Asus Eee Top ET1602

Novi model Eee serije Asus računara nosi ime Top ET1602 i predstavlja integrisanu desktop konfiguraciju koja donosi fantastičnu funkcionalnost zbog touch ekrana koji u ovom slučaju stvarno puno toga pruža. Kvalitet izrade je odličan, a performanse u rangu ostalih Atom konfiguracija koje smo do sada isprobali.

Najnoviji član sada već poznate Asus Eee porodice je i izuzetno atraktivan Eee Top model ET1602. Ovaj računar je all in on rešenje koje u minijaturnim dimenzijama nudi celokupnu konfiguraciju koja ima sve ono što prosečnom korisniku treba. Intel platforma sa Atom procesorom je nešto što smo već dosta puta imali priliku da isprobamo, pa tehnološki gledano novi Top model neće doneti ništa spektakularno novo, ali kombinacija funkcionalnosti i dizajna ovaj model čine zaista vrlo primamnjivom ponudom, pogotovo imajući u vidu cenu za koju očekujemo da bude veoma povoljna. Nije teško pronaći opravdanje odnosno dovoljno razloga da se Top nađe na stolu, pogotovo kod korisnika koji nemaju puno iskustva sa računarima, a treba im nešto jednostavno za svakodnevni rad, komunikaciju i zabavu. Po tom pitanju, Top ET1602 predstavlja zaista izuzetno atraktivan računar i postavlja se jedino pitanje gde su bili ovakvi računari do sada?

Ključne karakteristike

  • Izuzetan kvalitet izrade
  • Atraktivan dizajn, plavo LED osvetljenje
  • Veoma praktično postolje
  • Sjajan touch ekran
  • Fantastična tastatura
  • Performanse u rangu Atom modela koje smo već videli

Utisak kvare

  • Samo 1GB memorije

Specifikacija

Asus Eee Top ET1602 - Ekran: 15.6" Single Touch LCD (1366x768 piksela)

  • Procesor: Intel Atom N270 (1.6GHz/553Mhz FSB/512KB cache)
  • Memorija: 1GB DDR2 667 MHz
  • Čipset: 945GSE+ICH7
  • Hard disk: 160GB SATA 5400RPM
  • Grafička kartica: Integrisana Intel GMA 950
  • Dodatno: WiFi 802.11n, 4 u 1 čitač memorijskih kartica (SD/SDHC/MS/MS Pro), integrisana zvučna kartica. 1.3MP Web kamera
  • Konektori: 6x USB (4 pozadi, 2 sa strane), 3x 3.5mm audio pozadi (mic, headphones, surround), DVI, GLAN
  • Dimenzije: 410×335×48 mm
  • Težina: 4.3Kg
  • Operativni sistem: Microsoft Windows XP Home

Asus Eee Top ET1602

Svoju inspiraciju, dizajneri Top-a su sasvim sigurno pronašli u iMac modelima, što je samo još jedno priznanje u nizu Apple-u, ali i pokušaj da se uhvati priključak u trendu koji je aktuelan. Po našem mišljenju, varijacija na temu je uspela, kućište je napravljeno od kombinacije glossy bele (otisci prstiju ostaju, ali se praktično ne vide) sa prednje strane i providne plastike sa zadnje strane koja se spušta i ispod monitora igrajući ulogu dela postolja (na donjem delu postoji i gumena površina koja efikasno sprečava da računar klizi po stolu). Drugi deo postolja je prosto genijalan, metalni ram sa federom koji se sklapa kada ga težina računara ne drži na svom mestu. Kada se računar podigne sa podloge, ovaj mehanizam se sklapa u položaj gde je gornji deo sa gumiranom ručkom u poziciji za prenošenje. Vrlo zgodno, ali sa druge strane, svaki put kada se računar pomera, mehanizam se sklapa i moraće ponovo da se namesti tako da se dobije željeni nagib ekrana (koji inače iznosi između 28.5 i 82.5 stepeni). Celokupni utisak koji ostavlja Top ET1602 je da je je u pitanju veoma kvalitetno izrađen računar bez ikakvih kompromisa, što je dokaz da je Asus vrlo ozbiljno shvatio svoj zadatak.

