
Najnovija AMD grafička kartica srednje kategorije se našla i kod nas na testu. U pitanju je treći model sa Barts GPU-om koji se po performansama nalazi između Radeon HD 5770 i HD 6850 modela. Sa druge strane, glavni konkurent je GTX 550 Ti, ali pomalo neočekivano i vremešni GTX 460.
Prve grafičke kartice koje su napravljene sa Barts jezgrom smo videli još u oktobru prošle godine, modele Radeon HD 6850 i 6870. Danas dolazi i novi Barts u vidu modela Radeon HD 6790, koji predstavlja najslabiju karticu u nizu, sa nomenklaturom koja će sigurno opet nekoga zbuniti. Ono što znamo je da će ova kartica biti glavni konkurent NVIDIA GTX 550 Ti, te imamo utisak da je to možda i glavni razlog zašto je napravljena - da pokrije i ovaj segment tržišta kako konkurencija ne bi imala previše lak posao. U odnosu na kartice prethodne generacije, Juniper jezgra, ovaj model bi trebao da bude snažniji od Radeon HD 5770 zbog većeg takta i poboljšanja koje je Barts doneo. U svakom slučaju, pred nama je još jedna nova kartica za koju proizvođač kaže da bi trebala da se izbori sa igrama u Full HD rezoluciji, što nije slučajno pošto sve veći broj igrača koji se odlučuje za veći monitor i veću rezoluciju.
Ključne karakteristike
- Najnovija grafička kartica sa Barts jezgrom
- Bolje performanse u odnosu na NVIDIA GTX 550 Ti
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
- Procesor: 840 MHz
- Memorija: 1GB GDDR5, 1050MHz
- Hlađenje: aktivno
- Interfejs: PCI-E 2.0 x16
- Izlazi: 2x DVI, HDMI, 2x DisplayPort
- Dodatno: DirectX 11 podrška, Accelerated Parallel Processing, CrossFireX, HD3D Technology, HDMI 1.4a, Enhanced Unified Video Decoder 3D
AMD Radeon HD 6790
Ova kartica koristi nama dobro poznati Barts GPU koji je izrađen u 40nm procesu, sa 1.7 milijarde tranzistora i površine 255m2. Oni koji su malo bolje pratili situaciju sa grafičkim karticama će sigurno primetiti velike sličnosti u odnosu na Radeon HD 5770, što se vidi u istom broju Shader-a (kojih ima 800), ROP-ova (16) i jedinica za teksturu (40), uz nešto manji broj tranzistora kod HD 5770 (1.040 milijarde). Naravno, razlike mora da bude, a to je prevashodno memorijski interfejs koji je u slučaju modela HD 6790 256-bitni, što će doneti i najveću razliku u performansama. Ovo znači da je AMD primenio najjednostavniju varijantu isključivanja pojedinih elemenata sa postojećeg Barts jezgra kako bi dobio nešto slabiju karticu koja će popuniti prazninu do HD 5770, gde se GeForce GTX 550 Ti lepo smestio nedavno.
Kartica koju smo imali na testu je sample, što se odmah i vidi sa slika pošto je prilično gola i bez ikakvih oznaka. Odmah primećujemo da veoma liči na sample modele HD 68xx serije, pune dužine i dual slot dizajna. Ono što treba znati je da referentni model ima dva 6-pinska konektora za napajanje, ali da se najavljuje da će custom verzije ove kartice (koje se već najavljuju od strane većih proizvođača kao što su recimo Asus i Sapphire) imati samo jedan dodatni naponski konektor. Deklarisani TDP kartice je 150W pod opterećenjem i 19W u mirovanju, što i nije toliko malo za karticu ovog ranga. Što se tiče video izlaza, na raspolaganju su po dva DVI i DisplayPort-a kao i jedan HDMI, što je dosta bolje od onoga što NVIDIA može da ponudi u ovom trenutku. Konkretno, proizvođači kartica imaju na raspolaganju šest TMDS linkova koje mogu rasporediti u bilo kojoj konfiguraciji koju žele. Pomenućemo i da je DisplayPort tu u 1.2 verziji, što podržava DisplayPort hub odnosno povezivanje više monitora na jedan konektor. Pošto postoji CrossFire konektor, moguće je upariti dve ovakve kartice.
Rezime
Hlađenje ove kartice je dosta dobro i tiše od Radeon HD 5770 modela, što je veoma dobro. Po pitanju potrošnje, u najvećem broju slučajeva jeste štedljivija od HD 5770. Izmerena temperatura je ipak nešto veća nego što je slučaj kod HD 5770, no očekujemo i da vidimo custom verzije ove kartice i dosta efikasnije hlađenje. Ova kartica je direktni konkurent modelu GeForce GTX 550 Ti i situacija je takva da Radeon HD 6790 ipak izlazi kao pobednik u većini duela. Činjenica je da će igre bez problema moći da se igraju u 1680x1050 piksela, ali za Full HD će to već dosta zavisiti od setovanja. Iako to možda na prvi pogled i neće biti očigledno, postoji još jedan konkurent u vidu GeForce GTX 460, što je doduše kartica prethodne generacije, ali i dalje više nego sposobna da izađe na kraj sa zahtevima prosečnog igrača. Treba sačekati da se pojavi maloprodajna cena, pa tek onda možemo formirati konačno mišljenje.
Conclusion
Cooling of this card is pretty good and quieter than of Radeon HD 5770 model, which is very good. In terms of consumption, in most cases is more frugal than of HD 5770. The measured temperature is somewhat higher than in the case of HD 5770, but we expect to see custom versions of this card and much more efficient cooling. This card is a direct competitor to GeForce GTX 550 Ti and the situation is such that the Radeon HD 6790 still is a winner in most duels. It is possible to play games at 1680x1050 pixels, but for the Full HD that will depend much on the settings. Although at first glance something like that isn’t obvious, there is another competitor in the form of GeForce GTX 460, which is a previous generation card, but still more than able to cope with the demands of the average player. We should wait retail price to be announced, and then we can form a final opinion.
Testirani proizvod je uzorak.
Test konfiguracija Procesor: Intel Core 2 Quad QX9650 3GHz 12MB
Hlađenje: Cooler Master GeminII, 2x12cm fans
Matična ploča: Asus Rampage Extreme X48
Memorija: 2x 2GB Kingston HyperX DDR3 1333MHz
Hard disk: Seagete Barracuda 7200.11 750GB SATA2 32MB
Napajanje: Cooler Master Real Power Pro 1000W
Optika: LG BluRay/HD-DVD GGC-H20L
Monitor: LG L245WPM-BN 24" 1920x1200px HDMI
Operativni sistem: Microsoft Vista Ultimate
AMD ustupio: AMD Radeon HD 6790