Asus Eee PC 1015B

Najnoviji Eee PC model 1015B nam donosi AMD platformu i odličan C50 APU koji ima integrisanu AMD Radeon HD 6250 grafičku karticu koja daleko prevazilazi mogućnosti integrisanih Intel rešenja. Uprkos performansama, zadržava se niska potrošnja a samim tim i dobija odlična autonomija.

Asus Eee PC netbook računari su veoma poznati i prepoznatljivi na našem tržištu, jedan od razloga je i to što veoma brzo implementira najnovije tehnologije. Tako ovoga puta na testu imamo unapređeni model 1015 koji nam sada dolazi sa novom AMD platformom. U pitanju je Brazos APU, odnosno čip koji objedinjuje Northbridge, sam procesor i grafičku karticu u nešto što proizvođač naziva Accelerated Processing Unit ili APU. Novi Eee PC postoji u dve varijante, a do nas je došla ona snažnija sa dvojezgarnim C50 procesorom. Glavno je pitanje kako će nova AMD platforma da izađe na kraj sa Intel Atom varijantom koja već duže vreme dominira tržištom netbook računara.

Ključne karakteristike

  • Novi AMD C50 procesor
  • Odličan ekran
  • Seashell dizajn
  • Vrlo mala potrošnja

Utisak kvare

  • Ništa posebno

Specifikacija

  • Ekran: 10.1" LED Backlight WSVGA (1024x600)
  • Procesor: AMD Fusion APU C50 1.0GHz (dual core)
  • Ram memorija: 2GB DDR3
  • Čipset i grafika: AMD Radeon HD 6250
  • Hard disk: 320GB SATA (Unlimited Asus WebStorage)
  • Komunikacija: LAN, WiFi (802.11 b/g/n), Bluetooth 3.0
  • Portovi: Headphone-out, Mic-in, 2x USB 2.0 1x USB 3.0, D-Sub, LAN, HDMI
  • Dimenzije: 262 x 178 x 23.6 ~36.4 mm
  • Težina: 1.3 Kg
  • Baterija: Li-polymer, 6-cell 56Wh
  • Dodatno: 0.3MP Web kamera, čitač memorijskih kartica (MMC/SD/SDHC)
  • Operativni sistem: Microsoft Windows 7 Starter

Asus Eee PC 1015B

Kao jedan od modela iz Seashell serije, ovaj netbook je prepoznatljivog dizajna koji asocira na školjku, sa ivicama koje se napred stanjuju. Model koji je bio kod nas je crne mat boje, a postoji još u plavoj mat i crvenoj, crnoj i beloj glossy varijanti. Uprkos ovome, moramo reći da ovakav netbook verovatno neće privući mnogo pogleda, ali sa druge strane, mat finiš je daleko zahvalniji za održavanje pošto ne skuplja otiske prstiju i prašinu. Ipak, ostaje utisak da je kvalitet same plastike mogao biti i bolji pošto nam deluje malo tanko i ne na nivou onoga na šta smo navikli kada je Asus u pitanju. Ipak, činjenica je da je ovo ipak netbook veoma povoljne cene, pa je i kvalitet izrade time uslovljen. Dimenzije osnove su 262 x 178 mm a maksimalna debljina pozadi je nešto veća od 3.5cm. Sa instaliranom 6-ćelijskom baterijom, ovaj model teži oko 1.3Kg, što je sasvim dovoljno da i dalje može da se nazove ultra prenosnim modelom.

Ekran je dijagonale 10.1" sa rezolucijom od 1024x600 piksela i sa pozadinskim LED osvetljenjem, i to je isti ekran koji smo videli i na prethodnim 1015 modelima, dakle nikakvih iznenađenja nema u tom domenu. Dosta dobra slika nešto užih uglova gledanja, sa mat finišom ekrana je sasvim dovoljno za svakodnevnu upotrebu bez nalaženja neke posebne mane. Primećujemo da se poklopac, zbog konstrukcije laptopa, ne može otvoriti više od nekih 15ak stepeni u odnosu na vertikalu. Iznad ekrana se nalazi integrisana Web kamera dosta niske rezolucije od 0.3MP, i pravo čudo je da se proizvođač nije odlučio za neki model od 1.3MP ili čak 2.0MP. Tastatura je napravljena tako da maksimalno koristi raspoloživi prostor, ali to znači da nema numeričkog dela pošto je ipak u pitanju 10.1" model. I dalje imamo Chiclet verziju tastera, sa tasterima koji su plitki, kvadratne osnove i dosta tihi, a kako se do sada ispostavilo, ovakve tastature su veoma udobne za korišćenje. Touchpad je prostran, mat površine i vrlo dobre osetljivosti, a poseban plus je podrška za Multi-Touch gestove.

Raspored komponenti i konektora je odličan, pa tako napred imamo samo zvučnike i otvore za hlađenje (sa donje strane), sa desne strane čitač memorijskih kartica, dva 3.5mm audio konektora, USB 2.0 i USB 3.0 portove, Kensington Lock i LAN port. Pozadi nema ničega pošto najveći deo zauzima baterija, dok su sa leve bočne strane konektor za napajanje, dodatni USB 2.0 port, HDMI i D-Sub video izlazi, kao i jedan poveći otvor za ventilaciju. AMD C50 procesor radi na 1GHz, ima 2 jezgra i 2 thread-a, kao i 1MB L2 keš memorije. Ono što je međutim daleko bitnije jeste da sadrži i Radeon HD 6250 GPU grafičku karticu (UVD3 video decoder, Shader v5.0 i DirectX v11) koja je daleko bolja od bilo koje Intel integrisane varijante. Poređenje sa ION i ION2 modelima tek sledi, a ono što znamo je da je ovakva kombinacija dovoljna za Full HD reprodukciju bez štucanja, ali i da sam C50 nije brži od najbržih Atom modela. Dodatno, na raspolaganju su 2GB DDR3 memorije, SATA hard diska od 320GB, WiFi 802.11b/g/n i Bluetooth 3.0 adapteri.

Rezime

Pošto znamo da C50 ima TDP od impresivnih 9W, mogu se očekivati veoma lepi rezultati za autonomiju netbook-a, i to iznosi do oko 8h prosečne upotrebe, što znači da se može izgurati i ceo radni dan bez priklljučenja na izvor napajanja. Ovo je odlična vest i samo potvrđuje da je AMD platforma odlično dorasla Intel Atom varijantama i da konačno imamo alternativno rešenje koje će doneti i veću konkurenciju sa samim tim i nešto niže cene. Očekujemo da vrlo uskoro dobijemo na test i druge modele sa AMD procesorima, da bi slika bila kompletna.

Conclusion

Since we know C50 has impressive 9W TDP, one can expect a very nice results for netbook autonomy, up to 8 hours of average use, which means it can provide the whole working day without plugging in to a power source. This is great news and confirms that AMD platform perfectly lives up to Intel Atom variants and we finally have an alternative solution that will bring more competition and hence the slightly lower prices. We expect very soon to test other models with AMD processors too to make the picture complete.

Testirani proizvod je uzorak.

Asus ustupio: Asus Eee PC 1015B
zvanični sajt: asus.rs