AMD SkyDiver 7000

Iz AMD-a nam stiže konfiguracija sa najnovijim APU-om: A10-7870K iz Godaveri serije. Iako se radi praktično o refreshu Kaverija, dobijamo osetno bržu grafiku koja će u manje zahtevnim igrama napraviti bitnu razliku.

Primetili smo da u poslednje vreme, AMD sve češće nove procesore, pa i grafike, demonstrira u već sastavljenim konfiguracijama. Ono je odlična ideja pošto se tako i na najbolji način upoznajemo sa novim tehnologijama i mogućnostima koje ove komponente donose. Tako je bilo i ovoga puta, pa taman za premijeru očekivanog A10-7850K procesora iz Godaveri serije. Odmah da kažemo da se radi o osveženju već dobro poznate Kaveri serije, koja inicijalno donosi veće radne taktove i par drugih noviteta. Iako ničeg revolucionarnog još uvek nema (čeka se i pravi naslednik ove generacije APU-a), ima dovoljno toga da se skrene pažnja kupaca na sve interesantniju i popularniju APU platformu. Lokalna AMD kancelarija nam je dostavila SkyDiver 7000, konfiguraciju baziranu na novom AMD A10-7870K procesoru, vrlo interesantnu Mini-ITX platformu sa pažljivo probranim komponentama.

AMD A10-7870K APU je procesor koji objedinjuje CPU i GPU, i sa ukupno 12 jezgara (4 CPU i 8 GPU), 4MB L2 keš memorije, podrškom za DirectX 12, Mantle, TrueAudio i HSA tehnologiju. Već iz oznake možemo videti da je u pitanju procesor otključanog množioca, što će biti interesantno onima koji planiraju i overklok. Odmah da pomenemo i to da Radeon R7 integrisana grafika na raspolaganju ima 512 Stream procesora i radi na taktu od 866MHz, što je do sada i najbrža integrisana grafika koju vidimo na nekom AMD-u i što će se sigurno videti u igrama odnosno aplikacijama koje koriste grafički procesor.

Ključne karakteristike

  • Godaveri je refresh u odnosu na Kaveri
  • Integrisani GPU postiže do 20% bolje rezultate u odnosu na svog prethodnija
  • Sjajna konfiguracija koja maksimalno koristi mogućnosti nove platforme

Utisak kvare

  • Ništa posebno

Specifikacija

  • Procesor: AMD A10-7870K Godaveri, 3.9GHz - 4.1GHz
  • Hladnjak: Noctua NH-C14S
  • Matična ploča: Gigabyte GA-F2A88XN-WIFI
  • Memorija: 16GB (2x8GB) AMD Radeon R9 DDR3 2133MHz
  • Hard disk: 1TB Seagate Barracuda SSHD
  • Grafička kartica: integrisana AMD Radeon 7, 512 Shadera (866MHz)
  • Kućište: Xigmatek Nebula
  • Napajanje: Thermaltake SmartSE 530W

AMD SkyDiver 7000

Cela konfiguracija je upakovana u prilično neobično kućište, i u pitanju je Xigmatek Nebula. Kućište je Mini-Tower formata (dimenzija 260x330x260mm), i prima Mini-ITX matične ploče, sa dovoljno prostora za dva 3.5" ili 2.5" hard diska (ima i jedno dodatno ležište za SSD unutar kućišta), bez predviđenog ležišta za 5.25" uređaje, ali sa dovoljno mesta i za grafičke kartice do 200mm dužine. Što se napajanja tiče, može stati regularno ATX napajanje bez ikakvih problema. Treba samo malo pažnje obratiti na CPU kuler koji je maksimalne visine od 80mm. Za hlađenje kućišta je zadužen već ugrađen 1200 RPM 120mm silent Xigmatek XOF ventilator. Dizajn kućišta je takav da imamo interesantno srebrno postolje, dok konektori (dva USB 3.0 i dva 3.5mm audio porta) smešteni sa desne bočne strane, uz Power taster u gornjem delu i interesantno rešeno LED osvetljenje u donjem delu, gde je jedan ćošak kućišta zakošen.

Skidanjem tri stranice kućišta (što je maksimalno pojednostavljeno), dolazimo do unutrašnjosti. Jedna od prednosti toga da se tri umesto dve stranice skidaju je i to što će instalacija biti dosta lakša. AMD se opredelio za Gigabyte GA-F2A88XN-WIFI matičnu ploču, koja koristi A88X čipset istog proizvođača. Od interesantnih detalja, ploča ima analogni i digitalni audio surround izlaz (ovo drugo će omogućiti da se lako priključi na neki dodatni risiver), po dva USB 3.0 i USB 2.0 porta, DVI i dva HDMI video izlaza za integrisanu grafiku ali pored standardnog gigabitnog LAN i dva konektora za eksterne WiFi antene. Interesantno je da je u pitanju 802.11ac standard, koji će u kombinaciji sa odgovarajućim Wireless ruterom dati osetno bolje rezultate transfera u odnosu na 802.11n, a čisto da napomenemo, u pitanju je dual band sistem na 2.4GHz i 5GHz.

