
Kompanija AOC je nova na našem tržištu, a prvi model koji smo videli, 2216Sw zaslužuje sve preporuke. Iako je model osnovne kategorije o čemu svedoči postojanje samo D-Sub konektora i zglob koji dozvoljava samo podešavanje nagiba ekrana, prikaz je zaista odličan i teško je naći neku zamerku pogotovo kada se vidi veoma povoljna cena.
Imamo priliku da se upoznamo sa novom markom na našem tržištu. U pitanju je AOC o kome ima malo informacija, a u pitanju je kompanija koja je fokusirana na TFT monitore. Kod nas na tržištu ima par dostupnih modela, a mi ćemo ovo upoznavanje započeti sa 22" Wide modelom. Ovaj model spada u osnovnu klasu, ali će velika dijagonala, odlična slika i povoljna cena sigurno učiniti svoje i zainteresovati kupce.
Ključne karakteristike
- Solidan kvalitet izrade
- Odlična slika, oštra i prirodnih boja
- Nema probijanja osvetljenja na crnoj podlozi
Utisak kvare
- Meni je pomalo spor i ne previše intuitivan
Specifikacija
AOC 2216Sw - Dijagonala: 22" Wide
- Rezolucija : 1680 x 1050 piksela
- Osvetljenje : 300cd/m2
- Kontrast : 3000:1 dinamički kontrast
- Vreme odziva : 5ms GTG
- Ugao vidljivosti : 170/160°
- Ulaz : D-Sub
AOC 2216Sw
Monitor je solidne izrade i napravljen od mat plastike cne i srebrne boje. Postolje je poveće ali dosta stabilno, sa prednjim delom koji podseća na kadicu u kojoj se mogu držati sitnice. Kako je ovo model osnovne kategorije, zglob je takav da dozvoljava samo podešavanje ugla nagiba ekrana. Tasteri menija se nalaze sa prednje strane, po sredini, i osrednjeg su kvaliteta. Sam meni je grafički i malčice spor sa priličnim brojem opcija. Navigacija u meniju je pomalo konfuzna pošto se ne može reći da je previše intuitivna (potrebno je malo navikavanja da bi se videlo koji taster šta radi). Posle malo igranja sa podešavanjima, zaključili smo da nam se najviše dopalo da vrlo malo toga promenimo od fabričkog podešavana, konkretno opciju Gama na vrednost 3, dok smo ostale parametre ostavili. Primetili smo da biranje bilo kog predefinisanog režima rezultuje prejakim osvetljenjem koje prosto pregoreva boje.
Slika je veoma dobra, odlične oštrine i vrlo prijatnih boja. Nijanse sive su odlične, a osvetljenje celog ekrana vrlo ravnomerno. Na crnoj podlozi nismo primetili probijanje osvetljenja, što je veoma pohvalno, ali smo na beloj podlozi primetili jedva vidljive tamnije površine u samim ćoškovima. Brzina odziva je odlična i dovoljna za praktično bilo koje potrebe, a uglovi vidljivosti iznad proseka, kako horizontalni, tako i vertikalni. Generalno smo bili vrlo zadovoljni kvalitetom slike, i mislimo da će se ovaj monitor svideti većem broju korisnika. Sa zadnje strane monitora se pored konektora za napajanje nalazi i D-Sub konektor. Ovo je možda i jedina mana, pošto bi voleli da postoji i DVI, no kako je ovo monitor osnovne klase, ovo je bilo nešto što se i dloočekivati.
Rezime
Definitivno nam se dopao AOC 2216Sw koji uz vrlo malo doterivanja slike daje sjajne rezultate. Za monitor njegove dijagonale, cena je odlična, pogotovo imajući u vidu kakvu sliku pruža. Iako prvi AOC model koji smo videli, zaslužuje preporuke za sve korisnike koji traže što povoljniji monitor velike dijagonale. Ako kupe baš ovaj model, kvalitet slike neće biti stvar koje će morati da se liše zbog ograničenih sredstava.
Preporučena cena (uključujući 8% PDV, april 2008.): 200€
Pin Computers ustupio: AOC 2216Sw
maloprodaja: Pin Computers partneri, spisak prodavnica na ovom linku.