
Najnovija grafička kartica AMD-a iz višeg segmenta nam donosi unapređenu arhitekturu, bolje performanse i najavu nove generacije vrhunskih GPU-ova. Iako je trebalo da bude u 32nm procesu, ovaj GPU se i dalje izrađuje u 40nm, što je i uslovilo neke kompromise.
Još od prvih modela iz 4000 serije, AMD je najavio pravu ofanzivu na polju DirectX 11 grafike visokih performansi. Posle modela Radeon 4870, dolazi i Radeon 5870 koja je dosta dugo držala titulu najbrže single GPU kartice na tržištu (duže od godinu dana). Odgovor NVIDIA-e u vidu GTX 470 i GTX 480 se pokazao neadekvatan iz prostog razloga što odnos cene i performansi nije bio baš najbolje usklađen. Kasnija GTX 460 se pokazala dosta bolje ali i dalje to nije bilo dovoljno da se AMD svrgne sa trona. I tako dok NVIDIA predstavlja najnoviju grafiku GTX 580, AMD izbacuje Radeon HD 6870, koja nije u stvari pravi naslednik popularne 5870, već više dolazi kao malo osvežena verzija, a punokrvnog naslednika dobijamo danas u vidu Radeon HD 6970, trenutno najbrže single GPU AMD grafike.
Ključne karakteristike
- Očekujemo veoma dobre cene
- Sjajne performanse
- Potrošnja i grejanje su pod kontrolom
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
- Procesor: 880 MHz
- Memorija: 2GB GDDR5 na 1350MHz (256-bitna magistrala)
- Hlađenje: aktivno
- Interfejs: PCI-E 2.0 x16
- Izlazi: 2x DVI, HDMI, 2x Mini DisplayPort
- Dodatno: DirectX 11 podrška, Accelerated Parallel Processing, CrossFireX, HD3D Technology, HDMI 1.4a, Enhanced Unified Video Decoder 3D
AMD Radeon HD 6970
Pod kodnim nazivom Cayman XT, dobijamo novi GPU izrađen u 40nm procesu (i definitivno se čini da je ovaj proces dostigao svoj maksimum, tako da se sa nestrpljenjem očekuje prelazak na veći stepen minimizacije) sa ukupno 2.64 milijarde tranzistora (što je više od petine veća brojka od Radeon HD 5870 modela). Iako je to nekako i očekivano, Cayman arhitektura se vidno razlikuje od Barts-a (6850 i 6870 modeli) pošto koristi VLIW4 umesto VLIW5 arhitekture. Ovo u praksi znači da se dobijaju iste mogućnosti (što se performansi tiče) ali uz smanjenje površine od 10%. Ovo naravno nije sve pošto sada imamo i dvostruke GPE (Graphics Processing Engines) koji su pridruženi svakom SIMD engine bloku. U praksi, ovo nam daje dve tessellation jedinice umesto jedne, što bi trebalo da donese velike razlike u performansama. Takt procesora je 880MHz, a memorije (koje ima 2GB na raspolaganju) je 1375 MHz, uz 1536 Stream procesora, 96 jedinica za teksturu, 32 Color ROP-ova, 128 Z/Stencil ROP-ova.
Sa 10.5" koliko je dugačka, ova kartica spada u veće (mada je sa 11" i dalje Radeon 5870 prvi na listi), i treba dosta voditi računa o dimenzijama kućišta (da samo ilustrujemo, kartica je duža od matične ploče i viriće sa zadnje strane). Slučajno ili ne, tek dimenzije su iste kao i kod GTX 570 modela (koji je takođe i glavna konkurencije). Za napajanje imamo jedan 8-pinski i jedan 6-pinski konektor što i nije neobično pošto proizvođač navodi TDP od 190W pa sve do 250W pod punim opterećenjem (PowerTune Maximum). Ove brojke smo mogli i da proverimo i potvrdimo. Što se hlađenja tiče, iako je kartica dual slot dizajna, deo toplog vazduha se vraća nazad u kućište, tako da nije loše razmisliti i o malo boljem provetravanju istog. Što se konkretnih temperatura tiče, u Idle režimu je to oko 35 stepeni, dok je maksimum oko 80. Ovaj maksimum ujedno spada među najveće regularne temperature high-performance grafičkih kartica, tako da treba ipak dobro voditi računa o adekvetnom hlađenju.
Najnovija grafička kartica AMD-a iz višeg segmenta nam donosi unapređenu arhitekturu, bolje performanse i najavu nove generacije vrhunskih GPU-ova. Iako je trebalo da bude u 32nm procesu, ovaj GPU se i dalje izrađuje u 40nm, što je i uslovilo neke kompromise.