Asus EAH6870

Najnovija AMD grafička kartica u Asus varijanti dolazi sa referentnim dizajnom ali i fabrički podignutim taktom procesora na 915MHz. Ova grafika će biti interesantna onima koji traže novu DirectX 11 karticu i imaju ograničen budžet, pošto će za uloženi novac dobiti sjajne performanse.

Odmah posle predstavljanja nove generacije AMD Radeon GPU-a, imali smo priliku da testiramo već dve HD 6850 kartice, a red je i na snažniji model, HD 6870. Prva je pristigla kartica iz Asus-a, a iako to nije baš uobičajeno, prva kartica je u suštini fabrički overklokovana verzija, iako je u pitanju referentni model. AMD je napravio malu promenu što se tiče nomenklature, tako da 6870 nije u pravom smislu reči naslednik modela 5870, već je slobodno možemo reći to zamena koja predstavlja optimizaciju i izmene koje održavaju iste performanse uz smanjenje cene i potrošnje. Ukratko, za one koji već imaju HD 5870, ova kartica sasvim sigurno neće biti toliko interesantna, no ima dosta onih koji tek sada prelaze na DirectX 11 grafiku, kojima će kartica ovakvih performansi i cene biti veoma privlačna.

Ključne karakteristike

  • Odlične performanse
  • Smanjena potrošnja u odnosu na HD 5870
  • Očekujemo vrlo povoljnu cenu

Utisak kvare

  • Ništa posebno

Specifikacija

  • Procesor: 915 MHz
  • Memorija: 1GB GDDR5 na 4.2GHz
  • Hlađenje: aktivno
  • Interfejs: PCI-E 2.0 x16
  • Izlazi: 2x DVI, HDMI, 2x Mini DisplayPort
  • Dodatno: DirectX 11 podrška, Accelerated Parallel Processing, CrossFireX, HD3D Technology, HDMI 1.4a, Enhanced Unified Video Decoder 3D

Asus EAH6870

Ono što je poznato je da je predviđeno da se HD 5800 serija grafike grana u tri smera u budućnosti, a to su Antilles, Cayman i Barts jezgra. Iako se možda iz oznaka ne bi moglo lako pogoditi, Barts jezgra na kojima su bazirane dva nova modela 6850 i 6870 su na dnu lestvice po svojim performansama, i tek nas očekuju kartice koje će biti po performansama pravi naslednici. Samo Barts jezgro postoji u dve verzije, XT (6870) i Pro (6850), a razlike se svode na takt procesora i broj aktivnih Stream procesora. Tako ih nova 6870 grafika ima ukupno 1120 na raspolaganju, uz 56 teksturnih jedinica, 32 ROP-a, što je inače na papiru bar čak i nešto slabije od modela HD 5870. Ono što se ne vidi je da je TDP kartice 151W pod punim opterećenjem i svega 19W u mirovanju, što je zaista impresivno.

Na prvi pogled vidimo da je ovo referentni model kartice, sa Asus logom u samom ćošku, i vidimo odmah razliku u odnosu na prethodne Radeon modele. Naime, celu gornju stranu kartice pokriva tanka aluminijumska ploča, što bi po rečima proizvođača trebalo da snizi površinsku temperaturu kartice za čak 14 stepeni. Ova kartica sa 9.5" dužine ne spada u najveće, tako da ne bi trebalo da bude problema oko instalacije u bilo koje standardno kućište. Ventilator je postavljen sa zadnje strane kartice, tako da se najveći deo toplog vazduha izbacuje van kućišta, što je odlika svih dual slot kartica. Za napajanje, postoje dva dodatna 6-pinska konektora, i potrošnja energije je smanjena u odnosu na prethodne modele (u odnosu na 5870 čak i do 40W). Što se video izlaza tiče, vidimo da pored dva DVI konektora imamo i jedan HDMI ali i dva mini DisplayPort-a, što dozvoljava povezivanje do tri monitora za Eyefinity setup.

Najnovija AMD grafička kartica u Asus varijanti dolazi sa referentnim dizajnom ali i fabrički podignutim taktom procesora na 915MHz. Ova grafika će biti interesantna onima koji traže novu DirectX 11 karticu i imaju ograničen budžet, pošto će za uloženi novac dobiti sjajne performanse.