AMD Radeon R7 260

Još jedna u nizu novih grafičkih kartica kompanije AMD, model R7 260 koristi dobro poznati Bonaire XT GPU. Predviđena je za igre do maksimalno Full HD rezolucije, a radi se o modelu koji je pre okrenut multimediji i manje zahtevnim korisnicima.

Kartica koja je došla na test je AMD ponuda uz nižeg srednjeg segmenta, a radi se o skoro predstavljenom modelu za koji znamo da koristi Bonaire XT GPU. Ako nekome ovo bude zazvučalo poznato, ne treba da čudi pošto se radi o procesoru koji je prvobitno bio korišćen kod Radeon HD 7790 grafike, tako da je praktično reč o starom znancu. Za one kojima je to bitno treba reći da ovaj GPU podržava AMD TrueAudio i naprednu verziju CrossFire tehnologije, što je nešto što se može videti samo kod R7 260/260X i R9 290/290X kartica. Još jedna zanimljivost kada govorimo o TrueAudio podršci je i to što je originalno razvijena za Sony PlayStation 4 konzole, tako da će u budućnosti portovanje igara sa konzola na PC biti još bezbolnije i lakše, što je naravno u interesu kako proizvođača igara i hardvera, tako i samih igrača koji će moći da dobiju identične performanse bez obzira na čemu igraju igru.

Ključne karakteristike

  • Bonair XT GPU već poznat sa HD 7790 modela
  • Prilično dobre performanse
  • Solidno tih rad i dobre radne temperature

Utisak kvare

  • Ništa posebno

Specifikacija

  • Procesor: 1000MHz
  • Memorija: 1GB GDDR5 na 6000MHz (128-bitna magistrala)
  • Hlađenje: aktivno
  • Interfejs: PCI-E 3.0 x16
  • Izlazi: DVI, Display Port, HDMI
  • Dodatno: DirectX 11.2 podrška, OpenGL 4.3, Mantle

AMD Radeon R7 260

Ova kartica koristi Bonair XT GPU, čip koji je konstruisan sa Graphics Core Next (GCN) arhitekturom, izrađen u 28nm procesu i koji na površini od 160 mm2 ima na raspolaganju 2.08 milijarde tranzistora. Kako bi se performanse procesora skalirate za ovu cenovnu kategoriju, AMD je isključio dva Computing Unita, što nam daje aktivnih ukupno 768 Stream procesora (umesto 896). Dodatno, takt samog procesora je spušten na maksimalnih 1000MHz, dok je memorija sa 6500MHz spuštena na 6000MHz (odnosno na 1500MHz), uz isti 128-bitni interfejs ako se gleda u poređenju sa R7 260X modelom. Odmah vidimo i to da je količina memorije sa 2GB spuštena na 1GB. Kako dosta novijih igara ume da pojede više od 1GB memorije na većim rezolucijama, očigledno je da je R7 260X predviđen za najviše 1920x1080 piksela, što treba imati u vidu.

Kartica sa testa je referentni AMD model, dual-slot dizajna i dužine 6.8", što je čini odličnim izborom za kompaktnije sisteme gde nema puno prostora na raspolaganju. Interesantno je da iako su prve verzije ove kartice imale dva DVI konektora, primerak koji je bio kod nas koristi po jedan DVI, HDMI i DisplayPort priključak. Dobra vest je da se sva tri konektora mogu koristiti paralelno, ali bi ipak bilo lepo da je tu i onaj drugi DVI konektor, pa da se setup sa tri monitora može napraviti i bez korišćenja DisplayPort-a. Kartica ima deklarisani TDP od 95W (u odnosu na 115W kod R7 260X modela), za šta je potreban dodatni 6-pinski naponski konektor. Proizvođač preporučuje minimum napajanje snage 450W, tako da i to treba uzeti u obzir kada se bude planirala konfiguracija. Tu je i jedan CrossFire konektor, tako da se može upariti sa još jednom ovakvom karticom, mada u teoriji bi trebala da radi konfiguracija sa bilo koje dve kartice koje koriste Bonaire GPU.

Još jedna u nizu novih grafičkih kartica kompanije AMD, model R7 260 koristi dobro poznati Bonaire XT GPU. Predviđena je za igre do maksimalno Full HD rezolucije, a radi se o modelu koji je pre okrenut multimediji i manje zahtevnim korisnicima.