Asus Eee Pad Slider

Asus je konačno predstavio najnoviji Android tablet sa Honeycomb verzijom ovog operativnog sistema. Radi se o vrlo inovativnom konceptu, tabletu sa ugrađenom fizičkom tastaturom. Iako su ovim narušene kompaktne dimenzije i težina tableta, čini se da je mnogo više dobijeno. Sjajne performanse i fantastičan ekran su ono što izdvaja ovaj tablet od konkurencije.

Paralelno sa predstavljanjem, sada već jako dobro poznatog, Transformer tableta, kompanija Asus je najavila i Eee Pad Slider, koji se sticajem okolnosti tek od skoro može videti u prodaji. Za razliku od Transformera koji je doneo fantastičnu eksternu tastaturu koja efektivno pretvara tablet u netbook računar, odnosno nešto na čemu se može bez problema i ozbiljno raditi, Slider ima integrisanu fizičku tastaturu, koja se izvlači ispod ekrana, što predstavlja za sada jedinstveni dizajn kada su Android tableti u pitanju. Ono što je bitno je se koristi poznata Tegra 2 konfiguracija, koja i dalje čini vrh ponude u ovom segmentu, pa iako znamo da postoje najave i za sledeću generaciju ove platforme, ipak će Slider u trenutku pojavljivanja biti top model, zajedno sa Transformerom i par drugih modela.

Ključne karakteristike

  • Fantastičan Multi-touch ekran sa IPS panelom
  • Veoma dobra konfiguracija bazirana na Tegra 2 čipu
  • Sjajne performanse

Utisak kvare

  • Nešto veće dimenzije zbog tastature

Specifikacija

  • Procesor: NVIDIA Tegra 2, 1GHz, Multi-touch, kapacitivni
  • Memorija: 1GB, 32GB (Interno) + MicroSD kartice do 32GB
  • Ekran: 10.1" WXGA (1280x800 piksela)
  • Konekcije: 3.5mm izlaz za slušalice i mikrofon, 1x mini-HDMI, MicroSD slot, 1x USB, priključak za napajanje
  • Senzori: G-Sensor, Light Sensor, Gyroscope, E-Compass, GPS
  • Dimenzije: 273x180.3x17.3 mm
  • Težina: 960g
  • Baterija: 25WH Li-Polymer
  • Kamera: napred 1.2MP, pozadi 5MP sa autofokusom
  • Wireless: 802.11b/g/n, Bluetooth 2.1+EDR
  • Operativni sistem: Android 3.1 Honeycomb

Asus Eee Pad Slider

Kada je sklopljen, Eee Pad Slider je dimenzija 273x180.3x17.3 mm, što ga uz težinu od 960g svrstava u super tešku kategoriju aktuelnih tablet uređaja. Naravno, glavni krivac za ovo je ugrađena tastatura, tako da ne možemo to uzeti kao neku veliku manu, no činjenica je da ukoliko neko traži što tanji tablet, Slider sigurno neće zadovoljiti kriterijum. Kvalitet izrade je odličan, kućište čvrsto i nigde nema krckanja ni mrdanja, iako postoji slide mehanizam između ekrana koji je sa gornje strane i tastature koja je dole. Ekran je dijagonale 10.1" i sa nešto debljim okvirom, a preko cele prednje strane je postavljeno poznato Gorilla Glass staklo koje znači da neće biti tako lako oštetiti odnosno ogrebati ekran. Ipak, proizvođač je u pakovanje uključio i veoma kvalitetnu i atraktivnu futrolu za nošenje, napravljenu od prevrnute kože. Generalno, imamo utisak da se radi o veoma kvalitetnom uređaju koji je nešto gabaritniji od prosečnih 10.1" tableta i koji neće baš biti moguće koristiti jednom rukom.

Prva stvar koju smo uradili je naravno otkrivanje tastature. Ekran treba uhvatiti sa obe strane i pomeriti na gore, što otkriva sjajnu QWERTY tastaturu. Odmah da kažemo da ova tastatura nije velika kao na netbook modelima, no pošto je u pitanju Chiclet varijanta, kucanje je dosta olakšano i nije potrebno mnogo navikavanja. Kvalitetom tastature i tastera smo bili oduševljeni, pošto je proizvođač nije postavio radi ukrasa, već se radi o prilično robustnoj tastaturi koja bi trebala da posluži kao rešenje za one koji bi svoj tablet da koriste i za neki ozbiljniji rad, a kucanje na (dobroj) fizičkoj tastaturi ne može ni da se poredi sa unosom podataka na, čak ni najboljim, touch ekranima. Dosta nam se dopalo što mehanizam deluje veoma postojano, čvrsto i nema šetanja mi za milimetar, što nije tako retka pojava kod slide mehanizama na telefonima. Ekran dijagonale 10.1" je priča za sebe, i mnogima će samo i letimičan pogled na njega biti sasvim dovoljan da se odluče u kupovini. U pitanju je IPS panel sa belim LED pozadinskim osvetljenjem, što izgleda najblaže rečeno sjajno. Slika je veoma kvalitetna, jarkih i jakih boja. Iako će u većini scenarija biti odlično čitljiv, primetili smo da zbog refleksije po jačem dnevnom svetlu i neće puno nikoga oduševiti.