Iznad ekrana se nalazi integrisana 1.3MP Web kamera sa mikrofonom (dakle nije potrebno misliti o zasebnom headset-u), a ispod su u masku ekrana smešteni po sredini dva zvučnika jačine po 4W (što je dosta jače od zvučnika koji se inače ugrađuju u slične računare), tasteri za podešavanje jačine osvetljenja ekrana i jačine zvuka sa leve strane (ispod kojih su WiFi i HDD statusni LED-ovi) i Power (Power LED je integrisan) i taster za trenutno gašenje ekrana kada potrošnja računara pada za čitavih 11W. Sa leve bočne strane, nalaze se otvor čitača memorijskih kartica (4-u-1) i dva dodatna USB porta, a mi samo dodajemo da bi bilo super da je ovde i konektor za slušalice. Zadnje strane krije i sve ostale konektore, LAN priključak (za gigabitni LAN), četiri USB porta, konektor za napajanje (u pakovanju se dobija adapter nalik na laptop modele), tri 3.5mm audio priključka za mikrofon, stereo i surround izlaz integrisane 5.1 (ako se koristi kao surround, konektor za mikrofon služi za bass/centralni kanal) i na kraju Kensington lock za zaključavanje računara. Primećujemo i plastični dodatak na metalnom ramu pozadi koji služi za provlačenje kablova i na taj način neće kablovi neuredno visiti sa strane.

Kada se uključi, vidimo da sa donje strane ekrana postoje sakrivene plave LED lampice koje osvetljavaju providnu plastiku podnožja. srećom, intenzitet osvetljenja se može podesiti ili skroz isključiti kome smeta. Na računar je instaliran dobar stari Windows XP u Home verziji (srećom nikome nije palo na pamet da eksperimentiše sa Vistom), sa nećim što se zove Easy Mode. O čemu se radi? Ekran je kao što su pažljiviji mogli da primete osetljiv na dodir, a Easy Mode je Asus aplikacija koja manje više sve bitne funkcije računara i programe raspoređuje u četiri taba, Communication (Skype, Email, Eee Memo), Fun (Eee Cinema, Eee Cam, Sound Recorder, Tutorial, Adventure Under the Sea, Eee Band, FreeCell, Soitaire, Spider Solitaire), Work (Documents, Spreadsheets, Draw, Presentation, Database, Calculator, WordPad, PDF Reader i File Manager) i Tools (Opera, Internet Explorer, SoftStylus, Eee Manager, SRS, Eee Splendid, Eee Screen Setting, Wireless Network Setup Wizard, Network Connections, Volume Control, Control Panel, Easy Update, AsusUpdate, Touch Utility). Naravno, raspored i dodavanje programa nije komplikovano, a ono što je najbolje je što Easy Mode radi u full screen režimu i nije teško doći do bilo čega i to korišćenjem prstiju. Za svaki slučaj, Asus u paketu isporučuje i fantastičnu tastaturu (manje više kopiju Mac tastature) i optičkog miša (sa plavim osvetljenjem sa donje strane), a ono što je interesantno je da je u tastaturi sakrivena stylus olovčica kojom funkcije poput crtanja i pisanja po ekranu dobijaju puno više smisla. Dodatno, na tastaturi se nalazi i dodatni USB port, a jedina zamerka ako se tako može reći je to što tastatura i miš nisu bežični, što bi bilo mnogo funkcionalnije.

Rezime

Konfiguracija je dobro poznata Intel platforma sa 945 čipsetom, Atom N270 procesorom na 1.6GHz, 1GB memorije, 160GB SATA hard diskom, integrisanom grafičkom Intel GMA950 grafikom i integrisanom 5.1 zvučnom karticom. Ono što se podrazumeva je gigabitni LAN i WiFi 802.11n za komunikaciju, i jedino što bi voleli je možda integrisani Bluetooth adapter. Ovakva konfiguracija radi jako lepo, dovoljno brzo za sve ono što prosečan korisnik koristi. Možda bi bilo lepo da je umesto 1GB stavljeno 2GB memorije, no to je ostavljeno za one koji imaju nešto zatevnije potrebe i koriste zahtevnije aplikacije. Bitna stvar je da računar radi izuzetno tiho (oko 26dBA u mirovanju) i praktično se ne čuje, a pri tome troši prilično malo energije. Sve zajedno, Eee Top ET1602 zaslužuje preporuku i pohvalu po pitanju dizajna, performansi i generalnog utiska koji ostavlja, preostaje samo da vidimo kako će se kretati cene na domaćem tržištu.

Conclusion

Configuration is well-known Intel platform with 945 chipset, Atom N270 1.6GHz processor, 1Gb memory, 160GB SATA hard disc, integrated Intel GMA950 graphic, and integrated 5.1 sound card. 1GB LAN and Wi-Fi 802.11n are responsible for communication and the only thing missing here is a Bluetooth adapter. This type of configuration works smoothly; it is fast enough for average users. 2GB memory would be better than 1GB but that would be better for those users who use applications that are more demanding. The most important thing is quiet work (around 26dBA in stand-by) it is almost inaudible and it is a low consumer. Overall, Eee Top ET1602 deserves all the praise regarding to design, performance, and general impressions. Only thing left to do is to see its price at the local market.

Testirani proizvod je uzorak

Asus ustupio: Asus Eee Top ET1602