Za hlađenje procesora, što je prilično bitno pošto se radi o K verziji koja je raspoložena za overklok, koristi se sjajni Noctua NH-C14S kuler, definitivno i jedan od najboljih u svojoj kategoriji. Niskog profila i sa jednim montiranim 140mm ventilatorom, ovaj kuler nije imao problema da održi temperature na normali. Ostatak sistema čine dva 8GB Radeon R9 modula na 2133MHz, veoma dobar izbor i vrlo bitno je obezbediti što bržu memoriju zbog integrisane grafičke kartice, o ovome smo već više puta pričali, ali eto još jednom: pošto koristi sistemsku memoriju, performanse grafike direktno zavise od brzine sistemske memorije. Što se hard diska tiče, tu je 1TB Seagate SSHD varijanta koja ima nešto bolje performanse od standardnog hard diska, mada bi mi definitivno čim pre ubacili i jedan SSD koji bi vrlo brzo došao do izražaja.

Na kraju, tu je i Thermaltake SmartSE 530W napajanje koje donosi modualrni dizajn (samo su kablovi za napajanje procesora i matične ploče fiksirani) i visoki stepen efikasnosti (mada nema i zvaničnog sertifikata) i maksimalnu (peak) izlaznu snagu od 630W. I ovde imamo poveći 140mm ventilator koji radi dosta tiho, tako da i cela konfiguracija radi vrlo tiho, sa ukupno tri ventilatora većeg prečnika. Svi kablovi koji se mogu priključiti na napajanje su flat i zgodni za skrivanje, uz pedantno obeležene konektore na samoj ploči, tako da ne bude slučajno neke zabune. Dodatno, imamo i dva 6-2 PEG konektora za dodatnu grafičku karticu ako bude potrebno. Samo kućište podržava maksimalno dve kartice za proširenja, ali interesantno je to da ima i otvore za creva vodenog hlađenja, ukoliko se neko opredeli za tu varijantu.

Rezime

CPU deo novog APU-a ne donosi praktično ništa novo, ako izuzmemo nešto veći takt u odnosu na svog direktnog prethodnika (200MHz), i to je dobra stara Steamroller arhitektura. Ono što će izvesno privući najviše pažnje jeste integrisana grafika koja sada beleži rezultate koji su i do 20% bolji u odnosu na prethodnu generaciju, što je impresivno. U poređenju sa onim što Intel nudi u svojoj Haswell generaciji, AMD postiže dramatično bolje rezultate i po tom pitanju nema nikakve dileme ko je bolji. AMD definitivno ne posustaje kada su APU procesori u pitanju i daje gas taman onoliko koliko je potrebno da dobijemo procesor koji će biti stvarno sjajna osnova za multimedijalne, office ali i lite-gaming konfiguracije. Ukoliko porastu apetiti po pitanju grafike, dodatna AMD kartica će raditi u kombinaciji sa integrisanim GPU-om za još bolje rezultate. Ova AMD platforma je vrlo fleksibilna, skalabilna i zahvalna pošto se lako i jednostavno da nadograditi: naša preporuka bi bila prvenstveno SSD disk koji bi podigao ukupne performanse, a zatim i neka dodatna grafika ukoliko su novije i zahtevnije igre u planu. Najbrži APU u ovom trenutku, AMD A10-7870K, jeste samo refresh u odnosu na prethodnu generaciju, ali je nabildovani integrisani GPU jači nego ikada i predstavlja najveće, pozitivno, iznenađenje u ovom slučaju.

Conclusion

CPU component of the new APU brings nothing new, except for a slightly higher clock speed compared to the direct predecessor (200MHz), and it is a good old Steamroller architecture. What will attract the attention is the integrated graphics that records results that are up to 20% better in relation to the previous generation. Compared with what Intel is offering in its Haswell generation, AMD achieves better results. AMD does not lagging behind when the APU processors are in question, providing a processor that will be great for multimedia, office and lite-gaming configurations. If necessary, additional AMD card will work in combination with the integrated GPU for even better results. The AMD platform is flexible, scalable and easy to upgrade: our recommendation is a SSD in order to improve performance and an additional graphics, if you are planning newer and more demanding games. The fastest APU at this time, AMD A10-7870K is only a refresh compared to the previous generation, but the integrated GPU is stronger than ever and is the biggest surprise in this case.

Testirani proizvod je uzorak.

AMD ustupio: AMD SkyDiver 7000