
Najnoviji Asus netbook sa AMD platformom koja koristi APU iz Brazos generacije. Ovo znači da na jednom čipu imamo procesor, grafiku i NorthBridge, što dosta štedi energiju, ali donosi i prilično impresivne rezultate u netbook kategoriju. Konačno, Intel Atom dominacija ima prvu ozbiljnu prepreku.
Dobili smo priliku da isprobamo najnoviji netbook kompanije Asus koji dolazi sa najnovijim AMD Brazos APU-om, što bi trebalo konačno da donese pravu konkurenciju Intel Atom NVIDIA ION platformi koja je, bar do sada, suvereno vladala. Iako spada u netbook kategoriju, od ovog modela očekujemo dosta bolje rezultate od proseka i poenta upravo jeste u tome da se dobije ultra kompaktni računar dovoljno snažan da izađe na kraj i sa zahtevnijom multimedijom, a opet sa dobrom autonomijom. AMD je dosta kasnio za Intel-om, ali čini se da je to potpuno opravdano pošto imamo tehnologiju koja je spojila procesor, grafičku karticu i NorthBridge u jedan čip koji je proizvođač nazvao Accelerated Processing Unit ili APU. Procesor E350 je trenutno i najbrži AMD-ov model ove generacije, tako da možemo očekivati i vrhunske performanse, u ovoj kategoriji.
Ključne karakteristike
- Sjajne performanse
- Impresivno niska potrošnja
- Odlična autonomija
Utisak kvare
- Ekran je prilično uskih vertikalnih uglova gledanja
Specifikacija
- Ekran: 12.1" LED Backlight WSVGA (1366x768 piksela)
- Procesor: AMD Fusion APU E350 1.6GHz (dual core)
- Ram memorija: 4GB DDR3
- Čipset i grafika: AMD Radeon HD 6310
- Hard disk: 500GB SATA (Unlimited Asus WebStorage)
- Komunikacija: LAN, WiFi (802.11 b/g/n), Bluetooth 3.0
- Portovi: Headphone-out, Mic-in, 1x USB 2.0, 2x USB 3.0, D-Sub, LAN, HDMI
- Dimenzije: 294.6 x 200.7 x 22.7-35.6 mm
- Težina: 1.44 Kg
- Baterija: Li-polymer, 6-cell 56Wh
- Dodatno: 0.3MP Web kamera, čitač memorijskih kartica (MMC/SD/SDHC)
- Operativni sistem: Microsoft Windows 7 Home Premium 64b
Asus Eee PC 1215B
Ovaj netbook deli identičan dizajn sa serijom 1215, koju smo upoznali sa Intel/Ion modelima. U pitanju je Seashell varijanta gde su ivice kućišta zaobljene i pomalo podsećaju na morsku školjku. Dimenzije osnove su 294.6 x 200.7 mm, što odgovara 12" modelima koje smo i ranije viđali, sa maksimalnom debljinom od 35.6mm u zadnjem kraju. Težina iznosi ispod 1.5Kg, što je odlično i znači da je u pitanju ultra prenosni model koji neće mnogo opterećivati ni na dužim putovanjima. Kvalitet izrade je odličan, spolja je korišćena mat plastika u crnoj varijanti (dostupne su još i bela, crvena i glossy crna završnice), na kojoj neće ostajati otisci prstiju niti se skupljati prašina. Kada se otvori, možemo videti da je plastika oko tastature glossy, no neće se toliko prljati i svakako da je bolje da ne bude ceo laptop takav. Ekran je zato sa glossy finišom, što će zasmetati ako se koristi napolju, zbog malo veće refleksije svetla. Ekran je inače sa LED osvetljenjem, a iako je slika odlična, primetili smo i da su uglovi gledanja nešto manji, pogotovo vertikalni.
