
Prva komercijalna Radeon 5670 grafička kartica je pristigla na test. Radi se o Asus verziji sa 1GB RAM-a koja donosi nešto izmenjeni dizajn u odnosu na referentni i veoma slične performanse. Ova kartica će sigurno biti među najprodavanijim pošto puno toga pruža za uloženi novac. Nadamo se samo da će i biti dostupna pošto je to najveći problem sa novim AMD modelima.
Dok još uvek čekamo NVIDIA odgovor na ATI grafičke kartice DirectX 11 generacije, ATI je predstavio gotovo sve modele (za koji dan nas očekuje još jedna premijera u low end segmentu). Tako smo se pre kratkog vremena upoznali sa modelom 5670 koji će, po svemu sudeći, biti jedan od best buy izbora u srednjem segementu, a Asus se potrudio da već izbaci na tržište i svoju verziju ove kartice. Srećom, nije u pitanju referentni dizajn sa nalepnicom proizvođača, već je to redizajnirana kartica koja dolazi sa 1GB memorije, i za koju verujemo da će lako obezbediti svoju poziciju na tržištu. Iako cena još uvek nije formirana, za očekivati je da ona bude u granicama od stotinak evra (mi navijamo da to bude ispod ove granice) za verziju sa 512MB RAM-a, pošto je za taj novac stvarno teško pronaći karticu koja pruža više.
Ključne karakteristike
- Jedna od prvih komercijalnih verzija 5670 kartice kod nas
- 1GB DDR5 memorije
- Dust-proof ventilator
- Odlične performanse u rangu referentnog modela
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
- Procesor: 775 MHz
- Memorija: 1GB GDDR5 na 1GHz
- Hlađenje: aktivno
- Interfejs: PCI-E 2.0 x16
- Izlazi: DVI, Display Port, HDMI
- Dodatno: DirectX 11 podrška, ATI Eyefinity, ATI Stream, UVD 2, CrossFireX
Asus EAH5670
Ova kartica koristi dobro poznati procesor kodnog imena Redwood (poznat iz serija 57xx Juniper i 58xx Cypress kartica), i bitno je odmah reći da su sve DirectX11 opcije i dalje podržane, odnosno da time što je niža kategorija kupci neće ništa izgubiti osim sirove snage kartice odnosno broja FPS-ova u igrama. Procesor je napravljen u 40nm procesu i ima 400 Stream procesora (primera radi, 5750 ih ima 720), 20 teksturnih jedinica (36 kod modela 5750) i 8 ROP-ova (16 kod 5750 kartice). Takt procesora je 775MHz a memorija radi na 1GHz, odnosno efektivno na 4GHz, dok je magistrala 128bitna. Gledajući ovo, možemo i lako pretpostaviti kakve performanse treba očekivati u odnosu na model 5750, stim što ne treba zaboraviti ni da je ovde izostao dodatni konektor za napajanje, pa je potrošnja svega 61W pod punim opterećenjem, odnosno sjajnih 14W u mirovanju.
Sama kartica je kompaktnih dimenzija, pogotovo što smo u poslednje vreme navikli na full size grdosije, single slot dizajna i nešto drugačijeg izgleda u odnosu na referentnu verziju. Asus je izmenio sistem hlađenja i postavio novi Dust-proof ventilator za koji tvrdi da ima do 25% duži životni vek, kao i dvostruki sistem Over-current zaštite od nepravilnosti u napajanju strujom. Oko procesora je postavljen ram koji olakšava montažu hladnjaka (u slučaju da neko poželi da instalira neko drugo rešenje) i eliminiše rizik od oštećenja procesora. Po onome što smo videli, kombinacija aluminijumskog hladnjaka velike površine i velikog ventilatora je vrlo efikasno rešenje koje osim što odlično hladi, radi i veoma tiho i predstavlja odličan balans između ova dva parametra. Na sebi, kartica ima CrossFire priključke ukoliko neko bude hteo da poveća snagu grafičkog podsistema. Što se video izlaza tiče, tu nema ničega novog i dostupni su analogni D-Sub i digitalni DVI i HDMI konektori koji će biti vrlo interesantni zbog nove Eyefinity tehnologije koja omogućava Quad-Display konfiguraciju sa četiri monitora (što će biti dostupno novom revizijom drajvera, za sada je moguće paralelno povezati tri ekrana).
Rezime
Kao zaključak, možemo samo ponoviti ono što je već rečeno kod testa 5670 sample kartice iz AMD-a, ako gledamo samo performanse, jasno je da ova kartica nije šampion brzine, no rezultati se ne mogu gledati izolovano, već samo u kombinaciji sa drugim faktorima. Cena i kategorija kojoj kartica pripada govori da se po veoma dobroj ceni može dobiti kartica poslednje generacije, sa u suštini odličnim performansama (koje isključuju igranje novih naslova u Full HD rezoluciji) i koja će biti odličan izbor za one kojima su gledanje filmova i multimedija najbitniji. Zbog svega ovoga, Asus EAH5670 zaslužuje preporuku kao jedna od kandidata za best buy kategoriju.
Na narednim stranicama možete pogledati kako se kartica ponaša u ostalim testovima.
Conclusion
The only thing left is to repeat things already said in review of AMD 5670 card. If we are talking only about performances, it is very clear this card isn’t the fastest one but we cannot perceive isolated results but only in combination with other factors. Belonging category and price tells us we can find good next generation card for small amount of money providing great performances (excluding playing of the hottest full HD resolution games). This card will be perfect for movies and multimedia fans. Asus EAH5670 definitely deserve all the praise as one of the candidate for best buy category.
On the following pages, you can see performances of this card at other tests.
Testirani proizvod je uzorak.
Test konfiguracija Procesor: Intel Core 2 Quad QX9650 3GHz 12MB
Hlađenje: Cooler Master GeminII, 2x12cm fans
Matična ploča: Asus Rampage Extreme X48
Memorija: 2x 2GB Kingston HyperX DDR3 1333MHz
Hard disk: Seagete Barracuda 7200.11 750GB SATA2 32MB
Napajanje: Cooler Master Real Power Pro 1000W
Optika: LG BluRay/HD-DVD GGC-H20L
Monitor: LG L245WPM-BN 24" 1920x1200px HDMI
Operativni sistem: Microsoft Vista Ultimate
Asus ustupio: Asus EAH5670
Prva komercijalna Radeon 5670 grafička kartica je pristigla na test. Radi se o Asus verziji sa 1GB RAM-a koja donosi nešto izmenjeni dizajn u odnosu na referentni i veoma slične performanse. Ova kartica će sigurno biti među najprodavanijim pošto puno toga pruža za uloženi novac. Nadamo se samo da će i biti dostupna pošto je to najveći problem sa novim AMD modelima.