
Nova AMD kartica iz Asus-a je napravljena po referentnom modelu, dual slot dizajna i odličnih performansi. Procesor RV790 je unapređena verzija poznatog RV770 koji se nalazi u 4870 karticama, a iako ne donosi ništa specijalno novo, performanse su dovoljno bolje da ne verujemo da će se iko mnogo razmišljati
Imamo priliku da provučemo kroz testove još jednu novu 4890 grafičku karticu kompanije AMD, ovoga puta sa Asus potpisom. Na žalost, nije u pitanju neka od custom verzija fabrički overklokovana ili sa nekim posebnim sistemom hlađenja, što je Asus-ova specijalnost, već regularna referentna 4890 sa Asus nalepnicom na hladnjaku i velikim opakim vitezom (koji verovatno treba da zastraši kupce da kupe ovu karticu). U ovom trenutku, 4890 je najbrža grafička kartica kompanije AMD, a procesor RV790 koji je njeno srce nije previše odmakao od svog prethodnika odnosno ne predstavlja puno toga novog (ne računajući brži takt), no za one koji jure frame rate, svaki izgovor je dovoljno dobar da pazare najnoviju grafiku i tako dobiju malo bolje performanse u igrama.
Ključne karakteristike
- Referentni dizajn
- Vrlo tih rad
- Kartica se jako malo greje
- Odlične performanse
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
Asus EAH4890 - Procesor:RV790 koji radi na 850 MHz
- Memorija: 1GB GDDR5 koja radi na 1.95GHz
- Hlađenje: aktivno
- Interfejs: PCI-E 2.0 x16
- Izlazi: 2x DVI, TV out
- Dodatno: DirectX 10.1 podrška, UVD 2, CrossFireX
Asus EAH4890
Najveći broj stvari iz specifikacije RV770 procesora koji se nalazi u 4870 karticama je ostao nepromenjen, mislimo pri tome na broj ROP i jedinica teksture, kao i 256bitni memorijski interfejs, što čini i veliki deo onoga što direktno utiče na performanse. Broj tranzistora je takođe ostao isti, 956 miliona, a ono što nam je posebno zanimljivo je da je deklarisana potrošnja kartice porasla čak na 190W sa 160w koliko je bilo u slučaju 4870 modela, no da stvar bude još zanimljivija, u idle režimu, potrošnja novog modela je manja i iznosi "svega" 60W u poređenju sa 90W kod prethodnika. Takt RV790 procesora je 850MHz (celih 100MHz više od RV770) a 1GB DDR5 memorije radi na 1.95GHz (1.8GHz kod 4870 kartice).
Kako je standardnog, referentnog dizajna, kartica izgleda prilično prepoznatljivo: crvena boja PCB-a i veliki plastični, takođe crveni poklopac hladnjaka. Dolazi u dual slot varijanti i pune je dužine, što znači da treba dobro voditi računa o veličini kućišta. Kao što je i očekivano, pozadi su dva DVI i jedan TV Out konektor, a u pakovanju se dobijaju svi potrebni adapteri, DVI na D-Sub i HDMI, te za S-Video i komponentno povezivanje. U pakovanju je tu naravno i CrossFire konektor pošto se više ovakvih kartica može spojiti za slučaj da su potrebne još bolje performanse. Za napajanje, kartica ima dva dodatna 6-pinska konektora, a iako procesor radi na dosta visokom taktu, ventilator se osim prilikom paljenja računara praktično i ne čuje a kartica i ne greje mnogo.
Rezime
Asus verzija 4890 kartice se odlično pokazala, a ono što će većinu interesovati je to da je kartica veoma raspoložena za overklok, čime se razlika u odnosu na 4870 i dodatno povećava, a 4890 sa pravom nosi epitet najbrže single GPU AMD kartice. Asus je u prvom trenutku napravio referentnu verziju inače odličnog modela, a mi sa nestrpljenjem očekujemo da se proizvođači razmašu i predstave fabrički overklokovane i custom verzije koje će sigurno doneti i nešto novo kao i bolje performanse. Iako je daleko od toga da NVIDIA nema odgovor na 4890 (kao uostalom i na bilo šta što AMD napravi), ipak verujemo da će cena učiniti svoje, a kako se očekuje da 4890 bude ponuđen kupcima po veoma dobroj ceni, nema puno toga da se doda osim toga da AMD ima ovoga puta pravu kartu u rukama.
Na narednim stranicama možete pogledati kako se kartica ponaša u ostalim testovima.
Conclusion
Asus version of 4890 card proved to be very good and the most of the users will be interested that this card is suitable for overclocking, which will increase the difference between 4870 and 4890 is the fastest single GPU AMD card. At the start, Asus made referent version of a great model and we are eager to see other retailers to show their fabric overclocked and custom versions that will bring something new and better performances too. Although it is certain nVidia has no answer to 4890 (like in any case when it’s about AMD products) we still do believe price is going to be a decisive factor. Bearing in mind the fact that 4890 will have high price, there isn’t much to say except that AMD has the trump card in its hands./On the following pages, you can see performances this card in other tests.
Testirani proizvod je uzorak.
Test konfiguracija Procesor: Intel Core 2 Quad QX9650 3GHz 12MB
Hlađenje: Cooler Master GeminII, 2x12cm fans
Matična ploča: Asus Rampage Extreme X48
Memorija: 2x 2GB Kingston HyperX DDR3 1333MHz
Hard disk: Seagete Barracuda 7200.11 750GB SATA2 32MB
Napajanje: Cooler Master Real Power Pro 1000W
Optika: LG BluRay/HD-DVD GGC-H20L
Monitor: LG L245WPM-BN 24" 1920x1200px HDMI
Operativni sistem: Microsoft Vista Ultimate
KimTec ustupio: Asus EAH4890
Prodaja kroz mrežu dilera: spisak na [kimtec.co.yu/gdedakupim]( http://www.kimtec.co.rs/gdedakupim) ComTrade Shop ustupio: Asus EAH4890
Spisak maloprodaja na sajtu ComTrade Shop-a.
Nova AMD kartica iz Asus-a je napravljena po referentnom modelu, dual slot dizajna i odličnih performansi. Procesor RV790 je unapređena verzija poznatog RV770 koji se nalazi u 4870 karticama, a iako ne donosi ništa specijalno novo, performanse su dovoljno bolje da ne verujemo da će se iko mnogo razmišljati