
Dva nova modela AMD procesora, Phenom II 550 Black Edition i Athlon II 250 koji pored najavljenih veoma konkurentih cena donose i izuzetno dobre performanse. Sličnosti ima puno, ali se performanse dovoljno razlikuju da kupcima neće biti teško da se odluče, a ono što treba reći je da oba modela imaju veoma dobar potencijal za overklok.
AMD je na Computex-u ove godine predstavio par novih dual core procesora koji bi trebali da budu izuzetno interesantni po pitanju odnosa cene i performansi. U pitanju su Athlon II 250 i Phenom II 550 BE (Black Edition), 45nm procesori koji iako ne predstavljaju ništa revolucionarno, ipak svojim cenama već u startu privlače pažnju. Još uvek očekujemo da se formira cena na domaćem tržištu, ali se zna da su preko okeana cene oko 80$ za Athlon II 250, što već u startu deluje vrlo interesantno. Sa pojavom većeg broja dosta povoljnih AM3 ploča, konfiguracija sa Phenom II ili Athlon II procesorom može biti vrlo interesantna i što je najbitnije, povoljne cene, a performanse teško mogu biti premašene nekom Intel kombinacijom, bar za isti novac. Pored svega ovoga, novi procesori obećavaju puno kada je overklok u pitanju, posebno Phenom II koji dolazi u Black Edition pakovanju otključanog množioca.
Phenom 2 X2 550 BE je procesor sa Callisto jezgrom, dok je Athlon 2 X2 250 Regor model, i ne može se izbeći direktno poređenje ova dva procesora koja na prvi pogled, spolja, izgledaju identično u svemu osim po oznaci. Da rešimo misteriju, u suštini, u pitanju je identična arhitektura sa razlikama u količini keš memorije i veličini jezgra procesora, a logično je da Athlon ne dolazi sa otključanim množiocem kao što je slučaj sa Phenom II modelom. Oba procesora dolaze u AM3 pakovanju, i HyperTransport 3.0 magistralom, odnosno teorijski 16GB/s, i podržavaju rad sa DDR2 i DDR3 memorijom. Iako ne deluje da je razlika u ceni velika (barem kod cena koje važe u inostranstvu), treba imati na umu da ima dosta kupaca kojima je svaki dinar bitan i kojima je najbitnije da za što manje novca dobiju što više u performansama.
Ključne karakteristike
- Očekujemo veoma povoljne cene
- Oba procesora su raspoložena za overklok, pogotovo otključani Phenom II
- Odlične performanse oba modela
- Fantastičan odnos uloženog novca i performansi
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
AMD Phenom II 550 BE - Takt: 3.1GHz
- L1 Cache: 2x128kB
- L2 Cache: 2x 512kB
- L3 Cache: 6MB deljeno
- HyperTransport 3.0 Bandwidth: do 16 GB/s
- TDP: 80W
-
Podnožje: AM3 (može raditi i na AM2+ i AM2)
AMD Athlon II 250 - Takt: 3GHz
- L1 Cache: 2x128kB
- L2 Cache: 2x 1MB
- L3 Cache: nema
- HyperTransport 3.0 Bandwidth: do 16 GB/s
- TDP: 60W
- Podnožje: AM3 (može raditi i na AM2+ i AM2)
AMD Phenom II 550 BE i Athlon II 250
AMD Phenom II 550 BE je ništa drugo do Phenom II X4 955 procesor sa dva jezgra manje (dual u odnosu na quad core), koji bi trebao da košta i duplo manje. Ovo je procesor površine jezgra 258 mm2 i sa oko 758 miliona tranzistora. Default takt je 3.1GHz, nominalni napon 0.875 - 1.425V a TDP odličnih 80W. Maksimalna ambijentalna radna temperatura je deklarisana na 70 stepeni Celzijusa. Ovaj procesor ima 128KB L1 keš memorije (64KB data i 64KB instruction) po jezgru odnosno ukupno 256KB za ceo procesor. L2 memorije ima 512KB po jezgru odnosno ukupno 1MB, dok L3 keša ukupno ima 6MB. Ono što će većinu verovatno zanimati najviše je i to da je ovekrlok ovog procesora veoma lak, i bez ikakvih problema se može doterati do 4GHz, a ono što je posebno bitno je da za ovo uopšte nije potrebna neka posebno napredna ploča, već će praktično bilo koja poslužiti, što ide u prilog priči o isplativosti.
Athlon II 250 je procesor površine 117.5 mm2 (više od 50% manji od Phenom II 550 BE modela) i sa 234 miliona tranzistora. Koristi istu količinu L1 keš memorije, ukupno 256KB odnosno 128KB po jezgru (64KB za instrukcije i 64KB za podatke), duplo više L2 keš memorije (što je vrlo interesantno), ukupno 2MB odnosno 1MB po jezgru, ali zato bez L3 keša što je možda i naveća razlika u odnosu na Phenom II. Default takt procesora je 3GHz i radi na naponu od 0.85 do 1.425V, sa TDP-om 65W i deklarisanom ambijentalnom temperaturom od 74 stepeni Celzijusa. Ovako niska disipacija će najviše odgovarati onima koji sastavljaju neku HTPC konfiguraciju niske potrošnje pošto će i hlađenje moći da bude tiše. Kao šlag na tortu je i činjenica da i ovaj procesor može vrlo lako da se overklokuje iako nema otključan množilac, pa se može očekivati rezultat vrlo sličan čak Phenom II modelu, što je zaista impresivno.
Rezime
Oba procesora su stvarno vredna pažnje, svaki u svom domenu. Phenom II 550 BE je za one malo zahtevnije korisnike koji se neće libiti da ga overklokuju (Black Edition modeli su za to idealni i vrlo zahvalni), dok će Athlon II 250 biti sjajan izbor za one koji žele procesor niske potrošnje ali dovoljno dobrih performansi da potera neki HD video ili čak i novije igre (naravno, uz odgovarajuću grafičku karticu). Nemamo mnogo dilema oko toga da su Phenom II 550 BE i Athlon II 250 pravi best buy primerci i da će se teško naći konkurent koji će imati bolji odnos cene i performansi. Zaista odličan potez AMD-a.
Conclusion
Both processors are noteworthy. Phenom II 550 BE is for demanding users who don’t hold back to overclock (Black Edition models are ideal for that) while Athlon II 250 will be excellent choice for those who need low consumption processor with good performances so they could watch HD video or even play some newer games (of course, with appropriate graphic card). We do not have much dilemma on the fact that the Phenom II 550 BE and Athlon II 250 are real Best Buy samples and that it will be difficult to find competitor who will have a better prices/performance ratio. This was an excellent step of AMD.
Preporučena cena (uključujući % PDV, jun 2009.):
Phenom 2 X2 550 BE 90€
Athlon II 250 75€
AMD ustupio: AMD Phenom II 550 BE i Athlon II 250