Tastatura zauzima sav raspoloživi prostor, naravno bez numeričkog dela sa desne strane, i u pitanju je Chicklet varijanta koju često viđamo kod Asus modela. Ovo znači da su tasteri zaobljenih ćoškova i ravne površine, dosta plitkog hoda i prilično tihi, sa prepoznatljivim razmakom između. Iako nekome može zvučati da nema puno razlike u odnosu na klasičnu tastaturu, ipak su Chiclet modeli daleko bolji odnosno udobniji za duže kucanje, i uvek dobijaju bolje ocene od standardnih modela. Touchpad je lepo vizuelno uklopljen u masku, sa dve hromirane vertikalne crte koje ga ograničavaju. Gladak je i dosta dobre osetljivosti, a ispod njega je su i Mouse tasteri koji su ispod maske iz jednog dela. Statusne diode su smeštene ispod tastature, sa desne strane, na samoj ivici netbook-a. Što se dodatnih tastera tiče, nema puno toga: Power taster sa statusnom diodom u desnom gornjem ćošku i WiFi i taster za menjanje Power profila u levom ćošku. Ekran je dosta tanak a poklopac lagan, tako da veoma lako otvara, mada je zbog čvrstih zglobova potrebno pridržati donji deo drugom rukom.
Nema puno izmena što se tiče rasporeda konektora i komponenti, tako da napred nema ničega ako ne računamo zvučnike koji su okrenuti na dole. Sa desne bočne strane su dva 3.5mm audio konektora za slušalice i mikrofon, dva USB 3.0 porta prepoznatljive plave boje, LAN port i Kensington Lock. Sa zadnje strane netbook-a nema ničega pošto prostor zauzima baterija, dok su sa leve bočne strane priključak za napajanje, analogni D-sub i HDMI video izlazi, USB 2.0 port, otvor za ventilaciju i slot čitača memorijskih kartica (podržani su MMC/SD/SDHC formati). Netbook je sa zadnje strane nešto veće visine, tako da tastatura stoji pod malim uglom nagiba u odnosu na podlogu, što ima pozitivan uticaj na ergonomiju u radu. Inače, ugrađena baterija je 6-ćelijski model od 5200mAh, što je dovoljno da izvuče preko 5h rada u prosečnim uslovima (sa uključenim WiFi-jem), a što je više nego dobar rezultat za 12" model. Što se tiče komunikacije, imamo Wireless 802.11b/g/n i Bluetoooth 3.0 adaptere na raspolaganju.
Rezime
Na kraju da prokomentarišemo i konfiguraciju koja se sastoji od E350 dual-core procesora koji radi na 1.6GHz, 4GB DDR3 memorije (otud i 64-bitna verzija operativnog sistema) i SATA hard diskom od 500GB. Grafička kartica je AMD Radeon HD 6310 i ona se nalazi integrisana sa procesorom na APU-u, a ono što će većinu sigurno zanimati jeste direktno poređenje sa Intel Atom i NVIDIA ION2 kombinacijom. Ono što možemo reći je da NVIDIA i dalje postiže nešto bolje rezultate u 3D performansama, no sveukupno AMD ipak beleži bolje performanse. Što se multimedije tiče, ovaj netbook će bez ikakvih problema prikazivati 1080p fajlove, što je možda i najbolji znak da će zadovoljiti i malo zahtevne korisnike koji do sada nisu mogli da među netbook modelima pronađu odgovarajući model. Ostaje da sačekamo i da ostali proizvođači predstave svoje modele netbook računara sa novom AMD platformom, ali po onome što smo videli, Intel konačno ima veoma nezgodnog konkurenta u ovoj kategoriji.
Conclusion
At the end let us say that configuration consists of E350 dual-core processor running at 1.6GHz, 4GB of DDR3 memory (hence the 64-bit system version) and 500GB SATA hard disk. AMD Radeon HD 6310 is responsible for graphics and it is integrated with the processor on the APU, and what will be the most interesting is the direct comparison with Intel Atom and NVIDIA ION2 combination. Nvidia still achieves better results in 3D performance, but AMD has overall better performance. As multimedia is concerned, this netbook will run 1080p files without problem, which is perhaps the best sign that demanding users who have not been able to find an appropriate model among the netbook models will be satisfied. It remains to wait other manufacturers to represent their netbooks models with the new AMD platform, but from what we have seen; Intel finally has a very strong competitor in this category.
Preporučena cena (uključujući PDV, maj 2011.): 495€
Asus ustupio: Asus Eee PC 1215B
zvanični sajt: asus.rs