Sa bočnih strana tableta nalazimo USB port i 3.5mm konektor za slušalice (sa desne strane) i slot za MicroSD memorijske kartice, Power taster i Volume rocker, kao i poseban taster za resetovanje tableta. Na kraju, pozadi imamo HDMI priključak za video izlaz i poseban konektor za punjač i povezivanje sa računarom (kabl se kao i adapter za punjenje baterije dobija u pakovanju). Interesantno je da se na USB konektor može priključiti dosta toga, kako eksterni diskovi tako i druge periferije kao što su miš, gamepad, pa čak i foto aparat. Pošto je instalirana 3.1 veerzija Android operativnog sistema, odnosno popularni Honeycomb (proizvođač je potvrdio da će biti dostupan i upgrade na 3.2 verziju). Interfejs nije menjan, i Asus se ograničio na par Widget-a što smatramo odličnim potezom pošto Honeycomb u svojoj default verziji već i izgleda veoma interesantno i atraktivno. Ekran podržava Multi-touch, što radi sjajno, vrlo brzo i praktično deluje savršeno u interakciji. Ono što se ne vidi na prvi pogled su dve ugrađene kamere, jedna rezolucije 1.2MP napred i jedna od 5MP pozadi. Ovaj model dolazi sa ugrađenim WiFi i Bluetooth adapterima, dok se očekuje i verzija sa 3G adapterom. Na kraju, ovaj tablet ima čak i stereo zvučnike koji su smešteni sa zadnje strane ekrana (i neće se lepo čuti kada je tablet zatvoren), no generalno pružaju dosta dobar stereo zvuk.

Rezime

U praksi, Asus Eee Pad Slider se pokazao sjajno. Jednostavno, kombinacija Tegra 2 platforme, Honeycomb verzije OS-a i fantastičnog ekrana nema zamerke, sve radi brzo i fluidno, bez ikakvog seckanja niti čekanja da se nešto otvori. Igre dobijaju potpuno novu dimenziju, posebno one pravljene za Tegra tablete. Iako i dalje ostaje konstatacija sa početka da je ovaj tablet nešto kabastiji i teži (da bi se mogao sasvim udobno koristiti jednom rukom recimo), sve ostalo što smo videli zaslužuje samo pohvale i najviše ocene. Ukoliko je unos teksta, odnosno kucanje jedna od bitnijih stvari, jasno je da će tableti sa fizičkim tastaturama biti na prvom mestu kada se bude biralo, a trenutno su to dva modela, Transformer koji ima odvojenu fizičku tastaturu i Slider koji ima integrisanu tastaturu. Na kraju, da kažemo i to da ugrađena baterija izdržava oko 5h intenzivnog korišćenja, odnosno oko 10h prosečne upotrebe, što ne zvuči toliko impresivno, ali nije ni toliko manje u odnosu na konkurenciju.

Conclusion

The fact that maker opt for TN panel isn’t so surprising, fortunately, this is really a very good quality version that covers the sRGB color range, which in combination with white LED backlighting provides real impressive results. What we especially liked is that after the first turning on virtually there is nothing particular for setting, a great quality picture beyond reproach welcomes us. The eventual adjustment will mean correction of backlight, and if is too dark it could be annoying. Although this is not monitor intended for professionals, display quality is really excellent, even at viewing angles that TN monitors are not specifically known. In addition, there is MagicAngle option where you can fine-tune the contrast to negate the effect that occurs when display is viewed at an angle larger or smaller, vertically. Since the price is not affordable (expected price is over 800€), this monitor will unfortunately be out of reach of average users who for this price usually search for the whole configuration with a monitor, but the fact is that such an exclusive model still is always expensive. For those looking for something special, this monitor is a great choice as consumers will be delighted with the various features, great picture, and generally impressive design.

Preporučena cena (uključujući PDV, avgust 2011.): 500€

Asus ustupio: Asus Eee Pad Slider
zvanični sajt: asus.rs