AMD Radeon HD 6950

Najnovija AMD grafička kartica sa procesorom Cayman generacije, sa 2GB memorije i performansama koje nemaju konkurenciju u tom cenovnom razredu. Ova kartica ima sve ono što je potrebno da bude veoma popularna među hardverskim entuzijastima.

AMD je kao što je i najavljeno predstavio dve nove grafičke kartice, Radeon 6970 i 6950, bazirane na novom Cayman procesoru. Pošto smo obe kartice videli na delu, deluje nam da je ipak model 6950 daleko zanimljiviji iz prostog razloga što po predviđenoj ceni od oko 300$ i nema pravu konkurenciju pošto se nalazi u prostoru između GeForce GTX 470 i GTX 570 (kada se gleda cena). Ono što nas je posebno obradovalo jesu vesti da se prilično jednostavnom BIOS intervencijom kartica praktično pretvara u 6970, tako da se time dobija stvarno fantastičan odnos cene i performansi.

Ključne karakteristike

  • Nova Cayman arhitektura
  • Poboljšano hlađenje
  • Veliki skok performansi po pitanju teselacije
  • Sjajan odnos cene i performansi

Utisak kvare

  • Ništa posebno

Specifikacija

  • Procesor: 800 MHz
  • Memorija: 2GB GDDR5 na 1250MHz (256-bitna magistrala)
  • Hlađenje: aktivno
  • Interfejs: PCI-E 2.0 x16
  • Izlazi: 2x DVI, HDMI, 2x Mini DisplayPort
  • Dodatno: DirectX 11 podrška, Accelerated Parallel Processing, CrossFireX, HD3D Technology, HDMI 1.4a, Enhanced Unified Video Decoder 3D

AMD Radeon HD 6950

Verovatno se svi sećaju AMD-ovih kartica Radeon 6850 i 6870 i Barts arhitekture GPU-a, dok novi Cayman procesori ipak donose neke interesantne novine. Možda najveću predstavlja i promena konfiguracije SIMD unita sa VLIW5 koju su koristili prethodni modeli HD 5000 serije (4 simple i jedan kompleksni Stream Processing Unit) na VLIW4 gde sada imamo "samo" četiri simple Stream unita. Proizvođač tvrdi da se dodatnom optimizacijom dobijaju praktično iste performanse, stim što se dobilo i malo više prostora na ploči, tako da sada imamo 24 SIMD engine-a i 96 teksturne jedinice. Dodatno, sada tamo gde su Barts procesori imali jednu, imamo dve jedinice za teselaciju, što će se itekako odraziti na performanse.

Kartica koju smo testirali je referentna verzija, napravljena od strane proizvođača GPU-a, no to je i varijanta koja će se sa različitim nalepnicama i viđati neko vreme dok ostali proizvođači ne budu napravili svoje custom varijante. Ovo je velika (dugačka) kartica od skoro 11" dužine, što je recimo isto kao model GeForce GTX 480, tako da treba na vreme razmišljati o dimenzijama kućišta. Pošto ima dva 6-pinska konektora za napajanje, potrebno je i obezbediti neko malo snažnije napajanje, od minimum 600W. Tu si u CrossFire konektori, a odmah pored njih i poseban prekidač kojim se učitava default BIOS, čime se prevazilazi problem ako se pretera sa nekim podešavanjima koja onemoguće podizanje i pravilan rad kartice. Ovde vredi pomenuti da smo videli da se učitavanjem BIOS-a modela 6970 dobijaju identične performanse skupljem i boljem modelu, bez ikakve nestabilnosti ili problema.

Najnovija AMD grafička kartica sa procesorom Cayman generacije, sa 2GB memorije i performansama koje nemaju konkurenciju u tom cenovnom razredu. Ova kartica ima sve ono što je potrebno da bude veoma popularna među hardverskim entuzijastima.