj ljudi moći da razmišlja o kupovini. Koliko god egzotično izgledalo (a verujte na reč, sa svim crevima i hladnjakom zaista i izgleda), vodeno hlađenje je već ne tako novo i dobro provereno rešenje, pa nema sumnji da je ovo prava stvar za sve one koji hoće bolje od najboljeg.
Kim Tec omogućio: Asus EN8800GTX AquaTank